Nasza Loteria

Takiej Warszawy już nie ma. Niezwykłe archiwum zdjęć mieszkańców. Sentymentalna podróż do przeszłości

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Społeczne Archiwum Warszawy / Fot. Marta Zielińska
Wiele osób nie wie o jego istnieniu, tymczasem w zbiorach ma już ponad dwa tysiące zdjęć i to autorstwa mieszkańców stolicy. Społeczne Archiwum Warszawy tworzą warszawiacy przekazując zdjęcia z różnych epok, ukazujące miasto właśnie ich oczami. To dzieło niezwykłe, a my zapraszamy na próbkę tego, co można tam znaleźć.

Zobaczyć można na nich m.in. zakupy na Kercelaku, spacer brzegiem Wisły w latach 30., czy tętniącą życiem Wolę na chwilę przed wybuchem Powstania. Fotografie pochodzą z rodzinnych albumów warszawiaków. Poza wartością sentymentalną niosą cenne informacje o zmieniającym się mieście: jego przestrzeni, transporcie czy ówczesnej modzie – informują jego twórcy, z inicjatywy „Tu było, tu stało”.

Takiej Warszawy już nie ma. Niezwykłe archiwum zdjęć mieszka...

- Archiwum powstało w 2016 roku, z potrzeby dokumentowania znikającej i zmieniającej się warszawskiej architektury po 1989 roku. Likwidacji kina W-Z, kina Skarpa czy Moskwa. Nie wszystkie znikające obiekty są sfotografowane i nie ma ich w oficjalnych archiwach. Dlatego wpadliśmy na pomysł zbierania ich wśród ludzi, mieszkańców. Powstał pomysł stworzenia większej bazy, archiwum. Dokumentowania zmiany która cały czas zachodzi oczami mieszkańców w Warszawi, gdzie narracja będzie właśnie oddolna. Będzie pochodzić od mieszkańców – opowiada nam Patrycja Jastrzębska.

Ważną częścią zbiorów Społecznego Archiwum Warszawy są przedstawienia budynków, które zniknęły z powierzchni miasta lub zostały zupełnie przekształcone – m.in. żoliborski CIECH, kina: W-Z, Sawa i Moskwa, czy Fabryka Kamlera na Woli. Fotografie zgromadzone w SAW to również cenne źródło wiedzy o warszawskim transporcie publicznym, modzie, motoryzacji i codzienności mieszkańców miasta. Najstarsze fotografie pochodzą z początków XX w., najnowsze już z XXI wieku – możemy przeczytać na stronie tubylotustalo.pl.

Osiedle Za Żelazną Bramą w latach 80.
Społeczne Archiwum Warszawy / zbiory rodziny Mirosawa Szewczyka

Na zdjęciach, które prezentujemy zobaczycie m.in.:

  • budowę hotelu Forum (dziś Novotel),
  • Bogusz Center,
  • Kino Moskwa,
  • Wisła i Most Poniatowskiego w 1938 roku,
  • przedwojenną Puławską,
  • Wisłę, która wylała w 1980 roku i wiele innych.

Twórcy zachęcają do przeglądania i dodawania swoich fotografii do Społecznego Archiwum Warszawy. Więcej na jego temat dowiecie się tutaj: https://www.tubylotustalo.pl/spoleczne-archiwum-warszawy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

szkolenie wojsko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto