MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tak wygląda nasz Kraków z lotu ptaka

Anna Agaciak
Wzgórze wawelskie możemy podziwiać w ciszy i samotności z kopca Krakusa w Podgórzu  FOT. PIOTR SZYMASZEK
Wzgórze wawelskie możemy podziwiać w ciszy i samotności z kopca Krakusa w Podgórzu FOT. PIOTR SZYMASZEK
Chcesz zrelaksować się i odpocząć? W Krakowie to bardzo proste. Wystarczy wybrać się na jeden z wielu punktów widokowych. Zachwycające panoramy miasta, rozsławione przez artystów i poetów, pozwolą zapomnieć o kłopotach ...

Chcesz zrelaksować się i odpocząć? W Krakowie to bardzo proste. Wystarczy wybrać się na jeden z wielu punktów widokowych. Zachwycające panoramy miasta, rozsławione przez artystów i poetów, pozwolą zapomnieć o kłopotach i stresie.

Najsławniejszym punktem widokowym Krakowa jest bez wątpienia kopiec Kościuszki (333 m n.p.m.). Janina Czapnik z komitetu kopca przyznaje, że to żelazny punkt na trasie wycieczek z kraju i zagranicy. - Rocznie panoramę Krakowa podziwia stąd ok. 100 tys. osób - mówi pani Janina. Co zobaczymy z kopca Kościuszki? M.in. Zielone Błonia, za nimi Stare Miasto z bryłą Wawelu, wieżami i kopułami krakowskich kościołów. W tle piętrzą się, niestety, kominy huty i kotłowni w Łęgu. Na północ wzrok biegnie w krainę Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Zachodni horyzont ogranicza widok na grzbiet Sikornika i lesiste wzgórza Lasu Wolskiego z Sowińcem i kopcem im. Piłsudskiego oraz na Srebrną Górę z wieżami XVII-wiecznego eremu Kamedułów. Patrząc w stronę południa, w dolinie Wisły, dostrzeżemy wapienne skały Krzemionek i Tyńca.

Jeśli męczą nas tłumy turystów, idźmy podziwiać Kraków z kopca Piłsudskiego. Sowiniec w Lesie Wolskim to najwyżej położony punkt Krakowa, niemal 400 metrów nad poziomem morza. Sam kopiec ma 36 metrów wysokości. Można z niego podziwiać nie tylko miasto, ale także podkrakowskie dolinki, lotnisko w Balicach, a od południa - Beskid Średni i Wyspowy oraz Gorce. Miłośnicy Podgórza zapewniają jednak, że najpiękniejszy widok na Kraków roztacza się z kopca Krakusa, zlokalizowanego na wzgórzu Lasoty (271 m n.p.m.). Nie jest to miejsce zbyt popularne, więc mamy szansę na podziwianie widoków w ciszy i samotności. Widok Krakowa z tego miejsca docenił 470 lat temu palatyn Ottheinrich, który zlecił namalowanie panoramy miasta. Autorem obrazów był prawdopodobnie Matthias Gerung, artysta należący do dworu Ottheinricha.

Kraków szczyci się też punktami widokowymi w samym sercu miasta. Najsłyniejszy to wyższa wieża kościoła Mariackiego. Ma jednak pewną wadę. Jest otwarta jedynie w sezonie i w wyznaczonych godzinach. Tadeusz Czernek, kierujący ruchem turystów w bazylice, zdradza, że najlepiej tu przychodzić po deszczu, wtedy widoki są cudowne. Po 239 stopniach wieży wspina sie rocznie ok. 10 tys. turystów. Zabytkowe centrum miasta można też podziwiać z tarasu Akademii Muzycznej i kawiarenek hoteli Poleski (ul. Sandomierska 6) i Pod Wawelem (plac Na Groblach 22)
W 2004 roku oglądanie Krakowa z góry umożliwiło sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. W wieży świątyni na wysokości 46 m urządzono taras widokowy.

Już w marcu będziemy mogli zobaczyć Kraków ze 150 m. To zasługa najnowszej krakowskiej atrakcji - balonowej platformy widokowej. - Umiejscowiona na bulwarze Inflanckim gondola podwieszona do balonu napełnionego helem będzie unosić ok. 20 pasażerów - mówi Marek Kufel, współwłaściciel atrakcji. To pierwszy taki punkt widokowy w Polsce. Podobnymi platformami widokowymi może się pochwalić niewiele miast na świecie. Wśród nich są m. in. Rzym, Paryż i Sztokholm. Internauci zakochani w Krakowie zdradzają, że cudowne panoramy można podziwiać także w Swoszowicach. W tych rejonach znajduje się punkt widokowy, z którego widać najpełniejszą panoramę miasta. To miejsce przy ulicy Droga Rokadowa. Świetny widok rozciąga się także ze Skałek Twardowskiego.

Warto także pojechać do Chorągwicy (22 km od centrum miasta). W tej położonej na wysokości 430,5 m n.p.m. wsi zlokalizowanych jest kilka punktów widokowych. Z okolic kościoła rozciąga się rozległy widok na Kraków, Wieliczkę i Puszczę Niepołomicką. Przy dobrej widoczności można zobaczyć także Tatry. O udostępnieniu turystom wieży kościoła Bożego Ciała myślą kanonicy regularni laterańscy. Chcą w ten sposób rozreklamować świątynię. Ksiądz Dariusz Kaczyński, przeor kanoników, mówi, że otwarcie wieży możliwe będzie jednak dopiero po jej gruntownej modernizacji. O punkcie widokowym marzą też właściciele Szkieletora. - Chcielibyśmy na ostatniej kondygnacji urządzić restaurację, której goście będą mieli zapierający dech w piesiach widok na Kraków - zdradza Szymon Duda z GD&K. - Na razie sprawdzamy kwestie techniczne.

od 12 lat
Wideo

Kraków - wymiana schodów ruchomych na dworcu głównym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto