Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkolny budżet partycypacyjny. Uczniowie mogą zadecydować, na co szkoła wyda pieniądze. Pomoże im w tym specjalny poradnik

Redakcja
Szkolny Budżet Partycypacyjny to zainicjowany w ubiegłym roku program pilotażowy, który działa w taki sam sposób, jak znany mieszkańcom stolicy klasyczny budżet obywatelski. Uczniowie mają okazję, by wykazać się zgłaszając ciekawe projekty, które potencjalnie mogą poprawić jakość życia i nauczania w ich placówkach edukacyjnych. Powstał poradnik zawierający wiele praktycznych wskazówek, które wyjaśnią krok po kroku jak poprawnie przygotować się i przeprowadzić ten proces. Więcej w artykule poniżej.

Każdy warszawiak doskonale wie, czym jest budżet partycypacyjny. Dzielnicowi aktywiści zgłaszają projekty, które mają ulepszyć życie w ich okolicy. Najciekawsze z nich wybierany są na podstawie głosowania, a miasto finansuje jego realizację. Identyczną inicjatywę, pod nazwą „szkolny budżet partycypacyjny” wprowadzono w warszawskich szkołach. Uczniowie oraz przedstawiciele innych grup w społeczności szkolnej zgłaszają pomysły, na podstawie których tworzone są projekty. Następnie wybierane są np. w drodze głosowanie te, które ich zdaniem są najbardziej potrzebne. Nad przebiegiem całego procesu powinien czuwać zespół złożony z kilku osób (dorosłych i młodych) związanych ze szkołą.

W poprzednim roku szkolnym dwie organizacje pozarządowe (Fundacja Stocznia i Fundacja Pole Dialogu) działające na zlecenie Urzędu m.st. Warszawy, przeprowadziły w ośmiu warszawskich szkołach pilotażowe procesy szkolnego budżetu partycypacyjnego. Fundacje współpracowały z 4 szkołami podstawowymi oraz 4 ponadpodstawowymi na terenie Pragi-Południe, Śródmieścia, Targówka, Ursusa, Wawra, Woli i Żoliborza. W każdej ze szkół zostało przeznaczonych po 4000 zł na realizację pomysłów. Powstały w sumie 93 projekty wymyślone przez członków społeczności szkolnej, a zdecydowaną większość przygotowały uczennice i uczniowie. Ostatecznie wybranych do realizacji zostało 15 pomysłów.

Zakupiono m.in. :

  • kanapy i pufy,
  • sprzęt rekreacyjno-sportowy
  • sprzęt audiowizualny
  • terrarium dla szkolnej żółwicy
  • doposażenie toalety
  • doposażenie sal lekcyjnych

Sprawdź także: Warszawski budżet partycypacyjny 2019. Oto najdroższe projekty tej edycji [PRZEGLĄD]

Rowerzyści pokonujący trasę z Bemowa do Śródmieścia często korzystają z ulicy Powązkowskiej. Jednak wzdłuż tej ulicy droga rowerowa wytyczona jest tylko na środkowym odcinku (od ul. Krasińskiego do ul. Tatarskiej). Resztę trasy trzeba pokonać chodnikiem lub jezdnią. Właśnie dlatego do warszawskiego BP zgłoszono pomysł budowy łącznika rowerowego na skrzyżowaniu Powązkowskiej i Tatarskiej. Dzięki niemu rowerzyści będą mogli wjechać i zjechać z drogi rowerowej na dalszym odcinku ul. Powązkowskiej. Koszt inwestycji, na którą zagłosowało 489 osób, to 550 tysięcy złotych.

Warszawski budżet partycypacyjny 2019. Oto najdroższe projek...

Podręczniki dla wszystkich szkół

Na bazie doświadczeń z pilotażu powstała publikacja „Szkolny budżet partycypacyjny – wskazówki dla początkujących”. Znajdziemy w niej wyjaśnione krok po kroku wszystkie kwestie dotyczącego tego procesu. Począwszy od samego tworzenia zasad, przez zbieranie pomysłów, aż do ogłoszenia wyników i ewaluację szkolnego budżetu partycypacyjnego. Zebranie całej wiedzy w poradnik umożliwi prawidłowe zaplanowanie procesu i uniknięcie ewentualnych błędów.

- Do końca roku, każda z warszawskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych otrzyma papierowe egzemplarze poradnika „Szkolny budżet partycypacyjny – wskazówki dla początkujących”. Publikacja powstała we współpracy z organizacjami pozarządowymi, dostępna jest również w wersji elektronicznej - mówi Aldona Machnowska-Góra, dyrektor koordynator ds. kultury i komunikacji społecznej.

Poradnik skierowany jest do wszystkich, którzy chcieliby wprowadzić budżet partycypacyjny w szkole – do dyrekcji szkół, nauczycielek i nauczycieli, uczennic i uczniów oraz rodziców. Znajduje się tam szereg praktycznych wskazówek i wzorów dokumentów ułatwiających wdrożenie tego narzędzia partycypacji w szkole.

Czytaj także: Budżet obywatelski, Warszawa 2020. Głosowanie ruszyło. Oto najciekawsze projekty dzielnicowe i ogólnomiejskie w budżecie partycypacyjnym

Budżet obywatelski, Warszawa 2019. Głosowanie ruszyło.

Przejdź dalej, by zobaczyć najciekawsze projekty dzielnicowe i ogólnomiejskie w budżecie partycypacyjnym

Budżet obywatelski, Warszawa 2020. Głosowanie ruszyło. Oto n...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto