Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Błysk, mat, kolor", czyli tak wyglądała Warszawa w latach 90. Jak stolica wyglądała trzydzieści lat temu?

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Sentymentalna podróż do stolicy z lat 90.
Sentymentalna podróż do stolicy z lat 90. Muzeum Warszawy
Lata 90. to była niezwykła dekada skrajności, przemian, szalonego wolnego rynku, galopującej inflacji czy szarej strefy. Przypominamy, cieszącą się ogromną popularnością, wystawę "Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90.", a więc fascynujący portret Warszawy tego okresu. Ponad tysiąc zdjęć i filmów autorstwa niemal stu osób - w tym znanych i wybitnych fotografów. Wystawa na przełomie roku 2022 i 2023 była dostępna w Muzeum Warszawy.

Takiej Warszawy już nie ma?

Opowiadając o tej wystawie czułem się nieco dziwnie, bo urodziłem się w 1994 roku i część z tych obrazków znam już tylko ze zdjęć. To niezwykłe jak zmieniły się niektóre warszawskie lokalizacje. Jarmark Europa, Cricoland, pierwszy McDonald w Sezamie, otwarcie metra, afisze wolnych wyborów i reklamy, handel z łóżek polowych, „szczęki” i jugokioski, Józef Tkaczuk, pierwszy dzień wiosny, ale też narkomania, bieda i strajki.

Sentymentalna podróż do stolicy z lat 90.

"Błysk, mat, kolor", czyli tak wyglądała Warszawa w latach 9...

Kto mieszkając w Warszawie lat 90. nie był na Stadionie Dziesięciolecia by kupić grę wideo albo podrabiane markowe ciuchy? Kto nie przymierzał na kartonie spodni albo butów na bazarze? Wystawa "Błysk, mat, kolor" w Muzeum Warszawy sięgnęła do archiwów profesjonalnych fotografów, fotoreporterek, artystów, ale i do prywatnych rodzinnych albumów - każdy z nas mógł ją widzieć bowiem inaczej. Pamiętam opowieść taty, gdy w "Smyku", w roku 1998, po raz pierwszy płacił kartą płatniczą zamiast gotówki. By zobaczyć ten proces zrobiło się niemal zbiegowisko.

Absolutną rewolucją było otwarcie metra, najpierw w 1995 roku do Politechniki, a w 1998 do stacji Centrum

Dziś to ogromny węzeł przesiadkowy, ale nadal nie ma bezpośredniego przejścia między stacją a dworcem Warszawa Śródmieście. Warszawa lat 90. wydaje się znacznie mniej zielona, mnóstwo aut, które coraz częściej nie były już dobrem luksusowym. Można było z łatwością kupić używany sprowadzany samochód. Nie było natomiast praktycznie ścieżek rowerowych, ale za to mnóstwo parkingów.

Stare zdjęcia Warszawy.
Sentymentalna podróż do stolicy z lat 90. Muzeum Warszawy

Warszawa lat 90. to także bazary. Nie było centrów handlowych, które tak dobrze dzisiaj znamy. To stragany na Stadionie Dziesięciolecia, Bazarze Różyckiego czy Bakalarskiej były miejscem, gdzie można było kupić praktycznie wszystko. No i oczywiście hale Kupieckich Domów Towarowych przy samym Pałacu Kultury i Nauki. Pojawiła się pierwsza Ikea, Biedronka, a także sieć sklepów MarcPol.

Historia o tamtej Warszawie

Podczas trwania wystawy premierę miał 10-odcinkowy podcast przygotowany dla Muzeum Warszawy przez Kamila Bałuka. Bałuk, reporter i podcaster, który specjalizuje się w tematach tej dekady, przyjrzał się latom 90. w Warszawie z dziennikarskim zacięciem. Temat każdego odcinka inspirowany był konkretnymi zdjęciami prezentowanymi na wystawie.

Polecjaka Google News - Warszawa NaszeMiasto
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto