Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sylwester w Warszawie - sprawdź wszystkie szczegóły. Dojazd, powrót, bezpieczeństwo [PORADNIK]

PM
Sylwester miejski.
Sylwester miejski. fot. Sebastian Wolosz
Metro będzie czynne całą noc, zostaną uruchomione specjalne linie autobusowe, a nad miastem o północy rozbłyśnie łącznie 1800 ładunków pirotechnicznych. Zapraszamy do zapoznania się ze wszystkimi szczegółami miejskiego Sylwestra Narodowego w Warszawie.

Start o 20.00, zagrają Lemon, Perfect i Paul Van Dyk

Impreza rozpocznie się od godz. 20.00. Publiczność rozgrzeje DJ Marcin Zaks Zakrzewski. Później na scenie pojawią się Lemon, Grubson, Perfect, brytyjski zespół The Kooks. Po północy sceną zawładnie niemiecki DJ Paul Van Dyk i to właśnie w jego towarzystwie warszawiacy spędzą pierwsze godziny nowego roku.

Miejska zabawa sylwestrowa trzeci kolejny rok będzie się odbywała na błoniach Stadionu PGE Narodowego, gdzie od kilku dni budowana jest największa scena estradowa w Polsce. Sprzęt do budowy techniki estradowej o łącznej wadze 600 ton dostarczono 30 tirami. Wszystkie występy zostaną zagrane na żywo. - W innych miastach przy imprezach sylwestrowych bywa z tym różnie - powiedział Jarosław Jóźwiak, zastępca prezydent m.st. Warszawy.

Scena została wyposażona w wiele ekranów multimedialnych, które będą w pełni kompatybilne z występem każdego z artystów. - Na uczestników Sylwestra Narodowego czeka wiele niespodzianek. Do każdego występu zostało przygotowanych wiele atrakcji multimedialnych, które robią duże wrażenie. Ekrany posłużą też, aby uczestnicy imprezy zobaczyli jak zabawa sylwestrowa wygląda w innych miastach. Będziemy się łączyć m.in. z Sopotem, Zakopanem, Wrocławiem i Poznaniem - zapewnia Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady, która realizuje miejskiego sylwestra.

Imprezę będzie pokazywać na żywo TVP Info, a o północy pokaz sztucznych ogni pokaże na swojej antenie również TVP 1. Wtedy rozpocznie się 12-minutowy spektakl rozświetlający niebo, do którego zostanie użytych łącznie 1800 sztuk ładunków pirotechnicznych o łącznej masie 12 ton. Rozpiętość pokazu to metrów szerokości i 150 metrów wysokości.

Zmiany w komunikacji - będą zamykane ulice

Na sylwestrową imprezę na błoniach Stadionu PGE Narodowego najlepiej będzie dojechać komunikacją miejską, szczególnie drugą linią metra oraz pociągami SKM i KM. Zostaną uruchomione dodatkowe linie, które ułatwią uczestnikom dojazd i powrót z imprezy. W czwartek 31 grudnia autobusy, tramwaje, metro i pociągi SKM będą kursowały według normalnego rozkładu jazdy. Na ulice nie wyjadą autobusy linii 304, 319, 320, 334, 356 i 379. Zostaną zawieszone podjazdy do szkół dla linii 153, 163 i 164. Nie będą także kursowały tramwaje 14, 25 i 41.

Sylwester Warszawa 2015 - powstaje wielka scena na błoniach stadionu PGE Narodowego [ZDJĘCIA]

W godzinach 20.00-24.00 zostanie uruchomiona dodatkowa linia tramwajowa 77, która będzie kursowała co ok. 10 minut na trasie Pl. Narutowicza - Al. Zielienicka. W tych samych godzinach częściej będzie kurowała linia autobusowa 509 na trasie Nowodwory - Gocław.

Już od 23 grudnia nie można parkować na błoniach PGE Narodowego oraz ulicach Sokolej, Siwca i bocznej jezdni przy rondzie J. Waszyngtona od strony parku Skaryszewskiego. Na ulicach w okolicy PGE Narodowego trzeba się liczyć z ograniczeniami w ruchu drogowym. 31 grudnia od godz. 06.00 na trasę objazdową zostaną skierowane autobusy linii 202. Ok. godz. 20.00 zamknięta dla ruchu zostanie ul. Zamoyskiego. Swoje trasy zmienią autobusy linii 125 i 135, które będą kursowały ul. Targową.

Od godz. 23.00 całkowicie wyłączona z ruchu zostanie Al. Zieleniecka. Na trasy objazdowe zostaną skierowane tramwaje linii 7, 22 i 77. Normalny ruch zostanie przywrócony 1 stycznia o godz 06.00.

Specjalne linie na powrót z imprezy

Władze miasta postarały się, aby powrót z imprezy sylwestrowej przebiegał sprawnie. Tramwaje linii 2,3, 26 i 35 będą kursowały przez całą noc, w godz. 23.00 - 1.00 z częstotliwością 7 min., a następnie co 10 min. Przez całą noc będzie jeździło metro. W godz. 20.00 - 1.30 pociągi pierwszej linii będą wjeżdżały na stacje co 5 minut, a drugiej co 3 minuty. Później metro w obu kierunkach będzie kursowało co 10 minut.

Mieszkańcy Gocławia czekają na linię tramwajową. Z pomocą drona stworzyli film o inwestycji [WIDEO]

Częściej będą kursowały autobusy wybranych linii nocnych. Zostaną uruchomione dodatkowe linie autobusowe 903 (Al. Zieleniecka - Bródno Podgrodzie) i 904 (Berezyńska - Wiatraczna). Na tory wyjadą dodatkowe pociągi KM i SKM, które umożliwią powrót z imprezy. Ze względów bezpieczeństwa przystanek kolejowy Warszawa Stadion zostanie zamknięty w godz. 23.30 - 3.00. Pociągi w tym czasie będą kursowały z Dworca Warszawa Wschodnia przez Dworzec Centralny z pominięciem przystanków Warszawa Stadion, Warszawa Powiśle, Warszawa Śródmieście oraz Warszawa Ochota.

Na terenie imprezy przygotowana została specjalna platforma dla osób niepełnosprawnych z wygodnym dojściem i wyjściem. Istnieje możliwość zorganizowania transportu dla osób niepełnosprawnych na Sylwestra Narodowego. Zgłoszenia przyjmowane są do 30 grudnia do godz. 16.00 pod numerem tel. 22 298 59 00, 720 915 300 oraz mailem [email protected].

Nie wniesiesz swojego szampana, ani petard

Sylwester Narodowy będzie organizowany ze wszystkimi obostrzeniami imprezy masowej, co oznacza, że wejście każdego z uczestników będzie kontrolowane na bramce, gdzie ochroniarze będą wyposażeni w wykrywacz metali. Aby uniknąć kolejek i nie przegapić występu ulubionego zespołu, lepiej przybyć z odpowiednim wyprzedzeniem.

Nie będzie można wnosić szklanych butelek, dużych profesjonalnych aparatów (poza akredytowanymi mediami), własnego wysokoprocentowego alkoholu oraz materiałów pirotechnicznych. Napoje będzie można wnosić jedynie z plastikowych butelkach o pojemności nie większej niż pół litra. Obok miejsca przeznaczonego dla publiczności będzie znajdował się punkt gastronomiczny, gdzie będzie można nabyć alkohol o mocy do 3,5%.

Nad bezpieczeństwem będzie czuwało 430 pracowników firmy ochroniarskiej DSF. Organizator zapewnia bezpieczeństwo medyczne, na miejscu będą czuwać dwie karetki z pełnym wyposażeniem, będą mobilne partole medyczne oraz stacjonarny punkt. Zabawę będzie zabezpieczała Komenda Stołeczna Policji, która deleguje z tej okazji kilkuset funkcjonariuszy z oddziału prewencji i ruchu drogowego. Organizator na terenie imprezy zainstaluje 16 kamer, z których obraz będzie od razu odbierany przez sztab zarządzający miejskim sylwestrem. Wzmocniony będzie też skład służby ochrony metra.

- Bezpieczeństwo jest kluczowym elementem dobrej zabawy - podkreśla Ewa Gawor, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego m. st. Warszawy.


Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto