Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Światowe Dni Młodzieży 2016. W Warszawie powstanie wystawa historyczna. Narratorem Jan Paweł II

red
Światowe Dni Młodzieży 2016. W Warszawie powstanie wystawa historyczna. Narratorem Jan Paweł II
Światowe Dni Młodzieży 2016. W Warszawie powstanie wystawa historyczna. Narratorem Jan Paweł II mat. pras.
Multimedialna bryła stanie na Krakowskim Przedmieściu. Wewnątrz, za pomocą multimediów, zobaczymy dzieje Polski od chrztu do początku lat 90. XX wieku. Wszystko w ramach Miejskiej Strefy Kultury, akcji organizowanej na Krakowskim Przedmieściu tuż przed Światowymi Dniami Młodzieży.

Nowoczesna bryła, mająca symbolizować świątynię, stanie na Trakcie Królewskim. Ekspozycja „Jan Paweł II. Źródła” będzie jednym z najważniejszych miejsc Miejskiej Strefy Kultury. Wewnątrz, od 20 lipca do 15 sierpnia, będziemy mogli oglądać dzieje naszego kraju z perspektywy chrześcijaństwa. Przez ponad dziesięć wieków polskiej państwowości przeprowadzi nas papież Jan Paweł II. Wewnątrz nie będzie tradycyjnych eksponatów, a nowoczesna scenografia.

- Na wystawie spoglądamy na historię Polski, a narratorem jest Jan Paweł II. Nie pokazujemy dat, wielkich bitew, a tożsamość narodową. Nasz kraj czerpie ze źródeł chrzcielnych, dlatego skupiamy się na tym elemencie, tym bardziej że obchodzimy 1050. rocznicę Chrztu Polski - opowiada Łukasz Ofiara odpowiedzialny za wystawę „Jan Paweł II. Źródła”.

Wędrówka poprzez historię naszego kraju wiedzie przez cztery bramy. Są tam drzwi gnieźnieńskie, symbolizujące początek państwa polskiego. Kolejne sale to święci w historii Polski i przestrzeń przypominająca objawienia Bożego Miłosierdzia na tle rodzących się totalitaryzmów XX wieku. Kolejna brama - Auschwitz ma przypominać o terrorze II wojny światowej i czasów komunizmu. Następna sala poświęcona jest polskiej drodze do wolności, a kluczowym elementem jest brama Stoczni Gdańskiej. Ostatnia Brama Trzeciego Tysiąclecia, nawiązująca do tej wzniesionej nad Jeziorem Lednickim.

- Historia Polski pisana jest losami mężów stanu, intelektualistów, świętych. Oni decydowali także o naszej tożsamości. To jest klucz narracyjny Jana Pawła II. Począwszy od Wojciecha, Stanisława czy Jadwigi, losy kraju splecione są z wielkimi świętymi - tłumaczy Łukasz Ofiara. - Jan Paweł II, największy człowiek w dziejach Polski, był wychowany w konkretnej tradycji. Wyrasta z niej i buduje kulturę, w której wychowuje się młode pokolenie Polaków - dodaje.

Wyjątkowy pawilon przy Krakowskim Przedmieściu został stworzony przez Mirosława Nizio, jednego z największych polskich plastyków i architektów. Artysta jest też autorem koncepcji wystawy „Jan Paweł II. Źródła”, którą można bezpłatnie zwiedzać, codziennie aż do 15 sierpnia, w godzinach 10-22.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto