Karol Adolf Beyer nazywany jest dziś "ojcem polskiej fotografii". Swoje atelier otworzył przy ul. Senatorskiej, w pałacu Błękitnym, w 1845 roku. Nazwał je „Zakład Daguerrotypowy Karola Beyer w Warszawie”. Zajął się nową, nieznaną do tej pory sztuką, fotografią. Beyer zaczynał od portertów, ale wychodząc na balkon swojej pracowni (mieściła się na pierwszym piętrze) uwieczniał także Warszawę. Co ciekawe, działalność narobiła mu sporo kłopotów. W 1861 roku uwiecznił wojskowe biwaki, które pojawiły się po wprowadzeniu stanu wojennego (Warszawa była pod zaborem rosyjskim). Za te zdjęcia tracił na pół roku do więzienia.
Zobacz niezwykłe zdjęcia Warszawy w kolorze
Takie barwy miała stolica pod koniec XIX wieku. Najstarsze z...
Postanowiliśmy - wykorzystując obecne możliwości - pokolorować historyczne zdjęcia. W zestawieniu umieściliśmy nie tylko fotografie Karola Beyera (datowane na lata 1860-1870), ale także późniejsze portrety Warszawy z przełomu XIX i XX wieku dostępne w bazie Narodowego Archiwum Cyfrowego. Wybraliśmy charakterystyczne miejsca stolicy. Warto pamiętać, że Warszawa była wtedy znacznie mniejszym miastem. Obejmowała głównie obecne Śródmieście oraz część Woli i Ochoty. A także część Pragi, która do 1791 roku była osobnym miastem.

Powyżej pokazujemy zdjęcie Karola Beyera wykonane najprawdopodobniej w 1864 roku, czyli tuż po zakończeniu Powstania Styczniowego. Na pierwszym planie widoczna ul. Krakowskie Przedmieście. Na wprost Kolumna Zygmunta, a po lewej Kościół św. Anny.
Oczywiście nie wszystkie kolory mogły zostać wiernie oddane. Programy graficzne nie zastąpią pracy koloryzatorów oraz historyków, którzy często miesiącami zastanawiają się nad tym, jakie kolory miały budynki, obiekty czy stroje spacerowiczów. Do kolorowania wykorzystaliśmy program MyHeritage, którzy wykorzystuje algorytmy uczenia maszynowego. To oznacza, że każde "pokolorowane" poprawia możliwości tego programu.
iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?