MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Synagoga Nożyków w Warszawie przejdzie renowację. Świątynia otrzymała wsparcie finansowe od Ambasady Niemiec. "To historyczny moment"

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
To historyczny moment - mówi naczelny rabin Polski.
To historyczny moment - mówi naczelny rabin Polski. Archiwum PAP / Albert Zawada
W piątek podpisano umowę na przekazanie darowizny między ambasadą Niemiec a Gminą Wyznaniową Żydowską w Warszawie. Kwota w wysokości 50 tysięcy euro pomoże w remoncie drzwi zewnętrznych świątyni. W wydarzeniu wzięli udział m.in. Ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Polsce, Viktor Elbling oraz naczelny rabin Polski Michael Schudrich. - To historyczny moment - skomentował ten drugi.

W piątek 19 kwietnia 2024 roku odbyło się podpisanie historycznej umowy pomiędzy Ambasadą Niemiec a Gminą Wyznaniową Żydowską w Warszawie. Jej przedmiotem było przekazanie darowizny w wysokości 50 tysięcy euro na remont drzwi zewnętrznych synagogi im. Małżonków Nożyków w Warszawie.

Synagoga ta odgrywa ważna rolę w życiu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w stolicy. To miejsce, gdzie społeczność regularnie gromadzi się na nabożeństwach, nauczaniu Tory, spotkaniach oraz koncertach. Aktualny stan techniczny obiektu wymaga gruntownego remontu, w tym naprawy drzwi zewnętrznych.

Podpisanie umowy darowizny miało miejsce o godzinie 10:00 w sali konferencyjnej synagogi im. Małżonków Nożyków. W wydarzeniu uczestniczyli Ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Polsce, Viktor Elbling, oraz przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, Sylwia Kędzierska-Jasik.

Naczelny rabin Polski: to historyczny moment

Nikt nie może cofnąć zniszczenia żydowskiego życia w Polsce podczas II wojny światowej. Możemy jednak pomóc pokazać, że życie żydowskie nadal tu kwitnie. Synagoga Nożyków w Warszawie jest tego potężnym symbolem. Uzgodniłem z Gminą Wyznaniową, że Niemcy wesprą renowację jej drzwi - poinformował na platformie X Viktor Elbling.

Sylwia Kędzierska-Jasik, przewodnicząca Gminy, zaakcentowała znaczenie tego wydarzenia dla przyszłych pokoleń warszawskich Żydów, podkreślając, że synagoga będzie służyła społeczności jeszcze przez wiele lat.

Wydarzenie skomentował także Michael Schudrich. Naczelny rabin Polski podkreślił, że porozumienie między ambasadą Niemiec a warszawską gminą żydowską stanowi historyczny moment, szczególnie zbiegający się z rocznicą powstania w getcie warszawskim.

Rabin wyraził wdzięczność za wsparcie finansowe, które pozwoli synagodze kontynuować swoją rolę jako dom modlitwy dla polskich Żydów.

Źródło: Gmina Żydowska w Warszawie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sypialnia Krakowa ma swoje stawy. Niewidoczne i tajemnicze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto