Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stwórz Alternatywną Mapę Opola

Teraz Opole
Teraz Opole
Alternatywna Mapa Opola, fot. Mariusz Jarzombek
Alternatywna Mapa Opola, fot. Mariusz Jarzombek Teraz Opole
Puby, kawiarnie, ścienne malowidła, miejsca wyjątkowe, niespecjalnie reprezentacyjne, ale na pewno magiczne. Wszystkie znajdą się na Alternatywnej Mapie Opola.

- Opole to nie tylko amfiteatr i Wieża Piastowska. Atrakcji jest więcej, trzeba tylko wiedzieć, gdzie i jak ich szukać - mówi Kamila Osmańczyk, członkini Stowarzyszenia Opolski Projektor Animacji Kulturalnych (OPAK), która jest jednym z koordynatorów powstania Alternatywnej Mapy Opola. - Chcemy pokazać miasto nie jak w klasycznych przewodnikach, ale tak, jak widzą je sami opolanie - dodaje.
Pomysł na mapę, jak zwykle w takich przypadkach, urodził się przypadkiem.- Każdy z nas ma swoje ulubione miejsca, więc pomyśleliśmy że warto było by je zebrać i podzielić się nimi z innymi - mówi Kamila.
Oprócz standardowych atrakcji turystycznych, które trzeba zobaczyć w każdym mieście takich jak pomniki, rzeźby, muzea i gmachy użyteczności publicznej w przewodniku znajdą się miejsca mniej uczęszczane, co nie znaczy że nieciekawe.
Tworząca się w tej chwili mapa podzielona będzie na cztery części. W kategorii „zobacz" znajdą się miejsca znane z klasycznych przewodników , ale i takie jak kolejowy dworzec wschodni.Pod hasłem „kultura" zmieszczą się teatry, a także murale, streetart oraz mniej oficjalne miejsca spotkań ze sztuką.
W „rozrywce" znajdziemy na pewno kluby, dzięki części „gastronomia" dowiemy się gdzie dobrze i tanio zjeść i się napić.
- Chcemy pokazać nasze kawiarnie i lokale, w których można zjeść, spotkać się ze znajomymi i porozmawiać - mówi Kamila Osmańczyk.
Każdy może wziąć udział w tworzeniu mapy. Swoje propozycje zgłaszać można na facebooku (pod hasłem Alternatywna Mapa Opola) oraz mailowo pod adresem [email protected] współfinansowanej przez urząd miasta mapy (miasto dało na nią 5 tys. zł) zaplanowano na połowę września. W przyszłości w wersji niemieckiej i angielskiej będzie można ją również ściągnąć ze strony www.opak.org.pl. Chęć umieszczenia jej na swojej witrynie zapowiada również Ratusz.
Obecnie na mapę nanoszonych jest blisko sto zgłoszonych przez opolan punktów. Wśród nich ulica Szpitalna czyli jedna z najstarszych i najbardziej urokliwych ulic w mieście, Park Nadodrzański, Schron Sztuki przy wzgórzu uniwersyteckim, ale i miejsca nadające się do jazdy na deskorolkach.
Obok bardzo dobrych, ale i drogich restauracji, na mapie będą bary mleczne i budki z fastfoodami.- W przewodniku znajdą się też miejsca, z których miasto można oglądać z góry lub innej, ciekawej perspektywy - zapowiada Osmańczyk dodając, że uzupełnieniem projektu będą umieszczona na mapie opinie mieszkańców i turystów na temat godnych polecenia atrakcji.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto