Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto w parafii

Anna Jelonek
Freski w starokrzepickim kościele poświęcił w czasie uroczystej mszy św. abp. Stanisław Nowak
Freski w starokrzepickim kościele poświęcił w czasie uroczystej mszy św. abp. Stanisław Nowak
W kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Starokrzepicach właśnie ukończono prace nad freskami i ołtarzami. - Ta świątynia została wybudowana w bardzo trudnych czasach, w latach 1909 - 1912, w miejsce spalonego, ...

W kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Starokrzepicach właśnie ukończono prace nad freskami i ołtarzami.

- Ta świątynia została wybudowana w bardzo trudnych czasach, w latach 1909 - 1912, w miejsce spalonego, drewnianego kościoła. Dziękujemy Bogu za tych wszystkich ludzi, którzy byli zaangażowani w budowę i upiększanie naszej świątyni. To miejsce jest zapisane historią wielu pokoleń naszych przodków, którzy się tutaj modlili, przedstawiali Bogu swoje cierpienia i prosili go o przemianę i świętość swojego życia - mówił w trakcie uroczystej mszy świętej proboszcz parafii, ksiądz Adam Sołtysiak.

Parafię uposażył 1 lutego 1267 roku Władysław książę wrocławski i abp Salzburga. Powstała wcześniej, ale nie wiadomo, kiedy dokładnie. Pierwszy kościół modrzewiowy dotrwał do VIII wieku. W 1736 roku nowy - również drewniany kościół wybudowali Kanonicy Regularni z Krzepic, którzy byli duszpasterzami tej świątyni. Niestety, 20 października 1908 roku doszło do pożaru, w którym drewniany budynek spłonął doszczętnie. Trzeba było jak najszybciej odbudować kościół - tym razem już murowany, który służy parafii do dziś. Konsekrował go biskup Stanisław Zdzitowiecki 16 maja 1913 roku.

Po ostatnim remoncie w kościele wiele się zmieniło. W ołtarzu głównym powstały dwie nowe wieżyczki, a w nich figury św. Faustyny i bł. ks. Sopoćki, wykonane z drewna lipowego. Odnowiono także ołtarz w nawie bocznej, w którym został umieszczony nowy obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Największym dziełem są jednak freski - duma parafian. 21 fresków wykonał Jerzy Pasternak, krakowski artysta. Są robione techniką wapienną - na wzór watykńskich. Kosztowało to 200 tysięcy złotych.

- Przy wspólnym wysiłku można wiele osiągnąć. Dlatego chciałbym bardzo podziękować moim parafianom, władzom gminnym, urzędom oraz właścicielom prywatnych firm za wsparcie duchowe i finansowe. Dziękuję serdecznie za ofiarność i troskę - mówi proboszcz.

Ksiądz pierwsze freski wykonywał w swoim poprzednim kościele parafialnym, w Strzelcach Małych (woj. łódzkie, powiat radomszczański). Później został proboszczem w Starokrzepicach. Okazało się, że tutejszy stuletni kościół również świetnie nadawałby się do wykonania takich malowideł. Ksiądz przedstawił swoją wizję parafianom, część z n ich pojechało nawet do kościoła w Strzelcach, żeby zobaczyć freski. Spodobały im się. Uznali, że pomysł jest dobry i można go wykorzystać w ich kościele.

- Jesteśmy bardzo dumni z naszego proboszcza, że mimo choroby zajął się tym wszystkim - mówią zgodnie parafianie.

Parafianie wraz z księdzem chcieliby dokończyć dzieło. Planują wykonać jeszcze 12 fresków, nowy ołtarz pod chórem, 2 witraże oraz elewację zewnętrzną kościoła. Prace mają ruszyć już w maju.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto