Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkolny Budżet Partycypacyjny. Uczniowie zadecydują jak zagospodarować pieniądze z funduszy szkoły

Konrad Dąbrowski
pixabay.com / zdjęcie ilustracyjne
Budżet partycypacyjny to idea dobrze znana warszawiakom. Dzielnicowi aktywiści zgłaszają projekty, które mają ulepszyć życie w ich okolicy. Najciekawszy z nich wybierany jest na podstawie głosowania, a miasto finansuje jego realizację. Identyczną inicjatywę na zasadzie programu pilotażowego wprowadzono w warszawskich szkołach. Szczegóły w artykule poniżej.

Szkolny Budżet Partycypacyjny. Kasa szkoły w rękach uczniów

Szkolny Budżet Partycypacyjny to zainicjowany w tym roku program pilotażowy, nad którym pieczę pełni warszawskie Centrum Komunikacji Społecznej. Program będzie działać w taki sam sposób, jak znany mieszkańcom stolicy klasyczny budżet partycypacyjny. Uczniowie mają okazję, by wykazać się zgłaszając ciekawe projekty, które potencjalnie mogą poprawić jakość życia i nauczania w ich placówkach edukacyjnych. Na realizację wygranego projektu budżet przewiduje kwotę w wysokości 4 tysięcy złotych.

Nam bardzo zależy na tym, żeby edukować uczniów o tym, że mogą decydować o swojej przestrzeni szkolnej - powiedział na antenie Radia Eska Michał Jezierski ze stołecznego Centrum Komunikacji Społecznej.

Jezierski zwrócił także uwagę, że Szkolny Budżet Partycypacyjny może zaowocować w przyszłości. Jego zdaniem uczniowie pozytywnie odbiorą ideę programu i w przyszłości chętnie będą uczestniczyć w jego pierwotnej wersji - warszawskiego budżetu partycypacyjnego.

Szkolny Budżet Partycypacyjny w Warszawie

W warszawskiej edycji Szkolnego Budżetu Partycypacyjnego udział bierze 8 placówek. Mowa zarówno o szkołach podstawowych, jak i ponadpodstawowych. Eska ujawniła jakie projekty zgłaszają uczniowie z warszawskich szkół. Wśród nich znalazły się takie pomysły jak nowy dom dla szkolnej żółwicy, wygodne pufy dla uczniów, ogródek warzywny czy remont łazienek. Szkoła podstawowa nr 140 w Wawrze wybrała już rozstrzygające projekty. W tamtejszej placówce 4 tysiące złotych wydane zostaną na zaadaptowanie jednego ze szkolnych, podziemnych korytarzy, który obecnie wygląda dosyć ponuro, a także na papierowe wydanie szkolnej gazetki. Ta do tej pory ukazywała się jedynie w internecie. Teraz uczniowie tworzący szkolną prasę będą mogli namacalnie doświadczyć swojej efektów swojej pracy.


od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto