Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Sukienka" nominowana do Oscara. Dzieło studentów i absolwentów Warszawskiej Szkoły Filmowej docenione za oceanem

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
"Sukienka" nominowana do Oscara. Film warszawskich twórców doceniony za oceanem
"Sukienka" nominowana do Oscara. Film warszawskich twórców doceniony za oceanem Materiały prasowe / Warszawska Szkoła Filmowa
"Sukienka" nominowana do Oscara. Krótkometrażowy obraz stworzony głównie przez studentów i absolwentów Warszawskiej Szkoły Filmowej, pokazywany był na niemal czterdziestu festiwalach filmowych na całym świecie, zdobywając przy tym łącznie 18 nagród oraz wyróżnień. Teraz staje przed szansą zdobycia tego najważniejszego w branży. Czy poruszające działo otrzyma nagrodę Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, dowiemy się już 27 marca.

Polscy twórcy coraz częściej walczą o nagrody Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Niedawne zwycięstwo "Idy" oraz nominacje dla m.in. "Bożego Ciała" i "Zimnej wojny" świadczą o talencie rodzimych filmowców, którzy nie przestają zaskakiwać kolejnymi arcyciekawymi produkcjami. Taką bez wątpienia jest "Sukienka" w reżyserii Tadeusza Łysiaka, która już wkrótce może otrzymać Oskara w kategorii "Film krótkometrażowy".

Obraz opowiadający historię niepełnosprawnej kobiety, marzącej o bliskości i miłości, pokazywany był na niemal czterdziestu festiwalach filmowych na całym świecie, zdobywając przy tym łącznie 18 nagród oraz wyróżnień. Wśród najważniejszych z nich nie sposób nie wymienić zwycięstwa w prestiżowym Atlanta Film Festival, które umożliwiło "Sukience" ubieganie się o nominację do najsłynniejszej filmowej nagrody na świecie.

"Sukienka" nominowana do Oscara. Film warszawskich twórców doceniony za oceanem

"Sukienka" nominowana do Oscara. Dzieło studentów i absolwen...

Praca warszawskich filmowców doceniona. "Sukienka" powalczy o Oscara

Nad filmem, który już 27 marca zawalczy o prestiżową statuetkę podczas 94. Ceremonii Wręczenia Nagród Akademii Filmowej, pracował zespół złożony głównie z niezwykle utalentowanych studentów i absolwentów Warszawskiej Szkoły Filmowej. Reżyserem tytułu jest Tadeusz Łysiak, były uczestnik programu FUTURE FRAMES - Generation NEXT of European Cinema w ramach Eastern Promises przy festiwalu w Karlowych Warach.

Student WSF jest także laureatem nagrody "Odkrywczego Oka” przyznawanej młodym, utalentowanym twórcom podczas Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce, w Chicago. Poprzedni wielokrotnie nagradzany film Tadeusza Łysiaka pod tytułem "Techno” z Danutą Stenką i Leszkiem Abrahamowiczem w rolach głównych, doczekał się ponad miliona wyświetleń na YouTube.

Wśród kolejnych twórców produkcji należy wymienić autora zdjęć - Kamila Blocha, absolwenta Warszawskiej Szkoły Filmowej. Za swoją pracę operatorską na planie "Sukienki” doceniono go m.in. podczas 45. Festiwalu w Gdyni nagrodą od firmy Heliograf, Brązową Kijanką podczas Festiwalu Camerimage oraz nagrodą za Najlepsze Zdjęcia 38. Sulmona Film Festival.

"Sukienka" nominowana do Oscara. Film warszawskich twórców doceniony za oceanemMateriały prasowe / Warszawska Szkoła Filmowa

Za montaż odpowiada Mariusz Gos. Producentem filmu jest Kanclerz Warszawskiej Szkoły Filmowej - dr Maciej Ślesicki. Opiekę pedagogiczną nad projektem sprawował z kolei Wykładowca uczelni – Wojciech Saramonowicz.

Sukces obrazu to również niewątpliwa zasługa doskonałej obsady. W roli głównej oglądamy genialną Annę Dzieduszycką, nagradzaną na wielu festiwalach w kraju i zagranicą. Aktorka została wyróżniona m.in. Nagrodą Główną dla Najlepszej Aktorki podczas "Flicker’s Rhode Island International Film Festival w USA".

Wow! Kreacja pełna niuansów i subtelności. Anna pokazała widzom perspektywę osób, które od dawna nie miały w kinie dostatecznej reprezentacji. Poprzez swoją postać stworzyła świat, który zostaje z widzami na długo po zakończeniu seansu - argumentowało werdykt tamtejsze jury.

Na ekranie aktorce partnerują Dorota Pomykała oraz Szymon Piotr Warszawski.

"Sukienka" zmusza do refleksji

Dzieło Tadeusza Łysiaka odważnie przełamuje tabu narosłe wokół seksualności osób z niepełnosprawnościami. Zadaniem filmu jest także zachęcenie do dyskusji na temat zwiększenia obecności tej grupy na ekranie oraz pomoc w obaleniu krzywdzącego stereotypu, jakoby osoby te nie były zdolne do aktorstwa oraz innej pracy.

Chciałabym, żeby to było naturalne, że osoby z różnymi niepełnosprawnościami są w kinie i są wśród nas - mówi Anna Dzieduszycka.

Przedstawiciele Warszawskiej Szkoły Filmowej podkreślają, że film zmusza także do refleksji nad kondycją społeczeństwa, które "stało się niemal niewolnikiem sztucznie wykreowanych wzorców piękna".

Kanony urody są zdecydowanie zbyt bezwzględne. Czasem zapominamy o tym, że wszyscy jesteśmy ulepieni z tej samej gliny i każde z nas potrzebuje miłości. Świat jest pełen samotnych ludzi, którzy na tę samotność nie zasługują. Mam nadzieję, że nasz film zwróci uwagę widzów na ten problem i sprawi, że aspekty fizyczne takie jak uroda, wzrost, czy waga przestaną być dla nich aż tak istotne - podkreśla reżyser filmu, Tadeusz Łysiak.

"Sukienka" nominowana do Oscara. Film warszawskich twórców doceniony za oceanemMateriały prasowe / Warszawska Szkoła Filmowa

"Sukienka". O czym jest film?

Twórcy filmu wyjaśniają, że "Sukienka” to uniwersalna opowieść o tęsknocie, która dotyka każdego, bez względu na dzielące nas bariery i różnice.

Pracująca w przydrożnym motelu niskorosła Julia nie chce już dłużej tłumić w sobie pożądania, seksualności i tęsknoty za fizyczną bliskością. Kiedy w jej życiu pojawia się przystojny kierowca ciężarówki, jej niezrealizowane fantazje zaczynają się ucieleśniać. Ale "Sukienka” to nie tylko historia kobiety spotykającej mężczyznę. Fizycznie odmienna od otaczającego ją społeczeństwa Julia doświadcza wielu przykrości - mówi Michał Jachimek z Warszawskiej Szkoły Filmowej.

Warto podkreślić, że "Sukienka” to jedyny polski film, który powalczy w tym roku o Nagrodę Akademii Filmowej. Przypomnijmy, że wśród nominowanych do Oskara znalazł się również wybitny twórca Janusz Kamiński. Dwukrotny laureat Oscara swoją siódmą nominację otrzymał za zdjęcia do "West Side Story" - filmu w reżyserii Stevena Spielberga. Niestety, o Oscara nie powalczy film Jana P. Matuszyńskiego "Żeby nie było śladów" - polski kandydat do nagrody w kategorii "Film nieanglojęzyczny".

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto