Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Susza wciąż panuje na Mazowszu. Fala upałów spowodowała ogromne straty

Konrad Dąbrowski
Susza wciąż panuje na Mazowszu. Trwa szacowanie strat spowodowanych falą upałów
Susza wciąż panuje na Mazowszu. Trwa szacowanie strat spowodowanych falą upałów fot. Archiwum Polska Press Grupy
W związku z wystąpieniem suszy w uprawach rolniczych, w województwie mazowieckim powołano 289 komisji, które szacują straty spowodowane klęską żywiołową. Wojewoda Mazowiecki apeluje do prezydentów, burmistrzów oraz wójtów o składanie protokołów z oszacowania szkód. Szczegóły w artykule poniżej.

W tym roku zjawisko suszy pojawiło się już w kwietniu. Wówczas na podstawie badań prowadzonych od 1 kwietnia do 31 maja stwierdzono wystąpienie suszy rolniczej na terenie całego kraju, w tym we wszystkich 314 gminach województwa mazowieckiego. Niestety, nie jest to problem chwilowy, a wciąż trwający.

Najnowsze dane statystyczne dotyczące suszy na obszarze Mazowsza pojawiły się w szóstym okresie raportowania, czyli na podstawie badań przeprowadzanych od 11 maja do 10 lipca 2018 roku. W owym czasie susza dotknęła nieco mniej gmin, bo 259. Mimo nieznacznej poprawy to wciąż ponad 82% mazowieckich gmin było zagrożonych. Lista rodzajów upraw, które ucierpiały na suszy w naszym województwie jest niezwykle rozległa i różnorodna. Nieurodzaj dotknął uprawy rzepaku i rzepiku, zbóż jarych, roślin strączkowych, krzewów owocowych, zbóż ozimych, tytoniu, a nawet truskawek.

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa wystosował także komunikat odnośnie warunków wystąpienia suszy w Polsce poparty badaniami z okresu od 1 czerwca do 31 lipca 2018 roku. Fakt, iż nie uwzględniono w nim województwa mazowieckiego, nie oznacza, że susza w Warszawie i okolicach ustała. Zdaniem IUNG w raporcie pominięto Mazowsze, ponieważ stan suszy nie uległ tu zmianie. Można mieć jednak ku temu wątpliwości, skoro niemal codziennie termometry wskazują ponad 30 stopni Celsjusza, a Zdzisław Sipiera pełniący rolę Wojewody Mazowieckiego apeluje o oszacowanie strat spowodowanych suszą rolniczą.

Na początku sierpnia Sipiera odbył konferencję prasową, na której przedstawił obecny stan prac nad kalkulacją szkód oraz zaoferował różne formy pomocy rolnikom. Z uwagi na to, że obszar strat jest niezmiernie duży, obecnie w województwie mazowieckim działa aż 289 komisji, które próbują oszacować dokładny poziom zniszczeń. Prezydenci, burmistrzowie oraz wójtowie mają na bieżąca składać protokoły szacunkowe. Ma to umożliwić weryfikację i potwierdzenie strat przez Wojewodę Mazowieckiego.

-Dziękujemy komisjom, które na bieżąco przekazują protokoły. Pozwoli to urzędowi wojewódzkiemu szybciej potwierdzić wystąpienie strat. Chcę zapewnić, że pracownicy są w gotowości, aby weryfikować protokoły oraz odpowiadać na pytania, jeśli pojawią się odnośnie np. wypełniania protokołów. Dziękuję również za ogromny wysiłek, jakim jest praca w komisjach. Zwłaszcza, że obszar strat jest duży. Potrzebne jest nasze współdziałanie, abyśmy mogli jak najszybciej określić jego dokładną wielkość – powiedział Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki

Kiedy oszacowanej strat dobiegnie końca, rolnicy będą mogli liczyć na pomoc. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa udzieli dotacje rolnikom, których gospodarstwa zostały zniszczone w co najmniej 30 procentach konkretnej uprawy. Ponadto zaoferują kredyty preferencyjne na wznowienie produkcji, odroczenie terminu płatności składek w KRUS oraz ulgi w podatku rolnym.


od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto