Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tajemnicze synagogi dawnej Polski. Przedwojenne świątynie i współczesne malarstwo Stelli w POLIN

Redakcja
Tajemnicze synagogi dawnej Polski. Przedwojenne świątynie i współczesne malarstwo Stelli w POLIN
Tajemnicze synagogi dawnej Polski. Przedwojenne świątynie i współczesne malarstwo Stelli w POLIN Grzegorz Galasiński
W przedwojennej Polsce były tysiące synagog. Teraz zostało ich tylko 27. Frank Stella, nowojorski artysta zafascynowany żydowskimi świątyniami w naszym kraju, postanowił zebrać je w cyklu „Polish Village”. Teraz prace jednego z najważniejszych artystów XX wieku, można oglądać w Muzeum Historii Żydów Polskich.

Przed wybuchem II wojny światowej, synagoga znajdowała się praktycznie w każdej gminie. Nie było w tym nic dziwnego, bowiem w Polsce mieszkało 2,8 miliona osób wyznania mojżeszowego. Unikatowe konstrukcje sakralne, które przetrwały wojnę lub zostały odbudowane zbiera Frank Stella, jeden z najwybitniejszych amerykańskich malarzy. Stworzył on serię prac „Polish Village” („Polskie miasteczka”), w której przedstawia małe, piękne, drewniane synagogi.

Od 19 lutego w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zobaczymy wystawę „Frank Stella i synagogi dawnej Polski”. Przez pół roku będziemy mogli oglądać obrazy malarza, który uwiecznił małe świątynie żydowskie znajdujące się na terenie Polski. Poza tym zobaczymy projekty budowli, a w ramach imprez towarzyszących będziemy mogli spotkać się z twórcami związanymi z kulturą żydowską.

Spotkania tematyczne odbywać się będą od marca. Prof. Anna Michałowska-Mycielska odpowie na pytanie, jakie funkcje pełniła synagoga w dawnej Rzeczpospolitej, historycy sztuki opowiedzą o malarzach inspirujących się tematem zagłady, a Masza Potocka - dyrektor krakowskiego Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK - opowie o malarstwie abstrakcyjnym. Poza tym POLIN przygotowuje pokazy filmowe, premiery książek, warsztaty i koncerty.

Inauguracja wystawy „Frank Stella i synagogi dawnej Polski”przewidziana jest na 19 lutego. Tego dnia odbędzie się także rozmowa z Frankiem Stellą, którą poprowadzi Max Cegielski. Wystawa potrwa do 20 czerwca. Otwarta będzie w poniedziałki, czwartki i piątki w godzinach 10-18 oraz w środy, soboty i niedziele w godzinach 10-20. Bilety w cenie: 12 zł/8 zł. W czwartki wstęp wolny.


Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto