Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Syreny w Warszawie. Dlaczego 19 kwietnia 2022 wyją syreny alarmowe? Mają uczcić pamięć bohaterów powstania w getcie warszawskim

Redakcja
Szymon Starnawski
Syreny alarmowe w Warszawie. We wtorek, 19 kwietnia 2022, wypada 79. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Z tej okazji o godz. 12.00 w stolicy symbolicznie zawyją syreny alarmowe. Decyzję w tej sprawie podjął wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł mimo sprzeciwu Muzeum POLIN i prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Szczegóły poniżej.

Syreny alarmowe zawyją w Warszawie. Powinniśmy reagować?

W tym roku przypada 79. rocznica powstania w getcie warszawskim. Aby uczcić pamięć bohaterów, decyzją wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła dziś o godz. 12.00 w stolicy zostaną włączone syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania. Będzie to sygnał ciągły, który potrwa minutę.

Jednocześnie będzie to test poprawności działania systemu ostrzegania na terenie miasta stołecznego Warszawy. Mieszkańcy nie powinni podejmować żadnych czynności - poinformowano w komunikacie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

Muzeum POLIN i prezydent Warszawy przeciwni uruchomieniu syren

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, które organizuje uroczystości związane z 79. rocznicą powstania w getcie warszawskim, wnioskowało co roku do wojewody o uruchomienie syren. Tym razem jednak nie poproszono o to ze względu na przebywających w Polsce uchodźców z Ukrainy.

19 kwietnia zostaną w Warszawie włączone syreny. Stanie się tak mimo apelu Muzeum POLIN, które jest organizatorem akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, by w tym roku od tego odstąpić. Wciąż najważniejsza jest jednak nasza pamięć i solidarność. Tegoroczna akcja odbywa się pod hasłem miłości. Niech każdy z nas przypnie #19 kwietnia żółty kwiat jako symbol jedności oraz przesłanie pokoju, niezależnie od poglądów, pochodzenia czy wiary. Tylko to ma znaczenie - napisało na Twitterze muzeum.

Również prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski protestował przeciw uruchamianiu systemu alarmowego.

W ciągu 9 dni nasi goście, w tym ponad 100 tys. dzieci, zostają dwukrotnie narażeni na traumę słuchania dźwięku, który dla nich oznaczał strach, bomby, śmierć. To całkowity brak empatii i wyobraźni. Jako Warszawa stanowczo przeciwko temu protestujemy razem z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN - napisał w mediach społecznościowych.

Przypominamy, że syreny alarmowe były w ostatnich dniach uruchamiane w celu upamiętnienia ofiar Katastrofy Smoleńskiej z 2010 roku. Jak podkreślono w komunikacie MUW, alert z informacją o uruchomieniu syren będzie wysłany do osób posiadających ukraińskie karty SIM logujące się do polskiej sieci.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto