Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szlaki turystyczne pod Warszawą. "Drewniane dziedzictwo Mazowsza" - nowy interaktywny projekt już działa

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Fundacja Hereditas przy pomocy Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i wolontariuszy przygotowała specjalne mapy, które powstały w ramach społecznego wytyczania szlaków turystycznych na Mazowszu. Efektem ich pracy są ścieżki rowerowe i samochodowe, które pozwalają zobaczyć najważniejsze drewniane zabytki Mazowsza.

Przeprowadzone w październiku społeczne wytyczanie szlaków turystycznych, objazdy terenowe, a następnie intensywne prace związane z obróbką pozyskanych w terenie materiałów oraz wytyczeniem i przygotowaniem map dały efekt w postaci 10 tras samochodowych i 30 tras rowerowych szlakiem drewnianej architektury Mazowsza.

Wybrane obiekty zostały pogrupowane według rejonów (warszawski południowo-wschodni, warszawski południowo-zachodni, warszawski północno-zachodni, warszawski północno-wschodni, siedlecki, radomski, płocki, ostrołęcki, mławski). Mapę zabytków z podziałem na regiony możecie znaleźć w tym miejscu.

Mapy dla rowerzystów znajdziecie TUTAJ, a dla kierowców W TYM MIEJSCU.

Każdą trasę można wyświetlić w przeglądarce lub ściągnąć, m.in. w formacie GPX (np. do wgrania na odbiornik GPS), KML (format Google Earth) i PNG (rysunek). Mapy można również wyświetlać w aplikacji Traseo zainstalowanej na smartfonie. Każdy plik jest przystosowany do otwierania w programie qGIS. Podkład stanowi darmowa mapa OSM (Open Street Map).

Rezultaty osiągnięte w trakcie realizacji projektu będą wykorzystywane w dalszych działaniach Fundacji Hereditas oraz zespołu portalu drewnianemazowsze.pl. Przygotowane trasy posłużą do stworzenia oficjalnego szlaku architektury drewnianej Mazowsza w terenie, wraz z tablicami i znakami informacyjnymi na drogach, oraz opracowania książki-przewodnika po szlaku.

Wiele tutejszych budowli zostało zaprojektowanych przez uznanych architektów, m.in.: neoromański kościół św. Jadwigi, wille Matulinek, Sulima, Ostromir, Borówka, Waleria. Ta ostatnia należała do słynnego rzeźbiarza Jana Szczepkowskiego, który jest twórcą pomników Wojciecha Bogusławskiego i Stanisława Moniuszki stojących przed gmachem Teatru Wielkiego. 

W Centrum Informacji Turystycznej (ul. Kościelna 3) możecie się zaopatrzyć w bezpłatne ulotki, mapy i przewodniki po Milanówku

Jednodniowa wycieczka pod Warszawą. Magiczne, ciche i mało z...

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto