Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczątki 35 osób na Białołęce. Pociski broni palnej w czaszkach. IPN podsumowuje badania nad masowym grobem leśnym

Joanna Postrzednik
Joanna Postrzednik
fot. TT/KM / INSTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ
Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN podsumowało prace archeologiczne nad masowym grobem leśnym na terenie warszawskiej Białołęki. Do tej pory odkryto szczątki 35 osób, w większości kobiet i dzieci. Ujawniono też pociski z broni w czaszkach oraz kości miednicy. Szczegóły w tekście poniżej.

Zbiorowy leśny grób na obrzeżach Warszawy

Pod koniec marca 2021 r. specjaliści Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odkryli zbiorowy leśny grób na obrzeżach Warszawy. Niezwłocznie rozpoczęto pracę po wskazaniu miejsca oraz fotografii z grzebania przez jednego z naocznych światków wydarzeń. Specjaliści właśnie przekazali, co udało się ustalić.

Szczątki 35 osób na Białołęce. Pociski broni palnej w czaszk...

Szczątki dzieci i niemowląt

Podczas dalszego odsłaniania jamy grobowej ukazały się kolejne szczątki osób, których ciała wrzucono bezwładnie do grobu. Pośród szczątków osób dorosłych zostały odkryte szczątki dzieci, a także niemowląt. Wstępne badanie antropologiczne przeprowadzone przez specjalistów Biura Poszukiwań i Identyfikacji na miejscu prac pozwoliło ustalić, iż w tym miejscu pogrzebano ciała 35 osób, w tym 3 mężczyzn, 16 kobiet i 14 dzieci (w wieku od ok. 1 r.ż. do 14 r.ż.). Wiek i płeć pozostałych dwóch osób pozwolą ustalić oględziny antropologiczne przeprowadzone w najbliższym czasie. Przy niektórych szkieletach odnaleziono elementy odzieży (buty, paski, guziki, okulary).

Pociski w czaszkach

Obszar do badania wytypowano na podstawie wizji lokalnej przeprowadzonej w miejscu wskazanym przez świadka zbrodni. Jama grobowa o powierzchni ponad 13 m. kw. i głębokości 1,3 m. została zlokalizowana w wąwozie pomiędzy wydmami. Już w drugim dniu prac ujawniono pierwsze szkielety, ułożone ściśle, regularnie, w pozycji bocznej, niekiedy naprzemiennie.

Nie przegapcie

Podczas podejmowania szczątków zostały ujawnione pociski broni palnej (krótkiej i długiej) umiejscowione m.in. w czaszkach oraz kości miednicy. Ujawniono także łuski od amunicji typu Mauser.

Poszukiwania będą kontynuowane

- Aktualny stan badań terenowych oraz fakt, iż liczba i płeć odnalezionych ofiar nie pokrywa się z relacją świadka, pozwala postawić tezę, iż poszukiwania ww. miejsca należy kontynuować - poinformowali przedstawiciele IPN. Teren zostanie objęty planem dalszych prac poszukiwawczych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej.

Szczątki 35 osób na Białołęce. Pociski broni palnej w czaszk...

IPN od wielu lat prowadzi poszukiwania tajnych miejsc pochówku ofiar systemów totalitarnych i czystek etnicznych z lat 1917-1989. Do tej pory zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji pod kierunkiem prof. Krzysztofa Szwagrzyka przebadał ponad 250 lokalizacji (głównie tereny cmentarne, leśne, ale także miejskie, w tym dawne siedziby Powiatowych Urzędów Bezpieczeństwa Publicznego). Pracuje także poza granicami Polski (Litwa, Niemcy, Gruzja, Białoruś, Ukraina). W wyniku tych działań odnaleziono szczątki ponad 1500 osób, z których ok. 10 proc. zostało już zidentyfikowanych.

Zobaczcie też:

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto