Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Wojska Polskiego, Warszawa 2022. Pikniki, koncerty i spotkania z żołnierzami

Barbara Woźnica
Barbara Woźnica
Święto Wojska Polskiego
Święto Wojska Polskiego Szymon Starnawski / archiwum
Tegoroczne obchody święta Wojska Polskiego odbędą się pod hasłem „Weekend z wojskiem” i potrwają aż trzy dni, od 13 do 15 sierpnia. Nie będzie tradycyjnej defilady, ale pikniki, pokazy sprzętu oraz koncerty.

Święto Wojska Polskiego i 102. rocznica Bitwy Warszawskiej przypada w poniedziałek 15 sierpnia.
Tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego będą przebiegać pod znakiem pikników wojskowych. Zorganizowane w kilkudziesięciu miejscowościach Polski, zaprezentują: sprzęt, muzykę wojskową, tradycyjną grochówkę, no i oczywiście bohaterów dnia – żołnierzy wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Ochotnicy będą mogli zgłosić się do punktu rekrutacyjnego i poznać nowy rodzaj służby - Dobrowolną Zasadniczą Służbę Wojskową.

Z żołnierską pieśnią na ustach

W sobotę 13 sierpnia, o godz. 15 na pl. Piłsudskiego odbędzie się koncert połączony ze wspólnym śpiewaniem pieśni żołnierskich. Będzie można usłyszeć utwory żołnierskie, ale również pobawić się przy nieco „lżejszym” repertuarze. Dwa dni później (15.08, godz. 14) w tym samym miejscu odbędzie się Festiwal orkiestr wojskowych NATO”.

Na sportowo

Z okazji Święta Wojska Polskiego będzie można pobiec w aż dwóch biegach. W sobotę 13 sierpnia w Ossowie odbędzie się „Falcon – Żelazny bieg”, bieg przełajowo - wytrzymałościowy. Biegacze bowiem na trasie spotkają czołgi, przeszkody wodne i inne niespodzianki przygotowane przez organizatorów. Bieg będzie więc niezwykłą okazją, żeby poczuć się jak na poligonie. Trasa będzie liczyć 13 kilometrów, a udział w biegu jest darmowy. Wystarczy się zapisać.

Z kolei 14 sierpnia na stadionie PGE Narodowym odbędzie się bieg "Piątka z żołnierzem".

Pikniki wojskowe

W przeddzień święta Wojska Polskiego, 14 sierpnia w godz. 11-18 odbędzie się piknik "Zostań Żołnierzem RP". Na błoniach i koronie PGE Narodowego będzie można zobaczyć pokazy sprzętu i uzbrojenia Wojska Polskiego (m.in. KTO Rosomak, Rak, Leopard, Poprad, Langusta), zwiedzić odtworzoną bazę Polskiego Kontyngentu Wojskowego czy też spotkać się z żołnierzami z Polski i państw sojuszniczych. Działać będzie także poczta polowa z okolicznościowymi kartkami. Na scenie plenerowej wystąpią orkiestry wojskowe i Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Na uczestników wydarzenia będzie czekać świeży chleb i żołnierska grochówka.

Święto Wojska Polskiego
Święto Wojska PolskiegoSzymon Starnawski / archiwum

W niedzielę swoje podwoje otworzy Centralna Biblioteka Wojskowa. Podczas dnia otwartego będzie można odwiedzić magazyn zbiorów specjalnych, wziąć udział w konkursach z nagrodami, odwiedzić wojskowe kino historyczne, posłuchać koncertu, zobaczyć pokaz musztry paradnej oraz pokaz multimedialny na elewacji gmachu CBW.

W poniedziałek 15 sierpnia na pl. Piłsudskiego od 11 do 18 odbywać się będzie wystawa sprzętu wojskowego, nie zabraknie stoisk promocyjnych sił zbrojnych oraz gier i zabaw.

Święto Wojska Polskiego PROGRAM

13 sierpnia - sobota

  • godz. 12 - 17 Ossów - „Falcon – Żelazny Bieg” i piknik wojskowy (Pola Ossowskie)
  • godz. 15 Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, wspólne śpiewanie pieśni żołnierskich – koncert orkiestry wojskowej z artystami z klubów wojskowych oraz pokaz musztry paradnej klas mundurowych

14 sierpnia - niedziela

  • godz. 10 – MON przy ul. Klonowej w Warszawie – wręczenie medali i wyróżnień żołnierzom i pracownikom resortu
  • godz. 11 - 18 Stadion PGE Narodowy w Warszawie bieg „Piątka z żołnierzem”, piknik „Zostań Żołnierzem RP”
  • godz. 17 - 21.30 – Centralna Biblioteka Wojskowa w Warszawie – dzień otwarty
  • godz. 13 Radzymin – msza św. pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego abp Salvatore Penacchio
  • godz. 19 Cmentarz Wojskowy na Powązkach w Warszawie – capstrzyk i apel pamięci przed Pomnikiem Poległych w 1920 roku
  • godz. 21 Ossów – uroczystość z apelem poległych przy krzyżu ks. mjr. Ignacego Skorupki

15 sierpnia - poniedziałek

  • godz. 8 - 12 Ossów – uroczystości patriotyczno-religijne
  • godz. 10 Katedra Polowa Wojska Polskiego w Warszawie – msza św. za Ojczyznę
  • godz. 11 - 18 Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie – pokazy sprzętu, wystawy stoiska promocyjne, gry i zabawy
  • godz. 12 Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie – uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz wręczenie nominacji generalskich
  • godz. 14 -16.30 – Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie – Festiwal orkiestr wojskowych NATO (z udziałem orkiestr polskich-w tym Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz zagranicznych – Rumunia, Łotwa, Słowacja)
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto