Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak wyglądała Warszawa w latach 40. Niezwykłe zdjęcia stolicy w odbudowie. Widać już wpływ socrealizmu

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Budowa Trasy W-Z - ciągu komunikacyjnego Wschód-Zachód. Nz. prace ziemne i drogowe na wschodnim odcinku trasy (wlot jezdni do tunelu od strony ulicy Miodowej); w głębi gmach odbudowywanego Pałacu Biskupów Krakowskich (P) oraz kościół pw. św. Anny wraz z dzwonnicą (C) - widok z nowobudowanej ulicy Kapucyńskiej.
Budowa Trasy W-Z - ciągu komunikacyjnego Wschód-Zachód. Nz. prace ziemne i drogowe na wschodnim odcinku trasy (wlot jezdni do tunelu od strony ulicy Miodowej); w głębi gmach odbudowywanego Pałacu Biskupów Krakowskich (P) oraz kościół pw. św. Anny wraz z dzwonnicą (C) - widok z nowobudowanej ulicy Kapucyńskiej. Polska Agencja Prasowa
Jak wyglądała Warszawa w drugiej połowie lat 40.? To miasto odbudowujące się z gruzów. Do stolicy wrócili pracownicy, dawni mieszkańcy, którzy znów chcieli i mogli tu mieszkać. Wojna "przeorała" miasto, zabrała jego wyjątkowy wielokulturowy aspekt. Wieli Warszawiaków zginęło, inni wyprowadzili się na zawsze. Zniknęły zabytki, nowoczesne obiekty, wiele domów i wszystkie mosty. Jednak w latach 1945-49 do stolicy wróciło życie. Wybraliśmy najciekawsze, naszym zdaniem, zdjęcia z tego okresu.

Druga połowa lat 40. Warszawa, dzięki ogromnej pracy mieszkańców, powoli odbudowuje się ze zniszczeń wojennych. To wciąż miasto ruin, jednak teraz wróciło do niego życie. Zebraliśmy najciekawsze, naszym zdaniem, fotografie pokazujące pierwsze kilka lat po wojnie 1945-1949. W propagandzie komunistycznej to okres wielkich budów. Odbudowane zostaje Stare Miasto, powstaje most Średnicowy, a nad Wisłę powraca pomnik Syrenki. W architekturze pojawia się socrealizm z wielkimi, częściowo przeskalowanymi projektami, jak trasa W-Z, osiedle „przodowników pracy” na Mariensztacie czy Pałac Kultury i Nauki.

Budowa Trasy W-Z - ciągu komunikacyjnego Wschód-Zachód. Nz. prace ziemne i drogowe na wschodnim odcinku trasy (wlot jezdni do tunelu od strony ulicy Miodowej); w głębi gmach odbudowywanego Pałacu Biskupów Krakowskich (P) oraz kościół pw. św. Anny wraz z dzwonnicą (C) - widok z nowobudowanej ulicy Kapucyńskiej.

Tak wyglądała Warszawa w latach 40. Niezwykłe zdjęcia stolic...

Na jednym ze zdjęć – które prezentujemy poniżej - widać tramwaj przecinający skrzyżowanie ul. Marszałkowskiej i al. Jerozolimskich. To współczesne Rondo Dmowskiego, jeszcze przed wyburzeniem okolicznych kamienic. W tle dworzec autobusowy powstały na gruzach przedwojennego, kolejowego Dworca Głównego oraz ruiny. W oddali widać jeden z najwyższych punktów stolicy, mierzący 51,5 metra wieżowiec PAST-y, w czasie Powstania zdobyty przez Polaków w spektakularny sposób.

Ale to zdjęcie jest charakterystyczne z innego powodu. W ruinach, pokazywanych setki razy, znów pojawiło się życie. Na pierwszym planie widzimy przystanek tramwajowy, na którym czekają setki Warszawiaków. Ubrani w płaszcze i kaszkiety. Palący papierosy. Zapewne spieszą się do pracy. Prowadzą w miarę normalne życie, mimo że każdy z nich stracił dobytek, być może bliskich, przeżył wojnę, a większość także tragedię Powstania.

Śródmieście stolicy. Widok na skrzyżowanie ulicy Marszałkowskiej z Alejami Jerozolimskimi (L) i aleją Władysława Sikorskiego (P). W głębi dworzec autobusowy Państwowej Komunikacji Samochodowej między Al. Jerozolimskimi i ul. Chmielną. Lata 1946-49. Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto