Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tajemnicze odkrycie w Warszawie. Szczątki i kości przy Kopcu Powstania Warszawskiego. Trwa badanie terenu

Alicja Glinianowicz
Alicja Glinianowicz
Sielce - moje miejsce w Warszawie / Facebook
Niecodzienne odkrycie u podnóża Kopca Powstania Warszawskiego na Mokotowie. W mediach społecznościowych pojawiła się informacja oraz zdjęcia, że w miejscu tym, gdzie obecnie trwają prace remontowe, odkryto kości niewiadomego pochodzenia. Znamy stanowisko Zarządu Zieleni w tej sprawie.

Sprawę kości przy Kopcu Powstania Warszawskiego nagłośniła facebookowa grupa "Sielce – moje miejsce w Warszawie". Na portalu pojawiły się zdjęcia szczątków, które odkryte zostały na terenie budowy. Obecnie miejsce to przechodzi rewitalizację.

"Czytelniczka strony pani Sylwia Balawender przysłała fotki i napisała: - 'jesteśmy z mężem pod Kopcem Powstania Warszawskiego przy Bartyckiej. Wśród gruzów mnóstwo kości. Trochę nas to zszokowało'. Sypanie kopca rozpoczęto po 1945 roku zwożąc na Czerniaków gruz ze zniszczonych domów. W ruinach mogły być zapewne szczątki poległych mieszkańców Warszawy" – czytamy.

Pod postem pojawiło się od razu mnóstwo komentarzy mieszkańców, którzy sugerowali, że sprawę należy zgłosić służbom oraz wspominali tragiczne losy Warszawy w czasie Powstania.

Tajemnicze odkrycie w Warszawie. Szczątki i kości przy Kopcu...

Zarząd Zieleni zabiera głos

Terenem Kopca Powstania Warszawskiego, gdzie znajduje się park zajmuje się Zarząd Zieleni, który odpowiada także za prowadzony tam remont. Jak przyznał w rozmowie z nami przedstawiciel instytucji, obszar ten jest obecnie wygrodzony i monitorowany.

- Wykonawca nie zgłaszał nam żadnego znaleziska przy Kopcu Powstania Warszawskiego, a podkreślam, że prace prowadzone są pod nadzorem archeologicznym. Powiadomiliśmy wykonawcę o zdarzeniu i poprosiliśmy, żeby sprawdził teren. Na razie nie mamy odpowiedzi – przekazał nam Adam Przegaliński z Zarządu Zieleni. – Teren jest ogrodzony i monitorowany, nie można tam wchodzić.

Jak dodał nasz rozmówca, wykonawca, który odpowiada za nadzór archeologiczny, w sytuacji, gdy doniesienia o zdjęciach ukazujących szczątki okażą się prawdziwe, będzie mógł zgłosić sprawę odpowiednim służbom.

- My nie potwierdzamy, ani nie zaprzeczamy tym informacjom. Z opublikowanych zdjęć nie wynika czy były one faktycznie zrobione na terenie Kopca Powstania Warszawskiego – wskazał Adam Przegaliński.

Przypomnijmy, że kopiec na warszawskim Czerniakowie usypano w latach powojennych z gruzów zburzonej stolicy. W latach 90-tych pomysł stworzenia z ruin miasta pomnika zburzonej Warszawy podchwycił Eugeniusz Ajewski ps. "Kotwa", architekt Biura Odbudowy Stolicy i uczestnik Powstania Warszawskiego. Z jego inicjatywy w 50. rocznicę zrywu w 1994 roku na szczycie wzgórza ustawiono Kotwicę – Znak Polski Walczącej, zaś w 2004 roku Kopcowi Czerniakowskiemu oficjalnie nadano nazwę "Kopiec Powstania Warszawskiego". Co roku odbywają się tu uroczystości związane z rocznicą tego ważnego dla stolicy i kraju wydarzenia.

Obecnie trwa rewitalizacja tego terenu, dzięki czemu Kopiec a zyskać nowe oblicze.

"Chcemy przypomnieć genezę jego powstania i ideę powojennego odrodzenia stolicy. Opowiadać o tym będzie prowadząca po parku ścieżka historyczna. W konstrukcjach wykorzystany zostanie gruz autentyczny, pochodzący z okresu odbudowy miasta, wydobyty m.in. przy przebudowie szczytu kopca, jak i współczesny (powojenny). Ruiny Warszawy wyeksponowane będą w strefie wejściowej do parku i wzdłuż schodów tworzących Aleję Godziny "W" w formie lapidariów (miejsc, w których prezentowane są kamienie czy fragmenty architektoniczne). Na tablicach edukacyjnych znajdą się ciekawe informacje o przetwarzaniu gruzu i odbudowie Warszawy" – tłumaczył Zarząd Zieleni w momencie realizacji przetargu na remont.

Przebudowę parku poprzedziły przeprowadzone w 2018 roku konsultacje społeczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto