Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak będzie wyglądać Muzeum Pragi [zdjęcia]

Redakcja
Pamiątki, działania kulturalne i edukacyjne. Tak będzie wyglądać ...
Pamiątki, działania kulturalne i edukacyjne. Tak będzie wyglądać ... R. Motyl/um.warszawa.pl
Pamiątki, działania kulturalne i edukacyjne. Tak będzie wyglądać placówka, która została umiejscowiona w jednym z najstarszych kompleksów murowanych domów na Pradze. Właśnie dobiegają końca prace wykończeniowe.

Kliknij w zdjęcie, żeby zobaczyć fotogalerię.

Muzeum Pragi będzie pierwszym muzeum po prawej stronie Wisły. Placówka Muzeum Warszawy będzie miejscem, w którym warszawiacy oraz turyści będą mogli zapoznać się z historią tej części miasta. Właśnie dobiegją końca prace wykończeniowe.

Na potrzeby Muzeum Warszawskiej Pragi zostanie zaadaptowany zabytkowy kompleks obiektów przy ul. Targowej 50/52. Muzeum wpisuje się w starania miasta i lokalnych społeczności dotyczące rewitalizacji prawej strony Wisły. Owoce rewitalizacji już dzisiaj widać gołym okiem, chociaż do tej pory miały raczej one głównie charakter prywatnych czy społecznych inicjatyw pośrednio wspieranych przez miasto.

Zobacz też:

Jak zapowiada miasto, prace wykończeniowe w budynku mają zakończyć się do końca czerwca. Po tym terminie rozpoczną się odbiory techniczne budynków, które przeprowadzą między innymi sanepid, straż pożarna, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. Dopiero po odbiorach Muzeum będzie mogło urządzać się w pomieszczeniach. - Muzeum Warszawskiej Pragi jest jednym z przedsięwzięć, które realizujemy by ożywić prawy brzeg miasta i ochronić dziedzictwo kulturowe Pragi – wyjątkowej dzielnicy Warszawy - mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent miasta.

Inwestycja powstała między innymi dzięki unijnym pieniądzom. Unia przeznaczyła na budowę ponad 12 mln złotych. Wartość całej inwestycji to 38 mln.

Cały kompleks budynków, w którym mieścić się będzie muzeum należy do najstarszych murowanych domów na Pradze. Jak podkreśla miasto, renowacja obejmowała przywrócenie elewacjom zabytkowym cech budowli XIX-wiecznych, wyeksponowanie drewnianej galerii, zastosowanie odpowiednich do czasu powstania budynków sposobów krycia dachów, zachowanie charakteru podwórka oraz zachowanie wskazanych elementów oryginalnych we wnętrzach. W obiektach znajdował się dawny żydowski dom modlitwy. Pamiątką po tamtych czasach jest zachowany na jednej ze ścian fragment malowideł przedstawiający Żydów modlących się pod Ścianą Płaczu w Jerozolimie i Grób Racheli w Betlejem. Podczas budowy robotnicy natrafili również na nieznane zabytkowe piwnice tuż przy budynku Modlitewni.

W muzeum będzie można znaleźć stare pamiątki i przedmioty związane z prawobrzeżną Warszawą. Miejsce będzie również centrum działań kulturalnych i animacyjnych.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto