Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tańszy prąd, ale tylko w nocy

Mirosława Książek
W mieszkaniach wszystko jest na prąd. Trudno oszczędzać, jeśli ma się małe dzieci - mówi Małgorzata Bogdańska, lokatorka budynku przy ul. Czyżowickiej. Fot. AAgnieszka Materna
W mieszkaniach wszystko jest na prąd. Trudno oszczędzać, jeśli ma się małe dzieci - mówi Małgorzata Bogdańska, lokatorka budynku przy ul. Czyżowickiej. Fot. AAgnieszka Materna
Nawet 900 złotych rocznie można zaoszczędzić na ogrzewaniu elektrycznym, jeśli skorzysta się ze specjalnych, dwutaryfowych liczników. Do takiej inwestycji urzędnicy z Wodzisławia i pracownicy firmy Vattenfall namawiają ...

Nawet 900 złotych rocznie można zaoszczędzić na ogrzewaniu elektrycznym, jeśli skorzysta się ze specjalnych, dwutaryfowych liczników. Do takiej inwestycji urzędnicy z Wodzisławia i pracownicy firmy Vattenfall namawiają mieszkańców bloku socjalnego przy ulicy Czyżowickiej. Lokatorzy, bojąc się kolosalnych rachunków za prąd, słabo grzeją i nie wietrzą mieszkań, przez co plagą stał się grzyb na ścianach.

Kto to wymyślił, żeby lokale socjalne, gdzie mieszkają najbiedniejsi, były ogrzewane w najdroższy sposób, czyli prądem? - denerwuje się Iwona Borowska, lokatorka budynku po byłej oczyszczalni ścieków Karkoszka przy ulicy Czyżowickiej, na peryferiach Wodzisławia. Przed sezonem grzewczym miesięcznie wodzisławianka płaciła za energię elektryczną 184 złote. - To w zimie, jak włączę kaloryfer, rachunki wyniosą po 600 złotych. Skąd na to wezmę? - martwi się kobieta.

Wizja wysokich rachunków za prąd spędza sen z powiek wielu mieszkańcom budynku. - Mam dwa pokoje z kuchenką i łazienką, troje małych dzieci i męża pracującego za granicą. Teraz płacę około 100 złotych miesięcznie za prąd, bo mocno oszczędzamy. Ale co będzie zimą? - zastanawia się Małgorzata Bogdańska.

Żeby lokatorzy, którzy i tak są już zadłużeni w różnych instytucjach, nie zadłużali się jeszcze bardziej, rok temu, gdy uruchamiano lokale na Czyżowickiej, założono specjalne liczniki na kartę, czyli tak zwane pre-paidy. Lokator mógł zużyć tyle prądu, ile impulsów miał na karcie, którą kupował. Teraz urzędnicy zastanawiają się nad wprowadzeniem nowych liczników, tak zwanych dwutaryfowych. Dostawca energii czyli firma Vattenfall przygotował specjalną ofertę, według której prąd w godzinach od 22. w nocy do 6. rano i między 13. a 15. jest tańszy niż w pozostałych okresach dnia.

- Jeśli lokator będzie rygorystycznie przestrzegał tych reguł i włączał ogrzewanie na noc, a wyłączał rano, znacznie zaoszczędzi. A jednocześnie nie będzie marznął, bo w mieszkaniu powinien mieć temperaturę około 20 stopni Celsjusza - przekonuje Arkadiusz Taczykowski z Vattenfall.

Firma w porozumieniu z władzami miasta chce bezpłatnie wymieniać mieszkańcom Czyżowickiej obecne liczniki na dwutaryfowe. Urzędnikom, którzy na remont i adaptację potężnego biurowca po oczyszczalni wydali 1,2 mln złotych zależy, by ludzie tak ogrzewali mieszkania, żeby nie pojawiała się w nich pleśń. A to obecnie jest na porządku dziennym w socjalach. - Grzyb pojawia się zarówno na niższych piętrach, jak i w mieszkaniach położonych wyżej. Ludzie oszczędzają energię, nie wietrzą mieszkań, żeby nie uciekało ciepło. To niestety kończy się pojawieniem się pleśni na ścianach - mówi Barbara Chrobok, rzeczniczka magistratu.

Po skargach lokatorów miasto zleciło ekspertyzę stanu technicznego budynku. Audyt wykazał, że obiekt został wybudowany zgodnie z obowiązującymi normami, a podjęte inwestycje termomodernizacyjne pozwalają ograniczyć wydatki związane z jego ogrzewaniem. - Przeprowadzony audyt wyraźnie wskazał, iż oszczędności należy szukać w samym systemie ogrzewania. Rozwiązaniem problemu jest racjonalne wykorzystywanie pieców i dobranie odpowiedniej taryfy energetycznej, która pozwoli zminimalizować koszty - mówi wiceprezydent Aleksandra Chudzik.

Czy mieszkańcy zdecydują się na zmianę taryf? - Mam przy piecu tak zwany konwektor, który pozwala na mniejsze zużycie prądu, a jednak w mieszkaniu jest dość ciepło. Trzeba oszczędzać, ale też nie wolno zapominać, że tu są rodziny z małymi dziećmi - mówi Barbara Błaszkiewicz, mieszkanka bloku przy Czyżowickiej.

W sumie w budynku mieszka 25 rodzin. Z oferty Vattenfalla dotyczącej liczników dwutaryfowych mogą jednak korzystać nie tylko mieszkańcy lokali socjalnych, ale wszyscy zainteresowani wodzisławianie.

Wyliczyli oszczędności

Ekspertyza wykonana przez Vattenfall dotycząca "realizacji przedsięwzięć zmniejszających koszty zużycia energii elektrycznej" stwierdza, że przy podwójnej taryfie (tańszy prąd w godzinach 22.-6. i 13.-15., liczony na osobnym liczniku) oszczędności z tytułu ogrzewania mieszkania prądem w ciągu roku mogą wynieść:

- dla mieszkania na parterze o powierzchni ok. 22 metrów kw. - do 400 zł;

- dla mieszkania na 1 piętrze o powierzchni 35 metrów kw. - 560 zł;

- dla mieszkania na drugim piętrze, o powierzchni powyżej 40 metrów kw. - do 900 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto