Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święta Wielkanocne w czasach pandemii. Wstęp do kościoła tylko na zaproszenie

Redakcja
pixabay.com/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Od soboty (27 marca) obowiązuje w całej Polsce tzw. twardy lockdown. W związku z tym, zwiększony został m.in. limit osób, które mogą przebywać w koście - 20 m. kw. na 1 osobę. Zbliżają się święta Wielkanocne, więc do świątyni chciałoby się wybrać jak najwięcej wiernych. Dla bezpieczeństwa wszystkich uczestników liturgii, niektóre kościoły wprowadziły własne obostrzenia, np. wstęp tylko na zaproszenia. Szczegóły poniżej.

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz skierował do diecezjan, z okazji nadchodzącej Wielkanocy, specjalne słowa.

- Zróbmy wszystko, by uczestnictwo w liturgii nie stanowiło dla kogokolwiek ryzyka zachorowania - zaapelował. - Przestrzegając koniecznych ograniczeń, nie pozwólmy się odłączyć od tego źródła, którym dla życia duchowego jest Eucharystia i święte misterium Wielkiego Tygodnia.

Ze względu na wprowadzone 27 marca dodatkowe obostrzenia w Polsce, w kościołach ograniczono liczbę uczestników liturgii do jednej osoby na 20 m kw. (wcześniej 15 m kw.) i utrzymano półtorametrowy dystans między wiernymi.
- Zróbmy wszystko, by uczestnictwo w liturgii nie stanowiło dla kogokolwiek ryzyka zachorowania. Księża proboszczowie i rektorzy niech zadbają o zachowanie tych zaleceń sanitarnych - dodał Nycz.

Arcybiskup Metropolii Warszawskiej również zaapelował o zwiększenie liczby nabożeństw a także przypomniał, że cały czas obowiązuje udzielona z racji pandemii dyspensa od obowiązku uczestnictwa w liturgii w uroczystości, niedzielę i święta.

Wejście do kościoła na zaproszenie

W kościele św. Franciszka z Asyżu przy ul. Hynka na Okęciu udział w liturgii w górnej świątyni może wziąć jednorazowo 47 osób. W związku z tym, udział w nabożeństwach Triduum Paschalnego możliwy jest tylko po wcześniejszym odebraniu zaproszenia z zakrystii. Jeśli komuś nie wystarczy wejściówek, można uczestniczyć w mszach i nabożeństwach, przebywając w kościele dolnym. Tam również obowiązuje limit (42 osoby), ale wstęp jest na zasadzie "kto pierwszy, ren lepszy". Powołana zostanie Kościelna Służba Porządkowa, która będzie kontrolowała liczbę osób.
- Osoby, które mogłyby pomagać nam w liczeniu wiernych w czasie liturgii niedzielnych proszone są o zgłoszenie się do zakrystii - informują w komunikacie księża.

Msza tylko transmitowana

Do nowych obostrzeń z jeszcze większym rygorem podeszli dominikanie z kościoła pw. św. Jacka przy ul. Freta. W ogłoszeniu przekazali, że mszę będzie można oglądać tylko w formie transmisji.
- Z przykrością informujemy, że w związku z reżimem pandemicznych obostrzeń i w trosce o zdrowie, w Liturgii Triduum Paschalnego będą mogły osobiście uczestniczyć wyłącznie osoby zaangażowane w oprawę liturgii oraz katechumeni i ich rodziny. Cała liturgia będzie transmitowana w naszym kanale You Tube - tłumaczą dominikanie.
Zaprosili natomiast do indywidualnej modlitwy przy ciemnicy i grobie Pańskim oraz do adoracji krzyża od godz. 8 do 17 oraz po liturgii od ok godz. 21 do 24.
- Prosimy jednak zawsze o zachowywanie odpowiedniej odległości od siebie, niecałowanie krzyża oraz przestrzeganie limitu liczby osób, mogących równocześnie przebywać w kościele - dodają.

Japonia Centralna. Prawdziwy japoński sklep spożywczy w Wars...


Zobaczcie też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto