Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tajemnica Warszawskiego Kruka. Interaktywna przygoda na ulicach stolicy. Takiej gry w Polsce jeszcze nie było

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Tajemnica Warszawskiego Kruka. Nowa gra na ulicach stolicy
Tajemnica Warszawskiego Kruka. Nowa gra na ulicach stolicy Cityscapes
Tajemnica Warszawskiego Kruka to połączenie gry miejskiej, teatru improwizowanego i gry paragrafowej. Fantastyczna historia, niezwykłe tajemnice, wyjątkowe zagadki - to wszystko składa się na interaktywną przygodę, którą już wkrótce w stolicy będzie mógł przeżyć każdy z nas.

Tajemnica Warszawskiego Kruka to interaktywna przygoda, będąca owocem projektu Cityscapes, a więc kooperacji trzech znajomych, na co dzień pracujących w branży IT, a po godzinach dzielących pasję do aktywnego i oryginalnego spędzania wolnego czasu. Twórcami tego innowacyjnego formatu są Rafał Pawlus - doświadczony menadżer, który od lat zaangażowany jest w wiele międzynarodowych projektów, Michał Zamarski - odpowiedzialny za stronę kreatywną, autor kilkunastu projektów z pogranicza gry miejskiej, escape roomów oraz scenariuszy do LARP-ów (Live action role-playing), a także Paweł Piętak - czuwający nad stroną techniczną, architekt systemu i doświadczony developer.

Jak wyjaśniają autorzy projektu, ich celem było stworzenie pierwszego w Polsce nowego modelu interaktywnej rozgrywki, niezwykle łatwego w dostępie dla wszystkich miłośników aktywnego i nietypowego spędzania wolnego czasu.

- Zamiast oglądać kolejny film, chcemy naszym graczom dać możliwość samodzielnego przeżycia przygody. Wyobraź sobie połączenie gry miejskiej z escape roomem i dobrym kryminałem - i to takim połączeniem dostępnym od ręki - opisuje Michał Zamarski, jeden z twórców gry.

Tajemnica Warszawskiego Kruka. Nowa gra na ulicach stolicy

Tajemnica Warszawskiego Kruka. Interaktywna przygoda na ulic...

Tajemnica Warszawskiego Kruka - na czym polega gra?

Gracze wcielą się w rolę zbliżoną do detektywa i będą badać tajemnicę Warszawskiego Kruka, postaci stworzonej na podstawie miejskiej legendy o Czarnym Romanie. Zadaniem uczestników będzie odkrywanie ciekawej historii poprzez rozwiązywanie zagadek i dokonywanie wyborów, mających kluczowy wpływ na dalszy przebieg rozgrywki.

- Opowieść, którą przedstawiamy w naszym przeżyciu, inspirowana jest miejską legendą o Czarnym Romanie, nowoczesną historią, która już na stałe wpisała się w krajobraz Warszawy. Białe plamy historii Czarnego Romana wypełniliśmy swoją fantazją, by stworzyć wciągającą, tajemniczą, ale jednocześnie przystępną do skonsumowania opowieść - wyjaśniają twórcy gry.

Autorzy pomysłu dodają, że ich projekt znacznie wyróżnia się na tle klasycznych gier miejskich.

- W przeciwieństwie do nich, nasza przygoda kładzie duży nacisk na dobrą historię, wpisaną w żywą przestrzeń miejską. To nie tylko podróż pomiędzy poszczególnymi punktami, jak ma to miejsce w grach miejskich, ale przygoda, która rozgrywa się płynnie przez cały czas gry. Fabuła odnosi się do prawdziwych wydarzeń, a nasi gracze doświadczą dużo głębszej immersji w historię niż do tej pory. Fani gier miejskich poczują się w znajomej przestrzeni, ale dostaną znacznie więcej niż to, do czego są przyzwyczajeni. Osoby, które lubią dobrą fabułę będą zaskoczone tym, jak można ją urozmaicić wykorzystaniem przestrzeni miejskiej. A miłośnicy spacerów po Warszawie będą mieli możliwość doświadczenia stolicy w kompletnie inny sposób niż dotychczas - zdradza Michał Zamarski.

Pomysłodawcy zapewniają, że dadzą graczom realny wybór, a także możliwość wpłynięcia na bieg historii i jej zakończenie.

- Takie zaangażowanie emocjonalne i moralne wzbogaca rozgrywkę i sprawia, że uczestnicy odczuwają większą satysfakcję z ukończenia historii - wyjaśniają twórcy.

Jak informują autorzy gry, podobny format rozgrywki sprawdza się już m.in. w Stanach Zjednoczonych, Anglii i Brazylii. Podkreślają, że są pionierami nie tylko na polskim rynku, ale prawdopodobnie na terenie całej Europy Środkowej.

Fascynująca przygoda dla każdego

Twórcy gry zapewniają, że choć toczy się ona w stolicy, nie jest przeznaczona wyłącznie dla warszawiaków, ale także dla przyjezdnych, którzy chcieliby poznać miasto z zupełnie innej strony. W rozgrywce może wziąć udział każdy, niezależnie od wieku. Autorzy pomysłu przyznają, że choć przygodę pełną zagadek i zaskakujących zwrotów akcji można przeżyć samemu, to największą frajdę daje uczestnictwo ze znajomymi. Dodają, że to również znakomita propozycja dla par i rodzin z dziećmi.

Aby stać się częścią fascynującej historii, wystarczy posiadać telefon komórkowy z dostępem do sieci, a także, jak doradzają twórcy - parę wygodnych butów. Należy też kupić bilet na oficjalnej stronie gry.

Tajemnica Warszawskiego Kruka. Nowa gra na ulicach stolicyCityscapes

- Telefon i trochę wyobraźni - to jedyne wymagania, żeby stać się uczestnikiem gry. Nasz zaawansowany algorytm inteligentnie steruje przebiegiem przygody i reaguje na działania gracza. Uczestnik w czasie rzeczywistym bierze udział w historii, a nasz system informatyczny odpowiada na jego zapytania. Wysoki poziom informatyzacji naszej przygody sprawia, że można ją przeżyć nawet w czasach, gdy kontakty społeczne są mocno ograniczone - zapewniają twórcy gry.

Tajemnica Warszawskiego Kruka - szczegóły

Autorzy projektu początkowo zakładali, że gra zostanie udostępniona w pierwszej połowie maja. Niestety, w związku z pandemią, które nieco pokrzyżowała plany Cityscapes, interaktywna przygoda ruszy w połowie czerwca.

Twórcy gry przypuszczają, że jej ukończenie zajmie uczestnikom ok. 3 godzin. Trasa, na której będą rozwiązywać zagadki i szukać śladów związanych z tajemnicą Warszawskiego Kruka liczy około 4 km. Udział w grze będzie można wziąć w godzinach 10:00-17:00.

Inspiracje twórców

Autorzy pomysłu przyznają, że mają już plany dotyczące kolejnych projektów, które będą realizowane w różnych miastach na terenie całego kraju.

- Mogę zdradzić, że myślimy już o kolejnych przygodach tego typu w różnych lokalizacjach. Chcemy słuchać naszych graczy i forma realizacji kolejnych projektów będzie uzależniona od informacji zwrotnej od uczestników. Jako, że Tajemnica Warszawskiego Kruka jest pionierskim projektem spodziewamy się, że kolejne edycje będą ewoluować w stronę, którą będą nam sygnalizować nasi klienci - mówi Michał Zamarski.

Tajemnica Warszawskiego Kruka. Nowa gra na ulicach stolicyCityscapes

Stworzenie tego rodzaju projektu z pewnością wymaga nietuzinkowych umiejętności i potężnej kreatywności. Twórcy gry przyznają, że inspiracje czerpią z każdego dostępnego medium.

- Czerpiemy ją z prasy, obrazów, filmów, sieci społecznościowych i wiecznie zadawanego sobie pytania: "A co by było gdyby?" Wyobrażania sobie, jak by wyglądał nowy świat z innej perspektywy. Patrzenia na każdy zakamarek i zakątek i zastanawiania się, co ciekawego mogło się tu zdarzyć kilka lat temu? Jaką ciekawą historię może kryć za sobą ta ławka? Czemu ten fragment budynku jest odłupany? Jak wyglądało życie na tym skrzyżowaniu 30 lat temu? Wieloletnie doświadczenie w tworzeniu gier i scenariuszy również pomaga w uzyskaniu takiej unikalnej perspektywy i wykrzesaniu pomysłów nawet z małych i błahych wydarzeń - zdradza Michał Zamarski.

Jak informują twórcy, ich gra to efekt wytężonej pracy kilku osób. Przyznają, że stworzenie jednej przygody to około pół roku zaangażowania całej ekipy. A co jest najtrudniejsze w jej opracowaniu?

- Myślę, że każdy z nas dałby Ci inną odpowiedź na to pytanie. Z mojej strony, jako osoby odpowiedzialnej za scenariusz, fabułę i zagadki największym wyzwaniem było stworzenie wciągającej historii, która byłaby jednocześnie przekonująca, jak i przystępna, tak by można ją było przekazać za pomocą interakcji miejskich, smsów i rekwizytów, czyli bardzo nietypowej kombinacji mediów. Mało które doświadczenie przygotowuje do tego typu wyzwania, więc w pracy muszę bardzo intensywnie myśleć. Ale mam przekonanie, że efekt będzie piorunujący. A z drugiej strony, infrastruktura techniczna takiego przedsięwzięcia też jest dość skomplikowana i postawiła Pawłowi dużo wyzwań, Rafał również miał nie lada zadanie powiązania wszystkich sznurków w jedną całość - podsumowuje Michał Zamarski.

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto