Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów: autobusy napędzane gazem zastapią stare gruchoty w MPK

Andrzej Skórka
Pierwszy autobus zasilany gazem LNG przyjechał do Tarnowa kilka dni temu. Pokaz wzbudził duże zainteresowanie wśród kierowców MPK. Dostawca nowego taboru ma być znany za dwa tygodnie
Pierwszy autobus zasilany gazem LNG przyjechał do Tarnowa kilka dni temu. Pokaz wzbudził duże zainteresowanie wśród kierowców MPK. Dostawca nowego taboru ma być znany za dwa tygodnie Andrzej Skórka
Tarnów po Warszawie i Olsztynie zostanie trzecim polskim miastem, w którym pasażerów wozić będą autobusy zasilane gazem ziemnym LNG.

Wolelibyśmy już nie jeździć "tupolewami" - wzdychają kierowcy z tarnowskiego MPK. "Tupolewy" to w ich slangu ponaddwudziestoletnie autobusy, którymi wożą w Tarnowie pasażerów. Blisko połowa taboru nadaje się do wymiany.

- We Wszystkich Świętych czekałem na pętli na odjazd, gdy podszedł do mnie ktoś spoza Tarnowa i pytał: To takie coś jeszcze jeździ? Przyznam, że aż mi się wstyd zrobiło - mówi jeden ze starszych stażem pracowników MPK.
Kierowcy bardzo chętnie wystawiają recenzje wysłużonemu sprzętowi, byle tylko nie firmować ich swoimi nazwiskami.

- Po co nam nieprzyjemności - usprawiedliwiają się. W czwartek oczy aż im się świeciły na widok nowiutkiego autobusu, który zaparkował w zajezdni przy ul. Lwowskiej. Pojazd marki Solbus oglądali z każdej strony. Po ulicach Tarnowa takie autobusy napędzane LNG, czyli skroplonym gazem ziemnym, nigdy nie jeździły. Hitem są w USA i w Chinach, w Polsce używa ich na razie tylko stolica oraz Olsztyn.

Gazowy eksperyment

Pierwszy egzemplarz przyjechał do Tarnowa na krótką prezentację, głównie dla załogi. Miasto zdecydowało niedawno, że kupi większą partię autobusów napędzanych gazem LNG. Na stanie MPK ma kilkanaście autobusów napędzanych CNG - sprężonym gazem ziemnym, ale o tym eksperymencie w firmie nikt dobrego słowa nie powie.
- Cena tego gazu jest wysoka, a dostawca nie reaguje na prośby o jej obniżenie. Silniki trzeba naprawiać częściej. W efekcie diesel jest tańszy. Nie możemy tak dłużej działać - przyznaje nawet Jerzy Wiatr, prezes MPK.
Spółka już ogłosiła przetarg na dostawę pięciu nowych autobusów LNG.

- Chcemy kupić autobusy, które mają być przede wszystkim bardziej przyjazne dla środowiska, a jednocześnie ekonomiczne - podkreśla prezydent Tarnowa Roman Ciepiela.

- Oszczędności na paliwie LNG sięgają nawet 30 procent - zapewnia Michał Śliżak, wiceprezes Solbusa. W dodatku spaliny gazowych pojazdów praktycznie nie emitują zanieczyszczeń.

Klima i bezpieczeństwo

Termin składania ofert na przetarg minie 1 czerwca br. - Liczę, że nowe autobusy wyjadą na trasy jesienią - dodaje prezes Wiatr. Co zmieni się dla pasażerów? Wszystkie pojazdy dysponować będą klimatyzacją. Niska podłoga ma ułatwiać pasażerom wsiadanie i wysiadanie.

W autobusach znajdą się tablice z informacjami o kolejnych przystankach. Na wyposażeniu będą też systemy poprawiające bezpieczeństwo jazdy. Po pięciu zakupionych pojazdach w tym roku, MPK dokupi jeszcze 40 kolejnych w ciągu dwóch lat. Pieniądze w ponad połowie mają pochodzić z unijnej dotacji. Razem z taborem spółka kupi mobilne stacje tankowania LNG, a także podpisze umowę z dostawcą skroplonego gazu ziemnego.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto