Szczury w Warszawie. Gdzie można je spotkać i jak ich unikać?

Aleksander Koman
Szczury w Warszawie. Gdzie można je spotkać i jak sobie z nimi radzić?
Szczury w Warszawie. Gdzie można je spotkać i jak sobie z nimi radzić? pixabay
Grasujące szczury w Warszawie potrafią być prawdziwą plagą. Na ich obecność skarżą się lub skarżyli mieszkańcy chyba wszystkich dzielnic.

Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]


Niedawno o obecności szczurów w okolicy zawiadamiali mieszkańcy Bielan, w szczególności okolic ul. Arkuszowej. Zdaniem wielu, winne jest pobliskie wysypisko śmieci i kompostownia MPO. Na początku października tego roku burmistrz dzielnicy zapowiedział deratyzację i sprawdzenie, czy obecność kompostowni może wpływać znacząco na populację szczurów.

Czytaj też: Jak zmienia się Praga-Południe? Sprawdziliśmy inwestycje, komunikację, kulturę [PRZEGLĄD]

Ursynowskim zagłębiem szczurów jest z kolei ul. Szolca-Rogozińskiego, niedaleko której lata temu pozostawiono niedokończony szkielet budynku. Jak twierdzą mieszkańcy, to właśnie stamtąd wychodzą gryzonie. Szczurzy problem ujawnił się również na nowych i zadbanych osiedlach, takich jak Miasteczko Wilanów. Już w zeszłym roku władze dzielnicy Wilanów wraz z mieszkańcami podjęły walkę ze szczurami, wykrozystując niecodzienną metodę - dokarmianie dzikich kotów, naturalnych konkurentów gryzoni.

Czasami okazuje się jednak, że grasujące szczury w Warszawie... nie są szczurami. Taka sytuacja miała miejsce w parku Arkadia. Okoliczni mieszkańcy skarżyli się na plagę szczurów, jednak stworzenia, które dostrzegali na brzegu jeziorka, to nie szczury, a karczowniki. To zwierzęta wodne z podrodziny nornikowatych, bardzo podobne do miejskich szczurów. Co do zasady nie niosą jednak ze sobą zagrożeń epidemiologicznych.

Czytaj też: Warszawskie koty wolno żyjące. Apel miasta: pozwólmy im nocować w piwnicach!

Szczury w Warszawie występują w okolicach opuszczonych budynków, garaży, a także miejsc składowania odpadów. Takie warunki pozwalają im na bezpieczną egzystencję i ułatwiają dostęp do pożywienia. Aby unikać gryzoni, trzeba dbać o odpowiednie warunki związane z wywozem śmieci. Często, niestety, znaczenie mają czynniki zupełnie niezależne od mieszkańców, takie jak istnienie starych, niezamieszkałych budynków, które szczury wybierają sobie jako kryjówki.



Za nami Wybory Miss Rypin Agra 2023

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jarek
wytępiliście koty i szukacie winnych? tu tak informacyjnie: W wyniku pojawiających się doniesień o szczurach na Bielanach i pladze ich występowania, rzekomo spowodowanej funkcjonowaniem zakładu MPO, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny dnia 28 października przeprowadził kontrolę instalacji, podczas której nie stwierdzono śladów obecności gryzoni na obiekcie.

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m.st. Warszawie Sp. z o.o., jako odpowiedzialny podmiot, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, przeprowadza cykliczne akcje deratyzacyjne na swoim terenie. Deratyzacja wykonywana jest przez specjalistyczną firmę. Najbliższa, planowa deratyzacja na terenie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów „Kampinoska”, odbędzie się w bieżącym miesiącu, czyli w listopadzie 2015 r.
G
Gość
Nowobogackie barany wytępiły koty to teraz są szczury, są praktycznie w każdej dzielnicy i będą bo nie mają naturalnych wrogów
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie