MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

TARNOWO PODGÓRNE - Amerykański koncern zaczyna pracę w Sadach

Robert Domżał
W nowym zakładzie są już pierwsze stanowiska. Większość maszyn dotrze lada dzień
W nowym zakładzie są już pierwsze stanowiska. Większość maszyn dotrze lada dzień Andrzej Chotomski
W rekordowo krótkim czasie, bo w 18 miesięcy, amerykański koncern Kimball Electronics zbudował fabrykę w Sadach koło Poznania. Zakład na dobre ruszy w połowie września.

– Nie sądziłem, że pójdzie to tak sprawnie. W lutym ubiegłego roku podjęliśmy decyzję o budowie własnego obiektu. Ziemię nabyliśmy w kwietniu – mówi Zygmunt Witort, prezes zarządu spółki Kimball Electronics Polska.

Inwestycja kosztowała 70 mln zł. Jest to jedna z najnowocześniejszych fabryk tego koncernu na świecie. Początkowo myślano o wydzierżawieniu pomieszczeń na nową siedzibę. Szybko jednak się okazało, że w dłuższej perspektywie byłoby to rozwiązanie nieopłacalne.

– Do budowy wykorzystane zostały nie tylko najlepsze materiały budowlane, ale także nowoczesne urządzenia energetyczne, klimatyzacyjne i systemy informatyczne. Zainstalowaliśmy też zabezpieczenia przeciwpożarowe najnowszej generacji – dodaje prezes Witort.

W Sadach produkowane będą komponenty do podzespołów samochodowych i urządzenia diagnostyczne dla diabetyków. Jak więc łatwo się domyślić, zakład musi spełniać szczególne wymogi pod względem sterylności pomieszczeń. Położenie poza miastem i w sąsiedztwie pól sprawia, że muszą być zainstalowane śluzy oraz filtry i inne urządzenia uniemożliwiające na przykład gryzoniom i owadom dostanie się do wnętrza fabryki.

Uruchomienie nowego zakładu oznacza wyprowadzkę z Poznania. Nastąpi to do końca przyszłego roku.
– W Poznaniu brakowało nam miejsca do rozbudowy. Nawet jednak, gdybyśmy się jej podjęli, byłaby droższa niż budowa nowej siedziby. Nie wiem też czy w tak krótkim czasie udałoby się ją zrealizować – mówi prezes Witort.

Części pracowników ta nowa lokalizacja może nie odpowiadać ze względu na dojazd. W takim wypadku oczywiście firma będzie zmuszona przeprowadzić nabór nowych pracowników. W ostatnim czasie (m.in. z powodu wzrostu liczby zamówień) Kimball zatrudnił 70 młodych pracowników. Zostali oni przeszkoleni. W nowym zakładzie może pracować nawet do 450 osób.
Nowy inwestor to korzyść dla gminy Tarnowo Podgórne.
– Nie wykluczamy, że przez pierwsze trzy lata firma zechce skorzystać z ulgi podatkowej. Rada Gminy podjęła stosowną uchwałę i wystarczy teraz, że prezes firmy złoży odpowiedni wniosek. Koncern Kimball sfinansował przebudowę zjazdu z drogi numer 92. Zyskał w ten sposób bezpośredni zjazd do swojego zakładu. Dzięki temu węzłowi, w przyszłości grunty sąsiadujące z Kimball Electronics, czyli aż 40 hektarów, będą mogły być przeznaczone pod działalność gospodarczą. Gmina będzie po części odciążona z obowiązku budowy dojazdu do tych terenów – mówi Tadeusz Czajka wójt gminy Tarnowo Podgórne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Najatrakcyjniejsze miejsca do pracy zdaniem Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto