Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Targówek i Bródno od stu lat w Warszawie. Zobacz, jak zmieniły się te tereny [GALERIA]

Redakcja
Hotel i klub "Bródno" w Warszawie. Na zdjęciu lokalny zespół muzyczny.
Hotel i klub "Bródno" w Warszawie. Na zdjęciu lokalny zespół muzyczny. NAC Archiwum Fotograficzne Grażyny Rutowskiej
Targówek i Bródno dołączyły do granic Warszawy 8 kwietnia 1916. Przez ostatnie lat tereny, które kiedyś należały do szlachciców Targowskich, przeszły ogromne zmiany. Było tam wojsko, potem przemysł, a teraz rozwija się głównie budownictwo mieszkaniowe.

Targówek swoją nazwę zawdzięcza braciom Targowskim, którzy na tych terenach założyli wieś szlachecką. Pierwsze informacje datuje się mniej więcej na połowę XVI wieku. Potem tereny przechodziły z rąk do rąk, od Lubomirskich przez Płockich-Szydłowskich, aż po króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Teren, wtedy jako część Pragi (osobnego miasta) gwałtownie się rozwijał, aż do 1794 toku. Wtedy - podczas powstania kościuszkowskiego nastąpiła tzw. "Rzeź Pragi". Bródno i Targówek zostało doszczętnie zniszczone.

W XIX wieku tereny traktowano jako peryferia. Znajdowały się tam niezbyt wytrzymałe domy, a w nich świeciły lampy naftowe. Nie było także wodociągów. Z powodu niskich cen zamieszkiwali tu głównie robotnicy i rzemieślnicy.

Poprawa przyszła wraz z przyłączeniem Targówka i Bródna do Warszawy. Od 8 kwietnia 1916 roku zabrano się do pracy. Rozpoczęto elektryfikację, a także prowadzono sieć wodociągów. Zaczęto też brukować ulice, a w dalszej perspektywie myślano nawet o tramwaju (powstał ostatecznie w 1924 roku). Prace przerwała II wojna światowa. Po konflikcie północno-wschodnia część stolicy znowu poszła w odstawkę.

Zmiany nastały w latach 60., gdy na Bródnie rozpoczęła się budowa osiedli z tzw. "wielkiej płyty". Było na nie ogromne zapotrzebowanie z powodu rozwoju fabryki samochodów osobowych na Żeraniu, huty przy ul. Radzymińskiej, fabryki amunicji i elektrociepłowni Żerań.

Gwałtowny rozwój doprowadził do sytuacji, że proletariat, mieszkający w blokach, mijał się z rolnikami i pracownikami PRG-u. W latach 70. powstaje Osiedle Targówek Mieszkaniowy, w związku z czym znaczna część domów zostaje wyburzona. Wtedy dzielnica zmienia swój charakter. Powstaje część nazwana Targówek Przemysłowy, rozbudowana zostaje komunikacja miejska i drogi. Dwie dekady później Targówek odłącza się z Pragi-Północ, a w 2004 roku zostaje odrębną dzielnicą Warszawy. Obecnie mieszka tu 124 tys. osób. To siódmy wynik wśród dzielnic Warszawy.


Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto