Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpiegowo. Co dalej z tajemniczym budynkiem? Wkrótce decyzja do podjęcia

OPRAC.:
Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Miasto Stołeczne Warszawa
Co dalej ze "Szpiegowem". Tajemniczy budynek został odebrany Rosji. Ma służyć ukraińskim rodzinom. Kiedy to nastąpi? - Specjaliści kończą przygotowywanie ekspertyzy technicznej obiektu. Na jej podstawie będą podejmowane decyzje o dalszym postępowaniu - powiedział zastępca rzecznika stołecznego ratusza Jakub Leduchowski.

Co dalej ze "Szpiegowem"? Przypomnijmy, że słynny budynek przy ul. Sobieskiego 100 został przejęty przez miasto w marcu. Była to sporna nieruchomość, którą Polska i Warszawa próbowały odzyskać od początku lat 90. Gdy urzędnicy przejęli nieruchomość i weszli do środka, zobaczyli, że obiekt jest w fatalnym stanie. Wtedy zapowiedziano, że - o ile warunki techniczne na to pozwolą - znajdą się tu mieszkania dla rodzin ukraińskich.

Szpiegowo. Co dalej z tajemniczym budynkiem? Wkrótce decyzja...

Jakub Leduchowski, z wydziału prasowego Warszawy, zaznaczył, że słynny budynek przy Sobieskiego 100 w wielu aspektach nie spełnia dzisiejszych norm, np. korytarze, klatki schodowe są zbyt wąskie, co może utrudniać dostęp choćby służbom ratowniczym – w razie takiej konieczności. - Ekspertyza odpowie na pytanie, czy stan elementów konstrukcyjnych w ogóle umożliwia prowadzenie prac budowlanych. Pomoże też rozstrzygnąć kwestię opłacalności remontu - podkreślił. Specjaliści kończą właśnie jej przygotowanie.

- Jeśli chodzi o inne nieruchomości znajdujące się w Warszawie i pozostające w zarządzie Rosji, to jesteśmy w ciągłym kontakcie z Prokuratorią Generalną i Komornikiem. Prace są w toku, dotychczas nie odbyły się kolejne przejęcia - dodał Leduchowski.

Co skrywa słynne "Szpiegowo"?

Nietypowy budynek powstał w latach 1977-78, na zamówienie ZSRR. Charakterystyczną bryłę z prześwitem pod najwyższym punktem osiedla zaprojektowali polscy architekci Piotr Sembrat i Janusz Nowak. Zgodnie z założeniami kompleks miał być samowystarczalny. Stąd świetlica (miejsce nauki dla dzieci), sali kinowa, sauna, a nawet gabinet dentystyczny.

Miasto Stołeczne Warszawa

W budynku przy ulicy Sobieskiego 100, w którym w czasach PRL mieszkali pracownicy rosyjskiej ambasady jest ponad 100 mieszkań. Wiele lat temu budynek opustoszał i wymagał remontu. Oficjalnie przedstawiciele ZSRR wyprowadzili się w 1989 roku. Ale strona Polska nie odzyskała budynku aż do tego roku. Podobno już w III RP na opuszczonym osiedlu stacjonowali agenci wywiadu. Byłaby to dla nich dogodna lokalizacja do działania „pod przykrywką”. W pobliżu znajduje się Sztab Generalny Wojska Polskiego. Zastanawiające są także prawa własności lokalu. Jeszcze w czasach PRL nastąpiła wymiana części budynków wśród „bratnich narodów”. ZSRR otrzymał kilka działek w Warszawie (w tym Sobieskiego 100), a Polska teoretycznie obiekty w Moskwie (do dzisiaj pozostał tylko jeden, na którym stoi ambasada).

Cały kompleks ma przeszło 7 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Mieszkali w nim pracownicy ambasady, ale również przedstawicielstwa handlowego. Miał też dodatkowe funkcje. W budynkach od strony ulicy był klub rozrywkowy oraz hala do koszykówki na poziomie podpiwniczenia. Budynek położony jest na działce Skarbu Państwa, ale administruje nim miasto.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto