Szkolenia BHP w Warszawie? Więcej możliwości, niż mógłbyś sobie wyobrazić!

Materiał informacyjny Tarbonus

Bezpieczeństwo i higiena w pracy w Warszawie powinny stać na wysokim poziomie. To przecież stolica, metropolia, która skupia wokół siebie biznes, pieniądze, przemysł i tworzących przepisy. Nie bez powodu jest tu także wiele firm i organizacji, które potrzebują wsparcia z zakresu BHP. Dlatego też specjalnie dla przedsiębiorstw z tego regionu rozważymy, jak podejść do tego zagadnienia.

BHP – co to znaczy i jaki to ma wpływ na nasze życie zawodowe?

BHP to skrót od „bezpieczeństwo i higiena pracy”. Jest zbiór zagadnień prawnych, które mają na celu ochronę zdrowia i życia wszystkich zatrudnionych w rozmaitych zakładach pracy. Począwszy od pracowników biurowych, poprzez służby państwowe, a skończywszy na pracownikach fizycznych.

Zacznijmy od początku – kto odpowiada za BHP w zakładzie pracy?

Zgodnie z artykułem 207 paragraf 3 Kodeksu Pracy to pracodawca jest osobą odpowiedzialną za bezpieczeństwo i higienę pracy. Oczywiście w tym celu powinien zatrudnić odpowiednich specjalistów, którzy dostosują rozkład maszyn, wyjścia ewakuacyjne, przeprowadzą z pracownikami szereg szkoleń i, co najważniejsze, wskażą potencjalne zagrożenia i obszary do poprawy. Jeżeli jednak coś umknie uwadze osób decyzyjnych albo, pomimo jasnych wytycznych, niektóre zagadnienia nie zostaną wprowadzone, to one ponoszą pełnię odpowiedzialności za zdarzenie.

Pracodawca odpowiada, ale to pracownik jest najbardziej narażony na potencjalne zagrożenie, wynikające z pełnienia obowiązków służbowych

BHP to w głównej mierze specyficzny sposób myślenia i pracy. Wynika to z tego, że pomimo prawnych obowiązków zatrudniony może doznać urazu, jeżeli w jakieś przestrzeni występują niedociągnięcia. Znajdziemy to także w założeniach ustawodawcy. Artykuł 210 paragraf 1 Kodeksu Pracy informuje o tym, że pełniący obowiązki służbowe może odmówić ich wykonywania, jeśli zauważy uchybienia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Ciąży na nim jednocześnie obowiązek poinformowania przełożonego o zaistniałej sytuacji. Co to może być w praktyce? Możliwości jest tysiące, ale dla lepszego zrozumienia spójrzmy na to z perspektywy przykładu. Takim uchybieniem może być niewystarczająca ilość kasków, wyciek oleju z siłownika podnośnika czy nawet cieknący dach. Skala sytuacji może przechodzić od zdarzeń małych po takie, które stanowią zagrożenie dla życia wielu osób. Zasada jednak zawsze jest ta sama, czyli zdefiniowanie zagrożenia, wstrzymanie pracy i niezwłoczne poinformowanie przełożonego.

Nie ma znajomości BHP bez odpowiednich szkoleń. Ile trwa kurs BHP, jak często go powtarzać i kto musi go wykonać?

To bardzo ważne zagadnienia, na które trzeba sobie jasno odpowiedzieć. Ustawodawca mówi, jak często powinno wykonywać się szkolenia z zakresu BHP. Przede wszystkim każdy pracownik w dniu rozpoczęcia pracy przechodzi szkolenie wstępne. Jest ono obligatoryjne i nie ma możliwości przesunięcia jego terminu na późniejszą datę. Dodatkowo pracownicy biurowi powinni raz na pięć lat odbyć kurs, który trwa cały dzień. Robotnicy, którzy nie są narażeni na wysokie niebezpieczeństwo, muszą takie szkolenie przechodzić nie rzadziej niż co trzy lata, natomiast grupa szczególnego ryzyka raz na rok. Ważne jest także to, że od dnia zatrudnienia do terminu kursu nie powinno minąć więcej niż dwanaście miesięcy, a w przypadku kadr kierowniczych nie więcej niż pół roku. Szkolenie BHP jest modyfikowane i dostosowywane do potrzeb pracodawcy. Jednak zawsze będą w nim znajdować się takie segmenty, jak informacje prawne, zasady przeciwpożarowe, pierwsza pomoc czy nawet wskazówki, jak postępować po wypadku w czasie dochodzenia do odszkodowania. Każdy z działów kończy się testem, a prawidłowe odbycie kursu wymaga także zaliczenia tego testu wiedzy. Ważne jest, że z uwagi na pandemię część szkoleń może odbywać się online. Ustawodawca pozwolił także na zmiany terminów. Dlatego warto śledzić najnowsze wytyczne, bo nie ma pewności, że w najbliższej przyszłości nie ulegną zmianie.

Dlaczego BHP w Warszawie stoi na wysokim poziomie? Można domyślać się, że jest to spowodowane szerokim doświadczeniem

Tak jak w każdej branży, tak i w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy specjaliści potrzebują doświadczenia. Zdobywać je można na podstawie zdarzeń i specyficznych sytuacji, które miały miejsce w rozmaitych zakładach pracy. Jak wiele może dać Warszawa w zakresie BHP takim specjalistom, sprawdzisz tutaj. Są w stolicy przedsiębiorstwa ukierunkowane na produkcję i przemysł ciężki. Niezwykle dużo jest firm z branży budowlanej. Są także spółki zajmujące się spedycją, pracą biurową, obsługą zleceń, optymalizacją ruchu i z zakresu IT. Spektrum jest niezwykle szerokie i jest to zdecydowanie niespotykane na skalę kraju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Szkolenia BHP w Warszawie? Więcej możliwości, niż mógłbyś sobie wyobrazić! - Mazowieckie Nasze Miasto

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto