Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Takiego pociągu nie było od dawna

gonzo19
gonzo19
Premier Donald Tusk jechał na pogrzeb pary prezydenckiej specjalnym rządowym pociągiem, który trasę Warszawa-Kraków pokonał w 2 godz. i 35 min.

W związku z uroczystościami żałobnymi w Warszawie w sobotę i pogrzebem Lecha i Marii Kaczyńskich w Krakowie w niedzielę powstały liczne utrudnienia w komunikacji samochodowej. Najpewniejszym środkiem komunikacji okazały się pociągi.

Przede wszystkim po raz pierwszy na taką skalę przewoźnicy kolejowi honorowali wzajemnie swoje bilety, oznacza to, że np. podróżny, który miał wykupiony bilet na pociąg TLK spółki PKP Intercity mógł odbyć podróż pociągiem InterRegio spółki Przewozy Regionalne.

Pociągi Solidarności

Przewozy Regionalne (przewoźnik należący samorządów województw) w sobotę i niedzielę uruchomiły lub wzmocniły 90 pociągów do Warszawy i Krakowa. W kilkunastu przypadkach wydłużono trasy pociągów planowych.

Przewoźnik podstawił także pociągi specjalne na zamówienie Urzędów Marszałkowskich województw Dolnośląskiego, Świętokrzyskiego i Podkarpackiego, Urzędu Miasta Katowice.

Uruchomiono także specjalny Pociąg Akademicki relacji Łódź-Warszawa, aby ułatwić studentom łódzkich uczelni dojazd na uroczystości żałobne. Związkowcy z NSZZ Solidarność Regionu Poznań dojechali na uroczystości w Warszawie i Krakowie specjalnym "Wielkopolskim Pociągiem Solidarności”. Łącznie w pociągach specjalnych zapewniono dodatkowych 5.000 miejsc.

42 dodatkowe pociągi Intercity

PKP Intercity podwyższyła o 20.000 liczbę miejsc w 42 dodatkowych pociągach do Warszawy i Krakowa oraz w wagonach dołączonych do kursujących planowo składów a ponad 700 dodatkowych pracowników czuwało nad bezpieczeństwem i komfortem podróżnych.

Pociąg rządowy

W niedzielę spółka uruchomiła na zamówienie Rządu cztery pociągi nadzwyczajne. Jednym z nich na uroczystości do Krakowa pojechały najważniejsze osoby w państwie: Marszałkowie Sejmu i Senatu, Prezes Rady Ministrów wraz z członkami gabinetu oraz rodzina pary prezydenckiej. Pociąg został wybrany jako najpewniejszy i najszybszy środek lokomocji - czas jazdy wyniósł jedynie 2 godz. 35 min. a więc o wiele szybciej niż przejazd samochodem czy autobusem na tej trasie.

Był to pierwszy od lat przypadek uruchomienia pociągu przewożącego najważniejsze osoby w państwie. W składzie znajdowało się 14 wagonów pierwszej klasy, wagon konferencyjny i wagon restauracyjny a ciągnęła go najnowocześniejsza lokomotywa w polskich barwach - Eurosprinter. Osobny pociąg przewiózł grupę kilkuset dziennikarzy - pociąg ten został zamówiony przez Centrum Informacyjne Rządu.

Pociągi dla Radomia i Płocka

Koleje Mazowieckie (przewoźnik samorządowy w województwie mazowieckim) w sobotę i niedzielę uruchomiły ponad 40 dodatkowych pociągów. 18 kwietnia Koleje Mazowieckie uruchomiły sześć dodatkowych pociągów, w tym na zamówienie Urzędów Miasta Radomia i Płocka.

Specjalna ochrona i pomoc
Na dworcach Warszawa Centralna i Kraków Główny wprowadzone dodatkowe siły policji, SOK oraz ochrony. Podróżnym pomagali harcerze i wolontariusze Pokojowego Patrolu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy udzielając informacji o sposobie dotarcia do miejsc, gdzie odbywały się uroczystości a wracających kierując do odpowiednich pociągów. Wolontariusze Pokojowego Patrolu WOŚP zapewnili także zabezpieczenie medyczne dla podróżnych oraz odprawy w pociągach nadzwyczajnych.

Bez samolotów

Na wzmożony ruch związany z uroczystościami żałobnymi i pogrzebowymi nałożyły się jeszcze utrudnienia związane z zamknięciem dla ruchu lotniczego przestrzeni powietrznej nad Polską i odwołaniem planowych lotów. Liczni pasażerowi samolotów zostali zmuszeni do podróżowania pociągami. Wszystkie pociągi międzynarodowe do i z Polski zostały wzmocnione dodatkowymi wagonami.

Newralgiczny poranek

Największy ruch podróżnych zaobserwowano w piątek wieczorem oraz we wszystkich porannych pociągach do Krakowa. Otwarte były niemal wszystkie kasy na głównych dworcach kolejowych. Najdłuższe kolejki ustawiały się do kas międzynarodowych na Dworcu Centralnym.

Do godziny 20:30 stacja Kraków Główny wyprawiła prawie wszystkich pielgrzymów wracających z uroczystości pogrzebowych. Niektóre pociągi bywały opóźniane po to, by umożliwić wszystkim pasażerom dotarcie do swoich domów jeszcze w dniu dzisiejszym. Nie wydarzyły się żadne poważne incydenty wymagające interwencji służb medycznych.

Źródło:
Rząd jechał pociągiem. Z Warszawy do Krakowa w 2 godz. 35 min.
Gazeta Pomorska

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto