Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Wojska Polskiego w Warszawie – imprezy, pikniki, wydarzenia towarzyszące. Polecamy najlepsze wydarzenia

Konrad Dąbrowski
fot. Szymon Starnawski / archiwum Polska Press
Święto Wojska Polskiego zbliża się wielkimi krokami. Już 15 sierpnia obchodom Święta Wojska Polskiego towarzyszyć będzie wiele wydarzeń, począwszy od wielkiej defilady, a kończąc na koncertach i piknikach rodzinnych. W poniższym artykule prezentujemy najciekawsze imprezy związane z obchodami Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia w Warszawie.

Święto Wojska Polskiego 2018. Jak będzie wyglądać defilada w Warszawie?

Tradycyjnie ulicami stolicy przemaszeruje wielka defilada wojskowa, jednak w tym roku wyjątkowo jej trasa przebiegnie przez Wisłostradę, a nie jak do tej pory Alejami Ujazdowskimi. Szef Ministerstwa Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak, zapowiedział, że obchody Święta Wojska Polskiego w 2018 r. ukoronuje "największa z organizowanych dotychczas defilad". Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 13.00. Uczestnicy spotkają się na odcinku od ul. Krasińskiego do Mostu Gdańskiego, a oficjalny przemarsz zacznie się przy ul. Sanguszki. Całość zakończy się przy ul. Karowej.

W tym wyjątkowym dniu, ulicami Warszawy defiladowym krokiem przemaszeruje ponad tysiąc żołnierzy i 900 rekonstruktorów, przejedzie prawie 200 najważniejszych wojskowych pojazdów, a na niebie zobaczymy ponad 100 samolotów i śmigłowców.

Defilada naziemna ma być podzielona na trzy główne części: pieszą, pojazdów oraz defiladę historyczną. Rozpocznie się przemarszem 16 pododdziałów reprezentacyjnych Rodzajów Sił Zbrojnych i wojskowych uczelni z pocztami sztandarowymi, po których defilować będzie 60 samodzielnych pocztów sztandarowych jednostek Sił Zbrojnych RP. Następnie defilować mają żołnierze amerykańscy, brytyjscy, rumuńscy i chorwaccy. Defiladę pieszą zakończą pododdziały i poczty sztandarowe organizacji proobronnych, klas mundurowych. Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego oraz Orkiestry Reprezentacyjnej.

O utrudnieniach drogowych związanych z obchodami Święta Wojska Polskiego przeczytasz TUTAJ

W defiladzie lotniczej, którą najlepiej obserwować z wybrzeża Wisły pomiędzy mostami Gdańskim i Śląsko-Dąbrowskim, udział wezmą jednostki Sił Powietrznych i lotnictwa Wojsk Lądowych.
Oto część defilady lotniczej z ubiegłego roku

Święto Wojska Polskiego 2018. Kiedy odbędzie się Żołnierski Piknik Wojska Polskiego?

W środę 15 sierpnia 2018 r. w godz. 15-19 z okazji Święta Wojska Polskiego, na błoniach PGE Narodowego w Warszawie odbędzie się wojskowy piknik rodzinny "Służymy Niepodległej”, który będzie także okazją do uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Warszawiacy oraz wszyscy, którzy tego dnia odwiedzą stolicę zobaczą jak wygląda samobieżna armatohaubica 152 mm Dana, wyrzutnia rakietowa WR-40 Langusta czy 120 mm moździerz samobieżny Rak. W sumie około 50 sztuk różnego rodzaju ciężkiego sprzętu, jaki jest wykorzystywany przez wojsko.

Swoje uzbrojenie zaprezentują żołnierze z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego, 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa, 2. Pułku Inżynieryjnego z Inowrocławia, Ośrodka Szkolenia Nurków i Płetwonurków z Gdyni czy jednostek specjalnych, takich jak GROM, Jednostka Wojskowa Komandosów, Formoza, NIL i AGAT.

Wśród wyposażenia specjalistycznego będzie można zobaczyć robota neutralizująco – wspomagającego EXPERT, pojazd MATV MRAP czy Quad Blade. Dla zwiedzających wojsko przygotowało także bezzałogowy statek powietrzny, wyposażenie grupy nurków minerów, łódź operacyjną Zodiak Hurricane 933, trał mechaniczny zdalnie sterowany BOŻENA i bazę zabezpieczenia prac podwodnych wraz ze sprzętem ratowniczo – nurkowym.

Święto Wojska Polskiego. Jakie atrakcje na Pikniku Żołnierskim?

Niepodległościowy piknik "Służymy Niepodległej” będzie okazją do wysłuchania koncertu w wykonaniu artystów z klubów wojskowych. O godzinie 15:30 rozpocznie się koncert laureatów Niepodległościowego Festiwalu Piosenki i Tańca organizowanego w ramach „Manewrów Artystycznych Wojska Polskiego 2018”.

Wśród atrakcji dostępna będzie także strzelnica kontenerowa, saperski tor przeszkód oraz miasteczko militarne dla najmłodszych.

Swoje stoiska informacyjno – promocyjne zaprezentują instytucje wojskowe oraz te współpracujące z resortem obrony narodowej: Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa, Muzeum Sił Powietrznych, Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej, Wojskowy Instytut Wydawniczy czy Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Marynarki Wojennej, Muzeum Wojsk Lądowych.

Wśród wielu wydarzeń nie zabraknie także miejsca na spotkania z grupami rekonstrukcji historycznej. Na błoniach PGE Narodowego będą także przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji proobronnych współpracujących na co dzień z Biurem do spraw Proobronnych MON.

W strefie historycznej Muzeum Wojska Polskiego zaprezentuje m. in. czołg wolnobieżny Renault FT czy 25-funtową armatohaubicę Mark II.

Zgodnie z tradycją podczas pikniku będzie można spróbować wojskowego chleba, poznać jego recepturę i zobaczyć, jak działa polowa piekarnia. Oczywiście nie zabraknie wojskowej grochówki.

Święto Wojska Polskiego 2018. Wolność we krwi. Widowisko muzyczne na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości

W dniu Święta Wojska Polskiego odbędzie się także się niezwykłe widowisko muzyczne "Wolność we krwi". Akcja skupia się wokół losów zwykłej polskiej rodziny ukazanych w kontekście wybranych wydarzeń historycznych i ekonomicznych z lat 1918-2018. Pragnienie wolności, walka, marzenia o niepodległej Polsce, praca, zmysł przedsiębiorczy Polaków to tylko niektóre elementy scenariusza. W tle miłość, rodzina, tragedie nieodłącznie związane z pragnieniem normalnego życia w wolnej Polsce. To wszystko przeżywają bohaterowie widowiska.

W scenach fabularyzowanych wystąpią aktorzy i piosenkarze: Radosław Pazura, Katarzyna Dereń, Dominika Ostałowska, Mateusz Banasiuk, Kazimiera Utrata, Wiktoria Gąsiewska, Jerzy Grzechnik, Dariusz Jakubowski, Bogdan Kalus, Marek Molak, Natan Paszek, Mateusz Jakubiec, Przemysław Cypryański, Maria Tyszkiewicz, Joanna Moro, Franek Kalinowski, Marek Kaliszuk, Artur Chamski, Wojciech Banasik, Jacek Lenartowicz, Antek Scardinia, Marcin Rogacewicz, Robert Koszucki, Darek Kordek, Sebastian Cybulski, Jarosław Jakimowicz i inni.

Wstęp na wydarzenie jest wolny. Tego dnia w 16 miastach Polski odbędą się pikniki rodzinne, gdzie będzie można obejrzeć transmisję tego widowiska.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto