Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczątki na Górze Zamkowej. Relikt pochówku czy ukryte relikwie?

Redakcja
Teren po kaplicy zamkowej. Ten obszar chciał zbadać ś.p. dr A. Pawłowski. Archeolodzy IA UMK w Toruniu poszli inną drogą, w 1941 r. wytyczoną przez H. Jacobiego
Teren po kaplicy zamkowej. Ten obszar chciał zbadać ś.p. dr A. Pawłowski. Archeolodzy IA UMK w Toruniu poszli inną drogą, w 1941 r. wytyczoną przez H. Jacobiego Marek Szajerka
HISTORIA. W trakcie badań archeologicznych na Górze Zamkowej znaleziono fragment czaszki ludzkiej. Czy można ją przypuszczalnie powiązać z wyposażeniem zamku? Czy to mogą być relikwie z kaplicy zamkowej?

W trakcie badań archeologicznych na Górze Zamkowej, w 2009 r. znaleziono fragment czaszki człowieka. Według ustaleń zawartych w książce o zamku z 2012 r. są to szczątki młodej osoby w wieku między 12 a 16, może 18 rokiem życia. Uważa się, że odkryte fragmenty czaszki były w takim stanie zdeponowane. Fragment znalezionej w naczyniu czaszki datuje się na okres żelaza. Znaleziono ją w pobliżu południowo-wschodniego wyjścia z kaplicy zamkowej. Na obecnym etapie badań ta czaszka jest anonimowa. Można jednak przeprowadzić dochodzenie poszlakowe.
Jest kilka ciekawych punktów zaczepienia:
1. Fragmenty czaszki młodej osoby w naczyniu.2. Znalezione przy wyjściu z kaplicy.3. Datowane szczątki - archeologiczny okres żelaza.4. Szczątki czaszki należą do młodej osoby.5. Na zamku przechowywano czaszkę jednej z 11 000 Dziewic z orszaku św. Urszuli.6. Przy kaplicy zamkowej było pomieszczenie, w czasach nowożytnych zwane Orszulą.7. Opis fragmentów czaszki i jej wiek, np. ustalony na podstawie fragmentów naczynia odpowiada ściśle wiekowi relikwii w kaplicy zamkowej.8. Kult św. Urszuli i 11 000 Dziewic z Jej orszaku propagowali cystersi. Mogła to być relikwia sprowadzona do Grudziądza przez cystersa biskupa Chrystiana.
Oto opis relikwii w kaplicy zamkowej wg X. Froelicha z 1868 r.:
"... Na wzmiankę zasługuje też wyposażenie kościoła zamkowego. Znajdowały się tam 1 duży i 2 małe ołtarze, (figury przy głównym ołtarzu miały 4 srebrne korony, 1 srebrne berło), liczne ornaty, 4 złocone kielichy (2 do wczesnej mszy i 2 do głównej mszy), 1 srebrne i miedziane kadzidła, 1 drewniana tablica z głową św. Krystyny w srebrze, 3 monstrancje z relikwiami, 1 głowa z 11 000 Dziewic w małej szafce, dużo srebra, krzyży itp.,

w ogóle kompletne urządzenie. Ta w użytku rycerzy znajdująca się srebrna płytka z relikwiami służyła prawdopodobnie jako ołtarz podróżny, jaki jeszcze dziś w Malborku się pokazuje. "
Szczegóły dotyczące św. Urszuli i 11 000 Dziewic można znaleźć na stronie:http://www.seminare.pl/28/seminare28-253.pdf
W średniowieczu relikwie 11 000 Dziewic pozyskiwano z  cmentarzyska, z czasów starożytnych. Przypuszczam, że ktoś w stanie zagrożenia zamku ukrył element jego najcenniejszego wyposażenia, jakim po Najświętszym Sakramencie są relikwie świętych i błogosławionych. Te relikwie były w kaplicy w roku 1383.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto