Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tajemnie ukryte nad Wisłą

Robert Kaczmarek
zdjęcie internauty
„O, tutaj – myślał – jest ognisko wszelkiej zarazy. Co człowiek dziś wyrzuci ze swego mieszkania, jutro wypije” – pisał o Powiślu Bolesław Prus w swojej powieści „Lalka”. Ze względu na bliskość Wisły była to przede wszystkim osada piaskarzy i rybaków.

Natomiast takie nazwy ulic jak Gnojowa (dziś Bednarska) mówiły same przez się, co było głównym powodem nieatrakcyjności tego miejsca – ścieki spływające z Warszawy.

Hollywoodzka gwiazda

Kto by pomyślał, że jedno z najbardziej popularnych ostatnio miejsc w Warszawie, było kiedyś oazą biedy, gdzie wytworni warszawiacy rzadko wybierali się na spacer. Dziś o takim przerażającym Powiślu można zapomnieć. Jest zapewne jednym z piękniejszych miejsc w Warszawie. Mimo to, warto poznać jego wyjątkową historię.

Nie każdy wie, że w jednej z nieistniejących już kamienic przy Browarnej mieszkała nie kto inny a Apolonia Chałupiec, czyli przyszła Pola Negri. Po tym, jak aresztowano jej ojca mieszkały z matką w ubogim mieszkanku. Matka Apolonii była służącą, zanim odkryto Polę i jej ogromny talent - żyły w biedzie.

Poniemiecki bunkier

A jaka jest historia dziwnego budynku, wystającego z ziemi, który znajdziecie obok dawnej E.C. Powiśle? Otóż to jedyny ocalały poniemiecki bunkier wartowniczy. Ktoś pewnie się zdziwi, jak bunkier może wystawać nad ziemię? To pozostałość po niemieckim pilnowaniu Warszawy. Zaraz po zdobyciu Warszawy Niemcy zaczęli fortyfikować miasto. Kiedy w 1944 roku wojska radzieckie wkroczyły do stolicy znalazły dwa bunkry wartownicze – jeden ceglany obok Szpitala Praskiego, drugi betonowy, co czyni go wyjątkowym, właśnie na warszawskim Powiślu.

Klocki lego

Powiśle było jednym z tych miejsc, które najbardziej ucierpiały podczas działań wojennych. Śladem jego powojennej historii jest modernistyczna kamienica przy ulicy Karowej 18.

Czemu o niej wspominam? Bo pośród zabytkowych kamienic, w pobliżu Bristolu stoi pomarańczowy budynek, który wygląda tak, jakby ktoś połączył go z klocków lego.

Jeśli zapytacie przechodzącego obok warszawiaka co sądzi na jego temat, to prawdopodobnie znajdziecie tyle samo przeciwników, co zwolenników takiej architektury. Na pewno jest wyjątkowy.

Teraźniejszość

Dziś Powiśle zmieniło swój status. Dawno przestało być miejscem kojarzonym z biedą, a następnie z typowo przemysłowym charakterem tego miejsca. Stało się modne i co ważne bardzo lubiane. Stało się tak za sprawą dwóch czynników. Jeden z nich to nowoczesne inwestycje. Które powstawały w miejscach, gdzie jeszcze do niedawna były warsztaty, czy garaże. Trzeba przyznać, że dla architektów współczesnych budynków nie jest łatwo wpisać się w estetykę tego miejsca.

Ale często się udaje, tak jak planowanej inwestycji powstającej na terenie byłej elektrociepłowni i tak stało się w przypadku charakterystycznego „muzycznego” budynku Piano House, znajdującego się u zbiegu Zajęczej i Topiel. Ten drugi powstał w pobliżu przedwojennych modernistycznych kamienic, będących realizacją wielkich planów prezydenta Starzyńskiego, przerwanych wojną. Nowy budynek też jest
modernistyczną kamienicą, wykonaną z naturalnych materiałów, które były modne w tamtym okresie, takich jak piaskowiec, granit i drewno.

To, co jeszcze wyróżnia Powiśle to wszechobecna zieleń. Podobno jeśli wyruszyć z Mariensztatu do Łazienek można zrobić to praktycznie nie wychodząc z parków. Dziś to ulubione miejsce na spędzanie wolnego czasu – kawiarnie, restauracje, knajpki.

Teraz wybierając się na Powiśle warto też pamiętać, że na każdym rogu czeka nas ciekawa historia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto