79 centymetrów wody w Wiśle. Nadchodzi kolejna susza?
Warszawski odcinek Wisły mocno odczuwa falę wysokich temperatur. Już 9 czerwca stan wody wynosi zaledwie 79 centymetrów i drastycznie spada. Tylko w 3 doby stan rzeki spadł o 13 centymetrów. Lada chwila Wisła w stolicy ponownie odsłoni swoje dno.
Choć do rekordowo niskiego stanu wody w rzece, kiedy to w roku 2015 Wisła miała jedynie 26 cm, a z wody zaczęły się wyłaniać prawdziwe skarby historyczne, które przeleżały dziesiątki lat na dnie jest jeszcze daleko - sytuacja jest niepokojąca jak na dopiero rozpoczynające się lato i nadchodzące upały. Według prognoz, w kolejnych dniach czerwca ma być jeszcze gorzej. Powoli odkrywające się dno rzeki można zauważyć na zdjęciach z wysokości:
Susza w Warszawie. Ubywa wody w Wiśle. W trzy doby stan rzek...
Zasoby wodne w Polsce maleją. W związku z tym należy podejmować działania zmierzające do oszczędzania i właściwego gospodarowania wodą na każdym poziomie zarządzania zasobami w gospodarce i biznesie, jak również w postawach społecznych. Jest to bezpośrednią konsekwencją zmiany klimatu i takich zjawisk, jak zmiana charakteru opadów, wyższe średnie temperatury powietrza (intensywniejsze parowanie) czy bezśnieżne zimy. To wszystko powoduje spadek zasobów wód rzecznych w Polsce, które i tak są niskie m.in. ze względu na położenie geograficzne naszego kraju w strefie klimatu umiarkowanego przejściowego, pomiędzy lądowym a oceanicznym, objawiające się w szczególności przestrzennym i czasowym zróżnicowaniem wysokości opadów. Swój udział w tych negatywnych trendach ma również wzrost antropopresji, związany z przekształceniem zlewni, oraz lokalne uwarunkowania i zmiany dolin i koryt rzecznych - objaśnia IMGW.
- Prognozy na okres letni nie są zbyt optymistyczne. Słowo „susza” będzie często pojawiało się w wypowiedziach hydrologów i musimy się na to przygotować _– mówił nam Grzegorz Walijewski, zastępca dyrektora Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju podczas debaty "Susza na Mazowszu". - Średnia temperatura roczna od ostatnich 70 lat wzrosła o 1,7-2 stopnie Celsjusza. Siedemdziesiąt lat temu to, co w tej chwili mamy w Polsce, odnotowywano na Nizinie Węgierskiej czy w Północnych Włoszech. Oznacza to, że w Polsce pojawią się rośliny ciepłolubne. Ta zmiana, jak informują nas rolnicy, już się rozpoczęła. _
Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?