Susza w Warszawie. Ubywa wody w Wiśle. W trzy doby stan rzeki spadł o 13 centymetrów

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Bardzo niski stan wody.
Bardzo niski stan wody. Naszemiasto.pl
Susza w Warszawie. Instytut Meteorologii i Gospodarki wodnej notuje wysokie spadki stanu wody w Wiśle. Odcinek Warszawa-Bulwary zakwalifikowano do strefy stanów niskich. Obecnie stan wody wynosi tam zaledwie 79 centymetrów - to o 13 centymetrów mniej niż jeszcze trzy doby temu. Czy najbliższego lata czeka nas kolejny rekord najniższego stanu wody w Wiśle na warszawskim odcinku?

79 centymetrów wody w Wiśle. Nadchodzi kolejna susza?

Warszawski odcinek Wisły mocno odczuwa falę wysokich temperatur. Już 9 czerwca stan wody wynosi zaledwie 79 centymetrów i drastycznie spada. Tylko w 3 doby stan rzeki spadł o 13 centymetrów. Lada chwila Wisła w stolicy ponownie odsłoni swoje dno.

Choć do rekordowo niskiego stanu wody w rzece, kiedy to w roku 2015 Wisła miała jedynie 26 cm, a z wody zaczęły się wyłaniać prawdziwe skarby historyczne, które przeleżały dziesiątki lat na dnie jest jeszcze daleko - sytuacja jest niepokojąca jak na dopiero rozpoczynające się lato i nadchodzące upały. Według prognoz, w kolejnych dniach czerwca ma być jeszcze gorzej. Powoli odkrywające się dno rzeki można zauważyć na zdjęciach z wysokości:

Bardzo niski stan wody.

Susza w Warszawie. Ubywa wody w Wiśle. W trzy doby stan rzek...

Zasoby wodne w Polsce maleją. W związku z tym należy podejmować działania zmierzające do oszczędzania i właściwego gospodarowania wodą na każdym poziomie zarządzania zasobami w gospodarce i biznesie, jak również w postawach społecznych. Jest to bezpośrednią konsekwencją zmiany klimatu i takich zjawisk, jak zmiana charakteru opadów, wyższe średnie temperatury powietrza (intensywniejsze parowanie) czy bezśnieżne zimy. To wszystko powoduje spadek zasobów wód rzecznych w Polsce, które i tak są niskie m.in. ze względu na położenie geograficzne naszego kraju w strefie klimatu umiarkowanego przejściowego, pomiędzy lądowym a oceanicznym, objawiające się w szczególności przestrzennym i czasowym zróżnicowaniem wysokości opadów. Swój udział w tych negatywnych trendach ma również wzrost antropopresji, związany z przekształceniem zlewni, oraz lokalne uwarunkowania i zmiany dolin i koryt rzecznych - objaśnia IMGW.

- Prognozy na okres letni nie są zbyt optymistyczne. Słowo „susza” będzie często pojawiało się w wypowiedziach hydrologów i musimy się na to przygotować _– mówił nam Grzegorz Walijewski, zastępca dyrektora Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju podczas debaty "Susza na Mazowszu". - Średnia temperatura roczna od ostatnich 70 lat wzrosła o 1,7-2 stopnie Celsjusza. Siedemdziesiąt lat temu to, co w tej chwili mamy w Polsce, odnotowywano na Nizinie Węgierskiej czy w Północnych Włoszech. Oznacza to, że w Polsce pojawią się rośliny ciepłolubne. Ta zmiana, jak informują nas rolnicy, już się rozpoczęła. _

Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie