Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szklana willa w warszawskim Parku Cietrzewia. Salon z widokiem na 200-letnie stawy i tajemniczy ogród

Joanna Postrzednik
Joanna Postrzednik
Materiały prasowe Kruszewski Architekci
Dom w Parku Cietrzewia w warszawskiej dzielnicy Włochy zlokalizowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie 200-letnich stawów. Upadłe przed I wojną światową dwie cegielnie przez lata stały się ostoją dzikiej przyrody i domem dla wielu gatunków ryb i ptaków. O tym, jak powstał projekt domu w Warszawie mówi nam Romuald Kruszewski, architekt. Szczegóły w tekście poniżej.

Niezwykły dom w warszawskim parku. Z widokiem na stawy

- Konstrukcja budynku była prawdziwym wyzwaniem inżynierskim. Wszystkie ściany są żelbetowe na których oparte są stropy o dużych rozpiętościach, bez żadnych dodatkowych podpór - mówi nam Romuald Kruszewski, który zaprojektował niezwykły dom w Parku Cietrzewia w warszawskiej dzielnicy Włochy. I dodaje, że w ten sposób osiągnięto efekt otwartych przestrzeni z dużymi przeszkleniami.

Szklana willa w warszawskim Parku Cietrzewia. Salon z widoki...

Projekt zakładał stworzenie wizualnej i przestrzennej relacji wnętrza z zewnętrzem. Pomimo dość ciasnej działki projekt wykorzystuje wszystkie jej atuty lokalizacyjne. - Otwarcia wewnętrznych przestrzeni na zewnątrz kadrują najważniejsze odniesienia widokowe, świadomie pomijając przypadkowość innych - mówi architekt.

Budynek organizuje się wzdłuż potężnej betonowej ściany zlokalizowanej na północnej stronie działki. Tam usytuowany jest główny ciąg komunikacyjny jednobiegowych schodów łączących wszystkie trzy poziomy. Przeszklony szyb windy rozcina ścianę umożliwiając prześwit przez całą długość i wysokość budynku. W centralnej części domu nad holem wejściowym mamy przestrzeń podwójnej wysokości doświetloną dużych wymiarów świetlikiem. Wokół tej przestrzeni na górnej kondygnacji zlokalizowane są wejścia do sypialni.

Taras z widokiem na park i stawy

Część dzienna domu zaprojektowana jako wolny plan znajduje się na wyniesionym na półtora metra względem terenu parterze. Od południowego wschodu salon otwiera się dużymi przeszkleniami na zadaszony taras zwrócony w kierunku parku i stawów.

...i ukryty ogród

- Szata roślinna domu zsynchronizowana jest w swoim charakterze z wysokimi trawami i sitowiem rozlewisk - mówi nam architekt Kruszewski. Ogród z założenia miał być przedłużeniem wewnętrznej przestrzeni domu, maksymalnie otwartej w kierunku parku. Granica między prywatnym ogrodem a parkiem celowo miała się zacierać. Dzięki zaprojektowanej złożonej topografii terenu, budynek częścią podziemnej kondygnacji przeznaczonej na wypoczynek otwiera się na południowy, ukryty ogród.

Zwykły-niezwykły

Od strony ulicy i głównego wejścia, dom ma bardzo powściągliwą w formie, geometryczną i niczym nie wyróżniającą się płaską fasadę. Chodziło o stopniowanie wrażenia odbioru tego, co miało wyłonić się po przekroczeniu progu domu wewnątrz. Zastany krajobraz dobrze widoczny z wnętrza domu jest głównym protagonistą zaprojektowanej architektury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto