Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tczew. Dbaj o czystość - segreguj odpady

SEBASTIAN DADACZYŃSKI
Ryszard Sarnowski, kierownik skupu makulatury, szkła i plastiku w Tczewie na dostawców nie narzeka. Samych tylko plastikowych butelek było ponad 170 ton. FOT. SEBASTIAN DADACZYŃSKI
Ryszard Sarnowski, kierownik skupu makulatury, szkła i plastiku w Tczewie na dostawców nie narzeka. Samych tylko plastikowych butelek było ponad 170 ton. FOT. SEBASTIAN DADACZYŃSKI
"Drzewo za makulaturę" – takie hasło nosiła nasza społeczna akcja Eko-logiczna Polska. W ten sposób 1500 sadzonek trafiło do Czytelników, a my zebraliśmy 9 ton papieru! Bardzo nas cieszy tak duże zaangażowanie ...

"Drzewo za makulaturę" – takie hasło nosiła nasza społeczna akcja Eko-logiczna Polska. W ten sposób 1500 sadzonek trafiło do Czytelników, a my zebraliśmy 9 ton papieru! Bardzo nas cieszy tak duże zaangażowanie naszych Czytelników w ochronę środowiska. Chcąc jeszcze bardziej ułatwić segregację odpadów, podajemy miejsca, gdzie można oddawać lub sprzedawać surowce wtórne.

Doliczyliśmy się dwóch skupów złomu w Gniewie, czterech w Pelplinie i dziewięciu w Tczewie. Makulaturę, szkło czy plastik można sprzedać tylko w jednym miejscu, w Tczewie. Ceny kształtują się podobnie. Za kilogram gazet dostaniemy 15 gr, za karton - 10 gr, plastik skupowany jest po 30 gr za kilogram, tak samo jak stłuczka szklana i plastikowe skrzynki.
Maria Malinowska jest właścicielką skupu metali kolorowych przy ul. Czyżykowskiej w Tczewie. Jej firma istnieje od 1992 roku – i jak mówi - jest to najstarszy skup w mieście. Ona zna sprawę od podszewki.
- Wielu ludziom ktoś sprzedający złom kojarzy się z biedotą, a patrząc z perspektywy przepracowanych lat, mogę powiedzieć, że tak nie jest - mówi pani Maria. - Z biegiem czasu zdecydowanie wzrasta świadomość ekologiczna w społeczeństwie.
Podobnie uważa Arkadiusz Kłódka, właściciel skupu złomu i metali kolorowych przy ul. Jagiellońskiej w Tczewie.
- Ludzie widzą, że mogą całkiem nieźle zarobić, a jednocześnie zadbać o środowisku - dodaje. - Średnio za kilogram złomu płacimy od 60 do 80 groszy. W przypadku uzbieranej tony,to już pokaźna kwota: od 600 do 800 zł.
Zainteresowaniem cieszy się również jedyny w powiecie skup makulatury, butelek i plastiku w Tczewie.
- Większość patrzy na kasę - przyznaje otwarcie Ryszard Sarnowski, kierownik skupu. - Takich, którzy myślą o ekologii i zostawiają papier bez zapłaty jest tylko kilku. Ale najważniejsze jest to, że ludzie są chętni do takich działań i pokazują, że warto też czasem pomyśleć o środowisku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto