Labirynt w Milanówku powstał z marzeń. Dokładnie z marzeń 4-letniego chłopca. Jak mówi nam jedna ze współwłaścicielek Labiryntu pod Warszawą, Magdalena Ziemann, kilka lat temu, jej syn zapragnął pojechać do labiryntu. Jednak okazało się, że najbliższy jest kilkaset kilometrów od domu. I tak spontanicznie pojawiła się myśl, by labirynt zbudować w pobliżu. Od pomysłu do realizacji minęło kilka miesięcy. Był to czas wypełniony poszukiwaniami odpowiedniego drewna, jego przygotowaniem - cięciem, gładzeniem, przycinaniem, suszeniem. Czas wypełniony planowaniem budowy samego labiryntu oraz wymyślaniem dodatkowych atrakcji i tego jak to małe rodzinne przedsięwzięcie ma działać. Labirynt ma budowę modułową, to znaczy, że dowolnie można zmieniać układ wewnętrznych ścieżek. Co roku do przejścia jest nowa trasa.
Zanim drewniany labirynt mógł zostać wybudowany trzeba było uporządkować teren przy ul. Konopnickiej 2. A było co robić. Było tam mnóstwo śmieci i gruzu.
Tajemnicza konstrukcja pod Warszawą. Ogromny labirynt zbudow...
Cały labirynt ma 1300 metrów kwadratowych. Idąc idealnie po trasie, do przejścia jest 1200 metrów. Jednak nikt nie idzie idealnie, tylko nasi goście błądzą i kluczą wielokrotnie pokonując ścieżki. Na przejście labiryntu i rozwiązanie zagadek potrzeba od 45 minut do 1,5 godziny - mówi Magdalena Ziemann.
Jak wygląda zabawa w labiryncie?
Przed wejściem do labiryntu, każdy otrzymuje krótką instrukcję o dostępnych trasach i czekających tam zadaniach. Do wyboru jest kilka tematycznych ścieżek.
- Cała zabawa w labiryncie polega na tym, że dostaje się zadanie do zrobienia. Zadań jest w sumie 12. Mają one różne poziomy trudności, dopasowane dla różnych grup wiekowych. Są dostępne zadania po angielsku a już niedługo planujemy wprowadzić zadania w języku ukraińskim - tłumaczy Magdalena.
Aby rozwiązać zadanie należy być w każdym zakamarku, gdzie każde zadanie wisi na ścianie labiryntu.
W labiryncie są następujące zagadki:
- Czy znasz swój kraj?
- Alfabet zwierząt
- Kaligrafia w Labiryncie
- Morderstwo w Labiryncie
- Roztrzepane Lato
- Angielski
- Polski (Gdzie jest byk?)
- Matematyka
Na specjalne życzenie mogą pojawić się również dowolne zagadki lub galerie zdjęć.
- Sam labirynt jest świetnym utrwalaczem wiedzy. Dla szkół na przykład przygotowujemy trasę pt. "Znajdź wszystkich królów Polski" albo "Znajdź wszystkich premierów" i wpisz w kiedy sprawowali władzę - dodaje jedna z właścicielek Labiryntu.
Plac zabaw, teren do piknikowania i gier terenowych
Labirynt to nie jedyna atrakcja, która czeka na odwiedzających to miejsce w Milanówku. Twórczynie tego miejsca Magdalena Ziemann i Karolina Fenicka zadbały o to, by miejsce zachęcało do spędzania tam wolnego czasu a goście nie uciekali po przejściu labiryntu.
O ile duży labirynt jest dla młodzieży i dorosłych, to dla najmłodszych powstał specjalny Labirynt węża. Na miejscu jest też ogromna piaskownica, leżaki, hamaki, miejsce do gry w badmintona, dart, miejsce do gry w piłkę, slack line, kuchnia błotna, miejsce na ognisko.
Tajemnicza konstrukcja pod Warszawą. Ogromny labirynt zbudow...
Na miejscu można zamówić kawę, herbatę, lody oraz od niedawna alkohol. Labirynt nie prowadzi gastronomii, ale istnieje możliwość zorganizowania grilla. Właściciele za 20 zł udostępniają sprzęt do grillowania (grill, węgiel, talerzyki, sztućce, serwetki). Można też zamówić jedzenie z okolicznych restauracji. Ofertę pobliskich punktów gastronomicznych możecie poznać na miejscu.
Co ważne, płatne jest jedynie wejście do samego labiryntu - 35 zł od osoby. Opłata za wejście do labiryntu nie ogranicza się do rozwiązania jednej zagadki. Na podstawie biletu można wchodzić więcej niż raz. Korzystanie z pozostałych atrakcji znajdujących się na terenie jest bezpłatne.
Dodatkowo, cztery razy w roku organizowana jest Nocna zagadka z Minotaurem. Każdy musi zebrać 15 pieczątek z greckimi amforami. A to wcale nie jest łatwe, bo w korytarzach labiryntu krąży Minotaur i Meduza utrudniając rozwiązanie zadania. Jest też Ariadna, która rozdaje złotą nić. Koniecznie trzeba mieć ze sobą latarkę.
- Dobra zabawa gwarantowana. Zagadka jest niby prosta, ale labirynt w nocy to inna skala trudności - opowiada Magdalena.
Jak trafić do Labiryntu?
Labirynt pod Warszawą mieści się w Milanówku, przy ul. Konopnickiej 2. Możecie tam dojechać samochodem - na miejscu jest bezpłatny parking, lub pociągiem.
Labirynt jest czynny od kwietnia do końca października - od wtorku do niedzieli w godz. 11-19.
Tajemnicza konstrukcja pod Warszawą. Ogromny labirynt zbudow...
iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?