Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szklane wiaty przystanków są niebezpieczne dla ptaków. "Każdego roku ginie mnóstwo zwierząt"

Joanna Postrzednik
Joanna Postrzednik
Szklane wiaty przystanków są niebezpieczne dla ptaków. "Każdego roku ginie mnóstwo zwierząt"
Szklane wiaty przystanków są niebezpieczne dla ptaków. "Każdego roku ginie mnóstwo zwierząt" Krystian Dobuszyński/archiwum
Warszawskie szklane wiaty przystankowe bezpieczne dla ptaków to projekt, na który można zagłosować w ramach Budżetu Obywatelskiego 2020. Przystanki autobusowe i tramwajowe mogłyby zostać wymieniona na takie, które posiadają specjalne zabezpieczenia i dzięki temu nie stanowią zagrożenia dla zwierząt. Dalsza część artykułu poniżej.

Przystanki bezpieczne dla ptaków

Warszawskie szklane wiaty przystankowe bezpieczne dla ptaków to pomysł na który można zagłosować w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. - Każdego roku w wyniku kolizji ze szklanymi powierzchniami giną miliony ptaków, z tego nawet połowa na oknach naszych domów. Problem jest jak szkło – „niewidzialny". Istnieje wiele metod zabezpieczania szklanych powierzchni przed kolizjami: kropki, paski, piaskowanie, grawerowanie, graffiti, naklejki, dymienia, etc. Warunkiem skuteczności naklejek jest ich odpowiednia gęstość. - mówią autorki pomysłu na zabezpieczenie szyb, Agnieszka Gołębiowska i Katarzyna Nałęcz-Udrycka. I podają że ten problem doskonale obrazuje kolizyjna wiata przystanku Rakowiecka 04 w Warszawie.


Mimo świetnego wzroku ptaki nie widzą szklanych przeszkód. U przyczyn tego zjawiska leżą dwa czynniki. Pierwszy z nich to refleksy świetlne i wynikający z nich „efekt lustra”, czyli odbijanie się w szybach pobliskich drzew, trawy, nieba, chmur. Drugim czynnikiem, istotnym w przypadku wiat przystankowych, jest przejrzystość szkła.

Jak przytacza autorka pomysłu, raport wykonany w 2017 r. przez Fundacja Szklane Pułapki dla RDOŚ we Wrocławiu mówi, że tylko w ciągu 6 miesięcy na 78 szklanych wiatach woj. dolnośląskiego stwierdzono 89 przypadków kolizji ptaków (czyli 1,1 ptaka / 1 wiatę) oraz 23 ofiary śmiertelne należące do 10 gatunków ptaków. Badanie prowadzono poza okresem wzmożonej aktywności ptaków.

Dane o wszelkich kolizjach ptaków ze szkłem gromadzi Fundacja Szklane Pułapki w ogólnopolskim rejestrze. Znajduje się w nim 17 warszawskich wiat, na niektórych jest więcej niż jeden ślad. Jeżeli projekt zostanie zrealizowany, 63 wiaty w Warszawie staną się widoczne dla ptaków. Warszawski Transport Publiczny wytypował już przystanki w pobliżu miejskich lasów, ogródków działkowych oraz Wisły. Zaplanowany budżet na realizację tego projektu to 293 700 zł. Głosować można TUTAJ.

POLECAMY TEŻ:



Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto