Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Suwałki. Europejskie Dni Dziedzictwa 2009 w powiecie suwalskim zakończone

ro2
W ubiegłą niedzielę, 13 września, zakończyły się oficjalne obchody Europejskich Dni Dzie-dzictwa 2009 na terenie powiatu suwalskiego. Tegoroczne europejskie święto kultury na na-szym terenie odbywało się pod tytułem „Dziedzictwo militarne jako czynnik atrakcyjności turystycznej powiatu suwalskiego”, nawiązując do hasła ogólnoeuropejskiego: "Zabytkom na odsiecz! Szlakiem grodów, zamków i twierdz".

Program imprezy obejmował szereg ciekawych zdarzeń.

6 września, w niedzielę, w dolnych piwnicach pałacu Ludwika Michała Paca w Dowspudzie podczas „Powiatowego Święta Plonów” odbyły się spektakle typu światło i dźwięk pt. „Ostatnie echa generała Paca w Dowspudzie”. Zainteresowanie było tak duże, że zamiast dwóch planowanych spektakli, był on odtwarzany aż siedmiokrotnie. Spektakl obejrzało ok. 200 osób. Widowisko poprowadziła jego inicjatorka - pani Anna Dorota Halicka.

W dniach 11-13 września odbyło się seminarium popularnonaukowe pn. „Dziedzictwo mili-tarne jako czynnik atrakcyjności turystycznej powiatu suwalskiego”.

W piątek, 11 września, w siedzibie Starostwa Powiatowego w Suwałkach miały miejsce pre-zentacje i wykłady dotyczące trzech bloków tematycznych:

1. Grodziska jaćwieskie powiatu suwalskiego jako obiekty zainteresowania turystycznego – prezentacje efektów badań stanowisk archeologicznych.
O grodzisku w Jeglińcu k. Budziska opowiadała pani Grażyna Iwanowska, o stanowiskach archeologicznych w Szurpiłach panowie Marcin Engel i Cezary Sobczak (wszyscy prelegenci z Działu Archeologii Bałtów Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie), o in-nych grodziskach powiatu suwalskiego opowiadał Jerzy Brzozowski, Dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach.

2. Wykorzystanie XIX i XX-wiecznych obiektów fortyfikacji jako produktu turystycznego.
O zabytkach fortyfikacji Pozycji Granicznej Prus Wschodnich z l. 1939-1945 i ich wpływie na atrakcyjność turystyczną powiatu suwalskiego opowiadał pan Bogusław Perzyk z War-szawy. Beata Chełmicka-Bordzio, ze Starostwa Powiatowego, zaprezentowała plany organi-zacji sieci szlaków turystycznych opartych o linię schronów nad rzeką Rospudą, natomiast pan Mirosław Worona z Osowca przestawił wpływ twierdzy Osowiec na rozwój ruchu tury-stycznego woj. podlaskim.

3. Suwalszczyzna w pierwszych dniach września 1939 roku to tytuł prezentacji Krzysztofa Skłodowskiego z suwalskiego Muzeum Okręgowego. Prezentacja ta była wpisana w obchody 70-rocznicy wybuchu II wojny światowej.
W piątkowej, stacjonarnej części seminarium wzięło udział ponad 60 osób.

W sobotę, 12 września, 41 osób miało możliwość zwiedzać grodziska pojaćwieskie w Szurpi-łach, w Przejmie oraz w Jeglińcu pod przewodnictwem archeologów, którzy na tych obiek-tach prowadzili badania (prelegentów z poprzedniego dnia).

W niedzielę, 13 września, na trasie zwiedzania obiektów fortyfikacji w Dolinie Rospudy (od Raczek przez Bakałarzewo, Filipów, Prawy Las k. Przerośli, Bolcie k. Wiżajn do Suwałk) wzięło udział 51 osób. W trakcie wycieczki uczestnicy mieli możliwość zwiedzania skansenu militarnego w Bakałarzewie, prowadzonego przez pana Andrzeja Stróżyka ze Śląska, który przyjechał specjalnie by w tym dniu zaprezentować swoje zbiory w bakałarzewskim schronie.

Organizatorami tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa byli Starostwo Powiatowe w Suwałkach oraz Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskie-go Woj. Podlaskiego w Białymstoku, przy współpracy merytorycznej Muzeum Okręgowego w Suwałkach oraz Suwalskiej Organizacji Turystycznej.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Suwałkach

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto