Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Takie cudo obok nas. Zagroda Inicjatyw Twórczych w Swołowie Cudem Polski 2023

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Wideo
od 16 lat
Zagroda Inicjatyw Twórczych w Swołowie (gm. Słupsk) Cudem Polski 2023. Tak zdecydowali czytelnicy magazynu National Geographic, którzy w każdym województwie wybrali jeden taki cud. Wyróżnienie to doskonała promocja nie tylko samego miejsca, ale całego regionu.

Do ostatniej chwili o miano cudu walczyło aż 48 najpiękniejszych, niebanalnych i często mało znanych miejsc z całego kraju. 

– Jestem przekonany, że ogromna popularność plebiscytu przygotowanego przez redakcję magazynu National Geographic Traveler i serwisu National-Geographic.pl we współpracy z 16 regionami Polski sprawi, że nowe Cuda Polski znajdą się na tegorocznej mapie wakacyjnych planów Polek i Polaków. W plebiscycie wzięła udział niebagatelna liczba ponad 123 tys. głosujących. W przypadku niektórych regionów walka o głosy trwała do ostatniej godziny. Dziś już wszystko jasne – z przyjemnością i dumą prezentujemy 16 miejsc, które zdobyło tytuły nowych Cudów Polski – zaznacza Łukasz Załuski, redaktor naczelny National Geographic i National Geographic Traveler. 

Wśród 16 laureatów z każdego województwa znalazła się Zagroda Inicjatyw Twórczych w Swołowie, w gminie Słupsk, która ukazuje wyjątkowość Swołowa oraz bogactwo kultury pomorskiej. To idealne miejsce do organizacji imprez kulturalnych, plenerów, koncertów czy zajęć edukacyjnych. Istnieje od maja 2022 roku.

- Zagroda Inicjatyw Twórczych w Swołowie to przepiękne miejsce – inwestycja zrealizowana przez Gminę Słupsk w partnerstwie z Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie. To zagroda, ale nie taka typowa zagroda, ponieważ dawne funkcje zostały zamienione na funkcje kulturalną, noclegową oraz kawiarnię. Tutaj odbywają się koncerty, warsztaty, różne inicjatywy twórcze. Cały czas mamy tu gości, którzy korzystają z tej oferty – mówi Włodzimierz Wolski, kierownik Zagrody Inicjatyw Twórczych w Swołowie.

Swołowo znane jest jako kraina w kratę i cała zagroda została zrekonstruowana właśnie w stylu szachulcowym. Jest to miejsce klimatyczne, z duszą, które szczególnie upodobali sobie artyści – muzycy, malarze, czy zielarze. Tu cały czas coś się dzieje.

- Już 2 sierpnia rozpoczynamy warsztaty muzyczne. Zawitają do nas świetni muzycy – między innymi takie sławy jak Jerzy Styczyński z Dżemu, Marek Raduli z Budki Suflera, Bartek Miarka – gitarzysta Anity Lipnickiej, czy Alicja Janosz, która niegdyś wygrała „Idola” będą uczyć młodzież, ale także dorosłych w trakcie warsztatów, które odbywają się pod patronatem Festiwalu Legend Rocka i Starosty Powiatu Słupskiego. To całe wydarzenie zakończy koncert Bartka Miarki z Sebastianem Riedlem poprzedzone występem Sakwy Blues Band, naszego lokalnego zespołu. Chwile później – w dniach 11-12 sierpnia na niebie nad latawcem zobaczymy kilkadziesiąt latawców, które pojawią się w ramach Festiwalu Latawców. W kolejnych dniach – Święto Matki Boski Zielnej obchodzone rokrocznie w Swołowie. My włączamy się w to święto i organizujemy u nas warsztaty ogrodniczo -zielarskie, linorytu , kosmetyczne. Będzie też wykład połączony ze spacerem ekologicznym i stoiska zielarskie – zaprasza Włodzimierz Wolski, który nie ukrywa, że wyróżnienie to ogromna duma, ale i prestiż dla tego miejsca.
- Znaleźć się obok takich miejsc jak Monopolis w Łodzi, czy Pustynia Błędowska, to ogromne wyróżnienie. Informacja poszła w świat i mam nadzieję, że przełoży się to liczbę gości – mówi Wolski.

Zrewitalizowana Zagroda nr 5 w Swołowie z XIX w. to główne zadanie projektu realizowanego przez Gminę Słupsk - „Wzmocnienie potencjału pomorskiej Krainy w Kraty poprzez rewitalizację zabytkowych budynków szkieletowych wraz z restauracją organów kościelnych we wsi Swołowo na potrzeby mieszkańców Pomorza i innych regionów Polski”. Gmina Słupsk stała się właścicielem starej zrujnowanej Zagrody i przez lata pieczołowicie ją wyremontowała, wykorzystując tradycyjne metody ciesielki i stolarki oraz naturalne materiały.

Odrestaurowana Zagroda składa się z chaty (domu mieszkalnego) z pracowniami artystycznymi i pokojami gościnnymi, stodoły w której mieści się Centrum Aktywności Lokalnej wraz ze Strefą Chillout oraz budynku bramnego, w którym siedzibę ma klubokawiarnia ze sklepem oraz lokalna OSP. W zabytkowym domu mieszkalnym znajdują się pomieszczenia wykorzystywane przez gości. W pokojach-pracowniach można wypoczywać oraz realizować działania artystyczne, gdyż w części stanowią pracownie przeznaczone dla artystów-rezydentów.

Zagroda Swołowo to idealne miejsce do organizacji imprez kulturalnych, plenerów, koncertów, sympozjów, spotkań z twórcami, spektakli, wernisaży, wystaw, projekcji filmowych, a także różnego rodzaju warsztatów czy zajęć edukacyjnych.

Pięknie zagospodarowana przestrzeń sprawia, że tu czas płynie wolniej i stwarza możliwości do obcowania z naturą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Takie cudo obok nas. Zagroda Inicjatyw Twórczych w Swołowie Cudem Polski 2023 - Głos Pomorza

Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto