MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tak wyglądała Warszawa 900 lat temu. Niesamowite rekonstrukcje cyfrowe średniowiecznej stolicy

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Jak wyglądała stolica w okolicach X i XI wieku? Na to pytanie stara się odpowiedzieć archeolog i grafik komputerowy, Mateusz Osiadacz. Badacz odtworzył cyfrowo grodzisko Bródno Stare na Targówku. Dzięki stworzonym przez niego grafikom możemy przenieść się w czasie o setki lat. Szczegóły w artykule poniżej.

Początki Warszawy na Bródnie

W okolicach X i XI wieku na terenie Warszawy powstał pierwszy gród. Znajdował się on w okolicach dzisiejszego Lasu Bródnowskiego. Kilkaset lat temu był to teren bardzo wilgotny i w znacznej mierze zabagniony. Piaszczyste łachy poprzecinane były licznymi strumieniami i rzeczkami zasilającymi Narew oraz Wisłę. Obecnie trudno jest nam to sobie wyobrazić, ponieważ teraz znajduje się w tym miejscu las. Na szczęście dzięki pracy Mateusza Osiadacza nie musimy tego robić - archeolog jest w trakcie cyfrowego odtwarzania grodziska.

Tak wyglądała Warszawa 900 lat temu. Niesamowite rekonstrukc...

- Rekonstrukcja oparta została na bogatej dokumentacji wykopaliskowej powstałej w wyniku badań archeologicznych, które były prowadzone na stanowisku Bródno Stare przez pracowników Państwowego Muzeum Archeologicznego od 1949 roku do początków XXI wieku – mówi Mateusz Osiadacz, na co dzień pracownik Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.

Czym jest Bródno Stare?

Jak informuje badacz, Bródno Stare to najstarszy gród na terenie dzisiejszej Warszawy. Pierwsi osadnicy pojawili się tam pod koniec IX wieku, czyli prawie sto lat przed Chrztem Polski. – Gród spłonął w pierwszej połowie XI wieku, osada przetrwała jednak dłużej. Później jej mieszkańcy prawdopodobnie przenieśli się i założyli w miejscu odległym o kilkaset metrów nową osadę, która funkcjonowała od XI do XIII wieku – mówi Osiadacz. Jednak co najważniejsze, od powstania grodu możemy mówić o ciągłości osadniczej w Warszawie.

W 2019 roku Mateusz Osiadacz wygrał konkurs stypendialny miasta stołecznego Warszawy, w ramach którego ma za zadanie wykonać trójwymiarową rekonstrukcję wczesnośredniowiecznego grodziska Bródno Stare na Targówku i stworzyć krótkometrażową animację. Na grafikach widzimy m.in. klasyczną ''wikińską'' tarczę, chatę, w której znajduje się palenisko, drewniane czerpaki i stołki, a także przyrodę tego regionu.

Zobaczcie niesamowite wizualizacje pierwszej osady na terenie Warszawy:

Tak wyglądała Warszawa 900 lat temu. Niesamowite rekonstrukc...

Jak podkreśla archeolog na swoim Facebooku, ''grodzisko na Bródnie to najstarsza średniowieczna osada na terenie dzisiejszej Warszawy, dysponująca w dodatku systemem fortyfikacji. Miała charakter plemienny i w X wieku rozwijała się poza granicami oraz zwierzchnictwem państwa Piastów. Odkryte na terenie grodziska i jego bezpośrednich okolic znaleziska wskazują na liczne kontakty jego mieszkańców z odległymi regionami, a wykopaliska, starannie prowadzone od lat powojennych, pozwoliły określić funkcję wielu obiektów archeologicznych, wyjątkowo dobrze zachowanych jak na nasze warunki geograficzne''.

Więcej informacji o pierwszej osadzie na terenie stolicy znajdziecie na stronie internetowej Osiadacza.

- Mam nadzieję, że projekt przysłuży się rozpropagowaniu wiedzy o grodzisku na Bródnie, które jest stanowiskiem absolutnie wyjątkowym - podsumował archeolog.

Nie przegapcie

Spośród mieszkańców Pragi-Południe 748 to obcokrajowcy zameldowani na pobyt stały. Jaka narodowość dominuje w tej dzielnicy? Sprawdźcie TOP10: 
1. Ukraińcy - 161
2. Rosjanie, Białorusini - po 48 osób z każdej narodowości
3. Francuzi - 45
4. Brytyjczycy - 37
5. Wietnamczycy - 35
6. Niemcy -  31
7. Hiszpanie - 26
8. Włosi - 25
9. Bułgarzy - 18
10. Czesi - 15

Co interesujące, w Warszawie na stałe mieszka tylko 3 Ekwadorczyków - jeden z nich osiedlił się właśnie na Pradze-Południe. 

Natomiast 1947 obcokrajowców to osoby zameldowane na Pradze-Południe na pobyt czasowy. 
1. Ukraińcy - 902
2. Białorusini - 179
3. Francuzi - 150
4. Wietnamczycy - 96 
5. Hindusi - 90
6. Rosjanie -  51
7. Turcy - 36
8. Włosi - 26
9. Tadżycy - 23
10. Pakistańczycy, Tunezyjczycy, Brytyjczycy - po 18 osób z każdej narodowości

Jedyny Nikaraguańczyk, który czasowo mieszka w Warszawie, osiedlił się na Pradze-Południe. (Nikaragua to państwo w Ameryce Środkowej).

Z jakich krajów pochodzą mieszkańcy Warszawy? Na Woli najwię...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rusza 61. Festiwal w Opolu. Znamy szczegóły

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto