Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Symbole na opakowaniach kosmetyków. Czy wiesz, co one oznaczają? Zwróć uwagę na jeden z nich

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Nie warto ryzykować i używać choćby najdroższych przeterminowanych kosmetyków. Zwróć uwagę na etykietę na produkcie i sprawdź, jak długo może być otwarty.
Nie warto ryzykować i używać choćby najdroższych przeterminowanych kosmetyków. Zwróć uwagę na etykietę na produkcie i sprawdź, jak długo może być otwarty. Maria Lindsey Content Creator Pexels.com/Katarzyna Dębek
Kosmetyki to produkty, których używamy codziennie. Sprawdzamy ich skład i właściwości, ale jeden szczegół często pomijamy. A mianowicie symbole na etykiecie. Jeden z nich jest bardzo ważny, o czym opowiedziała profesjonalna wizażystka w filmie opublikowanym na Tik Toku.

Spis treści

Tusze do rzęs, podkłady do twarzy czy cienie do powiek mają swój termin przydatności. O czym możemy dowiedzieć się dzięki jednemu znaczkowi na naklejce umieszczonej najczęściej z tyłu produktu. Warto wiedzieć, co on oznacza i jak wygląda, bo stosowanie przeterminowanych kosmetyków może mieć istotny wpływ na zdrowie i wygląd skóry.

Symbole na opakowaniach kosmetyków. Zwróć uwagę na jeden z nich

Kosmetyki i ich opakowania zwykle nie są duże. Na każdym z nich muszą się pojawić pewne informacje. Często jest ich tak dużo, że brakuje na nie miejsca na danym przedmiocie. Dlatego część z nich – zarówno tych obowiązkowych, jak i nieobowiązkowych (według przepisów prawa) umieszcza się w postaci znaków lub symboli. Jednym z nich, który ma istotny wpływ na użytkowanie kosmetyku jest „otwarty słoiczek” z liczbą i literą „M” w środku. Warto na niego zwracać uwagę, bo oznacza on termin przydatności do użytku. Jeśli znajduje się tam np. 12, oznacza to, że ważność tego konkretnego produktu skończy się za 12 miesięcy od otwarcia. Pojawić się może również 6 i 24. TikTokerka Kalea zwraca uwagę, że istnieją przypadki, kiedy mimo oznaczenia produkt powinno się wymienić wcześniej, niż sugeruje liczba na opakowaniu.

Co jeszcze powinno znaleźć się ważnego na produkcie kosmetycznym? Zobacz:

  • nazwa i dane producenta osoby odpowiedzialnej wraz z adresem,
  • masa lub objętość produktu,
  • data minimalnej trwałości lub znak PAO,
  • szczególne środki ostrożności,
  • numer partii produktu lub inne oznaczenie, które pozwala na identyfikację produktu,
  • skład,
  • funkcja kosmetyku.

Zwracaj uwagę na datę ważności kosmetyków do oczu

Oczy są bardzo wrażliwe i dlatego należy zwracać uwagę na skład oraz termin ważności produktów stosowanych do make-upu. Makijażystka na swoim filmiku podkreśla, że tubka tuszu do rzęs to idealne miejsce dla bakterii. Jej zdaniem powinno się go używać 3 miesiące po otwarciu, a nie tak jak oznaczono na etykiecie 6 lub 12 miesięcy.

– Maksymalnie trzy miesiące, chyba że chcesz mieć infekcję oka, a nie wydaje mi się – mówi TikTokerka

To samo dotyczy eyelinera, które użytkowanie nie powinno przekraczać 4 miesięcy.

@delaneykalea ⚠️WHEN DOES MAKEUP EXPIRE & CAN YOU EXTEND THE LONGEVITY OF IT? #expiredmakeup#expirationdates#sanitizemakeup#makeup♬ Fever - Dua Lipa & Angèle

W przypadku cieni do powiek producent zapewnia bezpieczne ich użytkowanie przez 12 miesięcy po ich otwarciu. Jak sugeruje wizażystka – warto co dwa lub trzy miesiące spryskać je 99 proc. alkoholem i odstawić do wysuszenia.

Jak długo po otwarciu można używać szminek i podkładów do twarzy?

TikTokerka na swoim profilu w mediach społecznościowych umieściła również filmik na temat długości stosowania szminek i podkładów do twarzy. Wszelkiego rodzaju kosmetyki do ust należy stosować zgodnie z oznaczeniem na opakowaniu. Kredkę warto raz na 6 miesięcy zamoczyć w 70 proc. alkoholu, wysuszyć i używać dalej. W przypadku szminki jej okres użytkowania to maksymalnie 24 miesiące, a błyszczyku 18. Nie dotyczy to sytuacji, kiedy stosujecie te kosmetyki w trakcie infekcji lub opryszczki. Wtedy taki produkt najlepiej wyrzucić od razu po wyzdrowieniu.

Jeśli chodzi o kosmetyki takie jak korektor czy podkład do twarzy, wizażystka sugeruje, aby zapisać sobie dokładny dzień, w którym otworzyło się nowe opakowanie produktu. Ich termin ważności zazwyczaj kończy się po 18 miesiącach od pierwszego użycia.

@delaneykalea Reply to @celestrogers WHEN DOES YOUR MAKEUP EXPIRE - PT 2 #expiredmakeup#expirationdates#sanitizemakeup#makeup @delaneykalea ♬ She Share Story (for Vlog) - 山口夕依

Skutki używania przeterminowanych kosmetyków

Sporo osób wie, że kosmetyki mają swój termin ważności, ale jeszcze więcej z nich nie stosuje się do tego i używają ich po mimo przekroczenia tego okresu. Przeterminowane kosmetyki mogą powodować podrażnienia, a nawet wywołać choroby skóry. Stary tusz do rzęs czy eyeliner może być powodem zapalenia spojówek, przechowywany miesiącami i otwarty krem do twarzy sprawi, że pojawią się na skórze wypryski, a długo otwarty szampon i stosowanie go to szybka droga do łupieżu.
Nie tylko data przydatności jest ważna, warto również zwracać uwagę na wygląd i zapach kosmetyku.

Dodaj firmę
Logo firmy Główny Inspektorat Sanitarny
Warszawa, Targowa 65
Autopromocja

Zadbaj o swoje naturalne piękno!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Symbole na opakowaniach kosmetyków. Czy wiesz, co one oznaczają? Zwróć uwagę na jeden z nich - Strona Kobiet

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto