Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studenci zbudują łaziki marsjańskie i zostaną ocenieni przez NASA

Aleksandra Podgórska
Studenci budują łaziki marsjańskie i zostaną ocenieni przez NASA
Studenci budują łaziki marsjańskie i zostaną ocenieni przez NASA materiały prasowe
Studenci z Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Warszawskiego są w trakcie tworzenia prototypów łazików marsjańskich, które we wrześniu wezmą udział w największym robotyczno-kosmicznym konkursie w Europie.

Studenci zbudują łaziki marsjańskie i zostaną ocenieni przez NASA


Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]


Konkurs nazywa się European Rover Challenge i jest najbardziej prestiżowym konkursem robotów marsjańskich na naszym kontynencie. Wszystkie maszyny konstruowane są przez zespoły studenckie.

Tegorocznego zawody odbędą się w dniach 5-6 września w Podzamczu koło Chęcin. Studenci, którzy zdecydują się na udział w konkursie, muszą zbudować takiego łazika, który będzie mógł wziąć udział w pięciu konkurencjach terenowych. Jego zadaniem będzie między innymi pobranie próbki gleby.

Oceniani przez NASA
Zawody będą odbywać się pod czujnym okiem jury, w którego składzie znalazł się m.in. astronauta w przeszłości związany z NASA. Harrison Schmitt to wybitny geolog, obecnie także profesor, który brał udział w misji Apollo 17. Jego wsparciem będą polscy specjaliści w dziedzinie teledetekcji, nawigacji satelitarnej czy geologii planetarnej.

Mocna reprezentacja warszawska
Nasze miasto reprezentowane będzie przez studentów z dwóch uczelni - Uniwersytetu Warszawskiego oraz Politechniki Warszawskiej. Oba zespoły będą rywalizować z 32 innymi drużynami z całego świata - m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Turcji, Bangladeszu czy Indii.

- W ostatnim czasie wszystkie wysiłki skupione są na samej konstrukcji i filmie promującym. Na chwilę obecną łazik jeździ (choć zawieszenie nie jest jeszcze w wersji finalnej), ma działające ramię i może być sterowany zdalnie – mówi Maciej Bartylak z 8-osobowej drużyny z Uniwersytetu Warszawskiego.

- Pracujemy nad większą samodzielnością robota, za którą przyznawane są dodatkowe punkty. Wyciągamy błędy z poprzednich edycji i w tym roku chcemy zaprezentować się jak najlepiej, eliminując wszystkie niedoskonałości – zaznacza w swojej wypowiedzi Ewelina Zaremba z Politechniki Warszawskiej.

Zobaczą start rakiety
European Rover Challenge to jednak nie tylko zmagania studenckich zespołów. W czasie zawodów będzie można też oglądać roboty wykorzystywane przez wojsko czy policję. Ciekawe atrakcje czekają na widzów w strefie pokazów naukowo-technologicznych, gdzie będzie można zobaczyć m.in. start rakiety, wziąć udział w warsztatach robotycznych oraz zapoznać się z humanoidem NAO, czyli robotem, który chodzi, mówi i reaguje na otoczenie.

Na uczestników czekają też spotkania specjalne. Jednym z nich będzie wideokonferencja z Andy'm Weirem - autorem powieści "Marsjanin", na podstawie której Ridley Scott reżyseruje właśnie film z Mattem Damonem w roli głównej.

Czytaj też: Noc spadających gwiazd w Niebie Kopernika. Planetarium zaprasza na PERSEIDY 2015


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto