Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stulecie urodzin Ireny Eichlerówny

Lidia Raś
Lidia Raś
Jest legendą polskiego teatru, i jak często bywa, legendą zapomnianą. Wspaniała tragiczka uchodziła za następczynię Heleny Modrzejewskiej, choć tak naprawdę Eichlerówna stworzyła swój oryginalny styl.

Urodziła się 19 kwietnia 1908 roku. Po ukończeniu studiów w Państwowej Szkole Dramatycznej w Warszawie wyjechała do Wilna, wraz ze swym byłym nauczycielem, także aktorem, Aleksandrem Zelwerowiczem. Już w 1929 r. została zaangażowana do Teatru na Pohulance.

 

W kolejnych latach grała też w Krakowie w Teatrze im. Słowackiego i we Lwowie, w teatrach kierowanych przez Wilama Horzycę.
Powoli budowała swoją kreację wielkiej tragiczki: Turandot, Kleopatra (w sztuce Norwida), Anna Lesser (kobieta szpieg)… Krytycy dostrzegali u niej wrodzone umiejętności do odgrywania scenicznych postaci tragicznych, wzmocnione technika aktorską.Łączyła subtelność i psychologizm z dbałością o teatralne środki wyrazu.

Jako jedna z ostatnich reprezentowała wielkie aktorstwo tragiczne. Właściwie od 1934 roku występowała już jako gwiazda, wpierw w warszawskim Teatrze Polskim, a następnie od 1935 r. w Teatrze Narodowym, z tym ostatnim wiążąc się na niemal pół wieku.

 

Gdy wybuchła wojna, Eichlerówna ewakuowała się do Rumunii, a następnie do Francji, skąd po jej kapitulacji przedostała się do Brazylii. Tam otrzymała angaż teatralny i radiowy, robiła karierę, ale gdy po wojnie zaproponowano jej powrót do kraju, wróciła.

 

Od 1948 roku grała u najlepszych reżyserów, niestety rzadko, bo socrealizm obowiązujący w sztuce zdecydowanie jej nie odpowiadał. I vice versa: jej warunki sceniczne były nie do zaakceptowania przez autorów realizmu socjalistycznego.
Gdy ten nurt przebrzmiał znowu nastał czas wielkich ról Eichlerówny: Maria Stuart, Fedra, Maria Tudor, Agrypina, Klitajmestra…, a wszystkie one powstawały na deskach Teatru Narodowego.
Ostatni raz wystąpiła na scenie w roku 1986, w „Fizykach” Friedricha Dűrrenmatta, jako Matylda von Zahnol.

 

Zmarła 12 września 1990 roku, a szczątki złożono na Cmentarzu Powązkowskim.
- W stulecie urodzin tragiczki Teatr Narodowy chce sprowokować dyskusję o aktorce, podjąć próbę zrewidowania obiegowych opinii i mitów na jej temat – czytamy na stronie Teatru, w związku z uroczystościami jubileuszowymi.

 

19 kwietnia 2008 roku w Teatrze Narodowym odbędzie się cykl imprez związanych z osobą Ireny Eichlerówny.

Program uroczystości: patrz : ramka

* W tekście wykorzystano fragmenty informacji z Wikipedii.

od 7 lat
Wideo

Jak wyprać kurtkę puchową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto