Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoła specjalna przy Twardej uratowana z reprywatyzacji. Po remoncie: specjalistyczne pracownie, gabinety i pętla indukcyjna

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 15 ma nową siedzibę. Szkoła dla słabosłyszących przenosi się z Pałacu Sapiehów na Twardą, do budynku uratowanego przed reprywatyzacją. Tam, po generalnym remoncie, jest wszystko to, co potrzebują dzieci z problemami z słuchem i mową.

Ośrodek im. Ottona Lipkowskiego, na dzieci słabosłyszących, przeniósł się z Pałacu Sapiehów przy Zakroczymskiej do wyremontowanego budynku przy ul. Twardej 8/12. - 1 września dzieci dotknięte problemami słuchowymi oraz afazją rozpoczną naukę w budynku, który jest pod każdym względem lepszy od dotychczasowej siedziby szkoły – mówi Aleksander Ferens, burmistrz Śródmieścia.

- Choć z zewnątrz Twarda 8/12 wygląda na kolejną niczym niewyróżniającą się tysiąclatkę, to w środku mamy do czynienia z nowoczesną technologią i warunkami, które pomagają zdobywać wiedzę i wyrównywać szanse – dodaje. Remont trwał od jesieni zeszłego roku i kosztował ok. 12 mln zł. Warto dodać, że sam budynek był już o krok od reprywatyzacji. Okazało się, że ratusz pominął jedną ze spadkobierczyń. Później jej przejęcie zablokowała sejmowa komisja weryfikacyjna.

Szkoła specjalna przy Twardej uratowana z reprywatyzacji. Po...

Sale warsztatowe i pętla indukcyjna

W ośrodku będzie miejsce dla stu uczniów, w tym nawet dwulatków. Na 4 tys. mkw. kształcić się będą dzieci z wadami słuchu i mowy. Przygotowano dla nich specjalistyczne pracownie przedmiotowe (chemiczna, fizyczna, biologiczna, plastyczno-techniczna i informatyczna). W sumie przy Twardej jest 16 sal lekcyjnych, a także świetlica, stołówka i biblioteka. Stworzono także gabinety dla psychologów i logopedów oraz salę „do zajęć wczesnego wspomagania i integracji sensorycznej”.

Dzielnica zamontowała też dźwig, który umożliwi dotarcie do budynku niepełnosprawnym ruchowo. – Każde z pomieszczeń zostało odpowiednio wyciszone, co pozwoli na znaczne podniesienie efektywności prowadzonych zajęć. Dodatkowo parter wyposażono w pętle indukcyjną, nieobecną w Pałacu Sapiehów. Jest to urządzenie, które zamienia dźwięk pochodzący np. z mikrofonów, komputerów czy tablic multimedialnych, na sygnały elektromagnetyczne odbierane przez aparaty słuchowe – wyjaśnia Paweł Martofel, zastępca burmistrza Śródmieścia.

Szkoła specjalna przy Twardej uratowana z reprywatyzacji. Po...

Obok budynku powstało boisko, plac zabaw i siłownia plenerowa – wszystko dostosowane do potrzeb uczniów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto