Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital Południowy. Otwarcie nowej placówki już niedługo. Trafią tam chorzy na Covid-19?

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
zdjęcia z lipca 2020
zdjęcia z lipca 2020 Maksym Boldashev
W Szpitalu Południowym trwają prace wykończeniowe. Placówka jest już niemal gotowa. Wewnątrz zaczęły się już pierwsze odbiory, ale na otwarcie trzeba będzie poczekać. - Analizujemy możliwość przyspieszenia budowy - mówi Rafał Trzaskowski. Możliwe, że trafią tam chorzy na Covid-19.

Na Ursynowie, tuż przy Instytucie Onkologii, powstaje Szpital Południowy. To pierwsza od lat tak duża placówka lecznicza w Warszawie. Jak pisaliśmy w czerwcu, prace budowlane miały zakończyć się pod koniec 2020 roku. „Pierwsi pacjenci szpitala, zostaną przyjęci w połowie 2021 roku” - usłyszeliśmy wtedy w ratuszu.

Obecnie w szpitalu przy ul. Ghandi trwają prace wykończeniowe. Ratusz zastrzega jednak, że cały obiekt jest placem budowy i nie ma jeszcze pozwolenia na użytkowanie. „Obiekt na tym etapie nie nadaje się do zapewnienia warunków do opieki i leczenia pacjentów covidowych” - słyszymy. To odpowiedź na głos radnych z Ursynowa, którzy sugerowali, by Południowy, nawet bez pełnego wyposażenia medycznego, stał się szpitalem tymczasowym.

zdjęcia z lipca 2020

Szpital Południowy. Otwarcie nowej placówki już niedługo. Tr...

Okazuje się jednak, że budowa może przyspieszyć. Wojewoda Mazowiecki negocjuje z ratuszem możliwość przekształcenia Szpitala Południowego w placówkę leczniczą dla chorych na Covid-19. Sprawę skomentowała Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy, która po dymisji Pawła Rabieja zajmuje się także zdrowiem. - Prowadzimy uzgodnienia z wojewodą. Jest wiele czynników, które składają się na możliwość powstania szpitala Covid. Potrzebny jest aktywny udział wojewody - finansowy i prawny. Wszystkie ręce na pokład - powiedziała.

Miasto chce, aby do wyposażenia szpitala "dorzuciło" się województwo. Chodzi o sprzęt potrzebny do leczenia pacjentów chorych na koronawirusa, a także zapasy Agencji Rezerw Materiałowych. Początkowo w Południowym znalazłoby się 400 łóżek dla pacjentów covidowych. - Analizujemy możliwość przyspieszenia budowy, ale nie zrobimy niczego, co naraziłoby pacjentów na zagrożenie życia lub zdrowia – mówił jeszcze niedawno prezydent Rafał Trzaskowski.

Co dzieje się na budowie?

Z zewnątrz szpital wygląda na gotowy. Wykonano już całą elewację budynku, a prace na działce zajmowanej przez Południowy zbliżają się do końca. Są już drogi wewnętrzne, chodniki, a także zieleń. W środku układane są wykładziny na ścianach i podłogi oraz kończy się malowanie.

- W międzyczasie odbywają się odbiory częściowe, cykliczne robót budowlanych i instalacyjnych. Co prawda w budynku podłączone są już wszystkie media tj.: gaz, prąd, woda, ale same procedury odbiorów, przeprowadzane przez służby zewnętrzne tj. sanepid, straż pożarną, PINB, rozpoczną się po zakończeniu wszystkich prac __ – mówi nam Karolina Gałecka, rzecznik ratusza.

Równolegle odbywają się przetargi na sprzęt medyczny. Do szpitala trafiły już dwa tomografy komputerowe. Wkrótce dostarczony zostanie też inny zamówiony sprzęt, m.in. rezonans magnetyczny, angiograf, RTG typu telekomando i RTG kostno-płucne. - W tej chwili trwają rozmowy z przedstawicielami Urzędu Wojewódzkiego dotyczące możliwości przyspieszenia prac wykończeniowych, a przede wszystkim zakupu wyposażenia lub możliwości dokonania wyposażenia z Agencji Rezerw Materiałowych – mówi nam Gałecka.

Tak wygląda wnętrze Szpitala Południowego. Odwiedziliśmy budowę w czerwcu ubiegłego roku

Szpital Południowy prawie gotowy. „Planujemy otwarcie na 202...

Dla kogo przeznaczony będzie Szpital Południowy?

Na parterze znajdzie się Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR) z oddzielnym tomografem komputerowym i rentgenem. Poza tym poradnie przyszpitalne (m.in. proktologiczna i chirurgiczna, przeniesione z Solca), pomieszczenia zabiegowe, a także oddziały: ginekologiczno-położniczy oraz dziecięcy z nocną pomocą lekarską, jednak bez łóżek pediatrii. Na parterze znajdą się także laboratoria, sale seminaryjne dla studentów oraz apteka.

Na pierwszym piętrze ulokowany zostanie oddział neurologii i okulistyki, a także poradnie: profilaktyki pierwotnej i wtórnej, okulistyczna, gastroenterologiczna i alergologiczna. Będzie tam również duża część rehabilitacyjna oraz miejsce dla szkoły rodzenia.

Na drugim piętrze znajdą się trzy oddziały:

  • ginekologii i położnictwa
  • laryngologii
  • internistyczny.

Poza tym będzie tam najważniejsza część Szpitala Południowego, czyli blok operacyjny składający się z czterech sal. Korzystać z niego będą chirurdzy, ginekolodzy oraz laryngolodzy. Na ostatnim – trzecim piętrze – kolejny blok operacyjny z czterema salami, oddział intensywnej terapii (13 stanowisk), a także oddziały chirurgii i ortopedii.

Na dachu powstało już lądowisko dla helikopterów, a w podziemiach parking na 350 samochodów, zaplecze oraz archiwum. Koszt wszystkich prac to około 400 milionów złotych.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto