Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Taniec brzucha na salonach. Wygraj książkę "Tancerka z Kairu" [konkurs]

MM Warszawa
MM Warszawa
MM Warszawa
Mamy dla Was trzy egzemplarze książki "Tancerka z Kairu" autorstwa DeAnny Cameron.

Kim była tajemnicza kobieta, która tańcem brzucha uwiodła purytańskich Amerykanów? Jak to się stało, że dzięki niej wiele kobiet oswoiło się ze swoją cielesnością i nauczyło czerpać z niej przyjemność? Jakie sekrety skrywa historia jej życia?

Mówili na nią Little Egypt. Była Syryjką o bujnych kształtach i bardzo ponętnej sylwetce. To ona ukradła całe przedstawienie i stała się gwiazdą wieczoru na Wystawie Światowej w Chicago w 1893 roku. Jej taniec brzucha był czymś nie tylko egzotycznym, ale też wyjątkowo odważnym dla dość purytańskich w tamtych czasach Amerykanów. A jednak Little Egypt zdołała uwieść publiczność i wprowadzić ten taniec na salony.

Taniec kobiecej wolności

Historia syryjskiej tancerki stała się inspiracją dla powieści "Tancerka z Kairu" DeAnny Cameron, która ukazała się w Polsce nakładem Wydawnictwa Otwartego. Autorkę szczególnie zafascynowało właśnie to, jak ogromne wrażenie na Amerykanach pod koniec XIX wieku zrobiły tancerki brzucha.

- Rzuciły wyzwanie obowiązującemu porządkowi i definicji bycia kobietą – mówi DeAnna Cameron. - Prezentowały kobiecy wizerunek, który łamał zasady obyczajowe w amerykańskim społeczeństwie, począwszy od stylu ubierania, poprzez sposób w jaki nabierały pewności siebie, a skończywszy na tym jak żyły

W swojej powieści pisarka stara się zestawić te dwa światy. Główna bohaterka, Amerykanka Dora, pragnąc zdobyć uznanie apodyktycznego męża, angażuje się w przygotowania do Wystawy Światowej. Pod jej opiekę trafia grupa tancerek brzucha z Egyptu. Dora, zafascynowana ezgotycznym tańcem, dającym poczucie wolności, zaczyna inaczej patrzeć na swoje dotychczasowe życie. Odkrywa czym jest pasja, odwaga i namiętność i dostrzega, jak bardzo brakuje tego w jej świecie idealnej żony.

Tajemnica Little Egypt

Niektórzy twierdzą, że historia Little Egypt to tylko legenda. Rzeczywiście, na Wystawie Światowej zaprezentowano program artystyczny „Na ulicy w Kairze”, w którym wystąpiła Farida Mazar Spyropoulos. To ponoć do niej przylgnęło imię Little Egypt, które szybko stało się przydomkiem wszystkich występujących na Zachodzie tancerek brzucha.

A było ich coraz więcej. W krótkim filmie Thomasa Edisona z 1896 roku Coochee Coochee Dance zagrała Fatima Djemille. Kolejną Little Egypt została okrzyknięta Ashea Wabe – niesforna tancerka, która miała zostać aresztowana po tym, jak tańczyła nago na Piątej Alei z okazji wieczoru kawalerskiego.

W 1910 roku w Palace w Prescot pojawiła następna się tancerka tytułująca się Little Egypt. Niektórzy świadkowie rozpoznali w niej wtedy czterdziestoletnią wówczas Faridę Marię Spyropoulos – pierwszą, prawowitą Little Egypt. Ale jej legenda kryje więcej zagadek. Archiwa Sharlot Hall Museum są w posiadaniu fotografii egzotycznej tancerki, znanej właśnie jako Little Egypt. Rzecz w tym, że osoba na fotografii to z pewnością nie Farida Mazar Spyropoulos.

Obudzić w sobie pasję

Coraz częściej poddaje się dziś w wątpliwość istnienie tylko jednej Little Egypt, rozdzielając to legendarne miano między kilka tancerek. Jednak do umysłów wierzących w siłę amerykańskiego snu najbardziej przemawia historia Faridy Marii Spyropoulos, żony biznesmena i restauratora greckiego pochodzenia, której nauka tańca brzucha pozwoliła wyrwać się z domowych pieleszy, obudzić w sobie pasję i pożądanie, a także uwolnić się z ciasnych społecznych konwenansów. I to właśnie jej biografia była inspiracją dla powieści "Tancerka z Kairu".

Sam taniec brzucha, który wywodzi się z rejonów Północnej Afryki i Bliskiego Wschodu ma w sobie wymowną symbolikę. Płynne ruchy brzucha i miednicy świadczą o kulcie płodności, są kwintesencją kobiecości. Nie jest tak sformalizowany jak klasyczne tańce towarzyskie, przez co daje szansę autentycznego wyrażania emocji. Wymaga on od kobiety akceptacji swojego ciała i oswojenia się z własną seksualnością, przez co nierzadko pełni funkcję terapeutyczną.

UWAGA! KONKURS!

Do rozdania mamy trzy egzeplarze książki "Tancerka z Kairu" DeAnny Cameron. Napiszcie w komentarzu pod tym tekstem, co najbardziej fascynuje Was w kulturze arabskiej i dlaczego.

Na Wasze komentarze czekamy do 29 marca do godz. 9.00. Jeszcze tego samego dnia podamy nicki zwycięzców (również w komentarzu pod tekstem). Szczęśliwców prosimy o przysłanie maila z imieniem i nazwiskiem oraz adresem zamieszkania w treści zatytułowanego TANCERKA Z KAIRU na adres [email protected] do 1 kwietnia do godz. 20.00.

Nagrody będą wysyłane pocztą, dlatego prosimy o uzbrojenie się w cierpliwość.

Uwaga! W konkursie mogą brać udział tylko zarejestrowani użytkownicy.

Pozostałe konkursy znajdziesz w naszym serwisie:

Konkursy MM Warszawa


* Uwaga: konkurs przeznaczony jest dla zarejestrowanych użytkowników. Przed wpisaniem komentarza należy się zalogować. Konkurs nie jest grą losową w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 1992 r. o grach losowych i zakładach wzajemnych z późniejszymi nowelizacjami. Nagrody w konkursie otrzymają autorzy najciekawszych komentarzy. O wyborze zwycięzców zadecyduje jury, w skład którego wejdą przedstawiciele redakcji MM Warszawa.
Uczestnikiem konkursu może być każda osoba fizyczna, pod warunkiem, że nie jest pracownikiem / współpracownikiem firmy Media Regionalne Sp. z o.o. (wydawca MM Warszawa) lub podmiotów od niej zależnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto