Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sukces radziejowskiej Biblioteki

Redakcja
Danuta Wielgosz z dumą prezentuje otrzymany dyplom oraz nagrody rzeczowe. Została nagrodzona aparatem fotograficznym OLYMPUS  SP-720UZ oraz Radio/Cd odtwarzaczem HYUNDAI w stylu retro.
Danuta Wielgosz z dumą prezentuje otrzymany dyplom oraz nagrody rzeczowe. Została nagrodzona aparatem fotograficznym OLYMPUS SP-720UZ oraz Radio/Cd odtwarzaczem HYUNDAI w stylu retro. Karol Szmagalski
W konkursie dla Partnerów Lokalnych na Rzecz Rozwoju Bibliotek w ramach podsumowania Programu Rozwoju Bibliotek w dniu 16 listopada 2012 roku w Bydgoszczy Miejsko- Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Fr. Becińskiego w Radziejowie zajęła I miejsce.

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Radziejowie ciągle nas zaskakuje. Obok normalnej działalności organizuje ciekawe, niekonwencjonalne przedsięwzięcia w naszej małej ojczyźnie, w naszej lokalnej społeczności. Prowadzą szereg działań z których może być dumna i myślę, że chcą podzielić się pomysłami i doświadczeniami. Są to działania, które pokazują że „biblioteka to więcej niż myślisz". Miło nam poinformować, że działania te zostały docenione.
W konkursie dla Partnerów Lokalnych na Rzecz Rozwoju Bibliotek w ramach podsumowania Programu Rozwoju Bibliotek w dniu 16 listopada 2012 roku w Bydgoszczy Miejsko- Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Fr. Becińskiego w Radziejowie zajęła I miejsce.
Organizatorem tego konkursu była Wojewódzka Biblioteka Publiczna – Książnica Kopernikowska w Toruniu. II Nagrody w tym konkursie nie przyznano.
W Programie Rozwoju Bibliotek mogły wziąć udział biblioteki z wszystkich gmin wiejskich, wiejsko-miejskich oraz z miast do 20 000 mieszkańców wchodzące w skład Partnerstw Lokalnych do udziału w II edycji konkursu : „Dobre praktyki w bibliotece. Konkurs dla Partnerstw Lokalnych na Rzecz Rozwoju Bibliotek" w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Konkurs jest realizowany na terytorium województwa kujawsko-pomorskiego. Instytucjami organizującymi konkurs są: a. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy (ul. Długa 39, 85-034 Bydgoszcz) – dla Bibliotek z podregionu bydgoskiego; b. Wojewódzka Biblioteka Publiczna – Książnica Kopernikańska w Toruniu (ul. Słowackiego 8, 87-100 Toruń) – dla Bibliotek z podregionu toruńsko-włocławskiego.
Działalność Biblioteki, obok roli propagatorów czytelnictwa - należy do najważniejszych czynników kulturotwórczych w Radziejowie. To ośrodek prawdziwego życia kulturalnego i warto bo jest o czym przy różnych okazjach związanych z ich inicjatywami pisać. Biblioteka Miejska integruje artystów różnej orientacji i proweniencji artystycznej. Dzięki spotkaniom autorskim oraz innym wielorakim formom działania (publicystycznym i wystawienniczym) Radziejowianie informowani są o dorobku artystycznym radziejowskich i nie tylko twórców. Organizowane przez Bibliotekę spotkania dają wyobrażenie zgromadzonemu audytorium o drodze twórczej. Zapraszani twórcy z innych regionów kulturowych pozwalają konfrontować nasze światy z ich światami. Propagowanie przez Bibliotekę rodzimej twórczości przyczynia się do przełamywania barier globalizmu w duchu poszanowania treści kulturowych Małych Ojczyzn.
Warto odnotować, że wspomniane wyróżnienie związane jest z bardzo owocna współpracą z Radą Słuchaczy Uniwersytetu III Wieku w Radziejowie. Hasło – „Biblioteka to więcej niż myślisz".( To niekonwencjonalna współpraca z Uniwersytetem III Wieku ). Wspólne organizowanie w Bibliotece spotkań z ciekawymi ludźmi, z ich twórczością, organizowanie wystaw - wykładów, wzbogacających wiedzę na wielu płaszczyznach.
Kilka słów o Książnicy
Książnica Kopernikańska (d. Książnica Miejska im. Mikołaja Kopernika) działa od 19 lutego 1923 r. Biblioteka posiada księgozbiór o charakterze regionalnym.
Zasób utworzono, łącząc w jedną całość cztery miejscowe kolekcje książek: Biblioteki Rady Miasta (Rathsbibliothek zu Thorn), działającej od XVI w., ze zbiorami do historii Torunia i Prus oraz dawną literaturą prawniczą, Biblioteki protestanckiego Gimnazjum Akademickiego (Gymnasialbibliothek zu Thorn) z 1594 r., posiadającej zbiory w zakresie nauk filologicznych, geografii, medycyny, teologii oraz komplet druków z toruńskiej oficyny wydawniczej, począwszy od roku 1569,Biblioteki niemieckiego Towarzystwa Kopernikańskiego (Bibliothek des Coppernicus-Vereins für Wissenschaft und Kunst zu Thorn) z 1854 r., ze zbiorami kopernikanów i astronomicznej literatury naukowej, Biblioteki Towarzystwa Naukowego w Toruniu, działającego od 1875, z historycznym księgozbiorem księdza Stanisława Kujota, emigracyjnym kapitana Józefa Zielińskiego oraz kolekcją druków chełmińskich Walentego Fiałka.
Żródło: http://www.ksiaznica.torun.pl:8888/web/WBP-KK/o_bibliotece Gratulacje dla Pani Dyrektor i jej Załogi od Wszystkich Słuchaczy Uniwersytetu III Wieku. KS.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto