Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studenci proponują re-industrializację fabryki ciągników w Ursusie [PROJEKTY]

msz
Studenci proponują re-industrializację fabryki ciągników w Ursusie. Chcą odmienić blisko 20 procent dzielnicy. Zwycięski zespół studentów zaplanował połączenie nowoczesnego przemysłu i produkcji z elementami usług i handlu, a także zabudową mieszkaniową.

Zakończył się konkurs na wizję rozwoju terenów po fabryce ZPC Ursus uwzględniający re-industrializację blisko 20 proc. dzielnicy. Zwycięski zespół studentów zaplanował połączenie nowoczesnego przemysłu i produkcji z elementami usług i handlu, a także zabudową mieszkaniową. Konkurs oceniało jury pod kierownictwem dr Krzysztofa Nawratka, wykładowcy z Uniwersytetu w Plymouth w Wielkiej Brytanii.

Czytaj także: Zmiany w komunikacji w związku z meczem Polska -RPA

Idea „Miasta Przemysłowe 2.0“ wyznacza przyszłość miasta, w którym się żyje, pracuje i spędza wolny czas. Jednocześnie miasta dumnego z tego, co się w nim wytwarza, które nie jest pasożytem, ani obszarem kolonizacji, lecz silnym, świadomym siebie podmiotem tworzącym liczne powiązania lokalne. Komponent przemysłowy stanowią w tak rozumianym mieście gałęzie produkcji bazujące na nowoczesnych technologiach i wysoko wykwalifikowanej kadrze pracowników.

Spośród nadesłanych prac, najlepszy okazał się projekt zespołu w składzie: Angelika Cira, Magdalena Jankowska, Daniel Soboń oraz Rafał Żurawski, studentów Uniwersytetu Warszawskiego. Jego mocną stroną jest struktura funkcjonalna i pogodzenie funkcji przemysłowych z różnorodną strukturą właścicielska terenu po byłej fabryce.

Studenci zaproponowali wprowadzenie zielonych dachów oraz ogrodów zimowych na budynkach przemysłowych, które utrzymywane byłyby głównie dzięki emisji ciepła hal produkcyjnych. Proponują także pokrycie elewacji hal roślinnością. W celach komunikacyjnych i rekreacyjnych, poszczególne budynki połączyłaby sieć kładek.

Zobacz koniecznie: Biedronka powstanie w miejsce kina Femina? Szukamy też innych lokalizacji...

Zasiadający w jury konkursu Mirosław Obarski ze „Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Ursusa” powiedział, że "autorzy projektu wytworzyli w projekcie wielofunkcyjną strukturą obszaru i znaleźli kompromis pomiędzy dążeniami poszczególnych właścicieli i użytkowników przestrzeni na terenie byłej fabryki ZPC Ursus".

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto